Eurostat: 7 proc. Polaków nie stać na ogrzanie domu; to mniej niż średnia UE

Nieco ponad 7 proc. Polaków nie stać, by wystarczająco ogrzać swój dom, przy unijnej średniej na poziomie blisko 9 proc. - wynika z danych Eurostatu.

(SXC)

W ciągu dekady odsetek osób, których nie stać na ogrzanie miejsca zamieszkania, spadł w naszym kraju czterokrotnie.

W 2006 r. Polska była w czołówce krajów, po Bułgarii, Portugalii i Cyprze, w których mieszkańcy deklarowali, że nie wystarcza im środków na wystarczające ogrzanie mieszkania. Takiej odpowiedzi udzieliło 28,4 proc. ankietowanych. W 2016 r., z którego pochodzą najnowsze dane opublikowane przez Eurostat, odsetek ten spadł do poziomu 7,1 proc. Oznacza to, że nasz kraj znalazł się poniżej średniej UE, która wynosi 8,7 proc.

Wyprzedzamy pod tym względem m.in. Węgrów (9,2 proc.), Chorwatów (9,3 proc.) i Hiszpanów (10,1 proc.), którzy częściej deklarowali ubóstwo energetyczne.

Analitycy Eurostatu zwrócili uwagę na znaczące różnice w poszczególnych państwach członkowskich UE. Największy odsetek osób, które twierdzą, że nie są w stanie ogrzać domu, odnotowano w Bułgarii (39 proc.), na Litwie i w Grecji (po 29 proc.), na Cyprze (24 proc.) i w Portugalii (22 proc.).

Natomiast mniej niż 2 proc. populacji napotyka ten problem w Luksemburgu i Finlandii.

Europejskie badanie dochodów i warunków życia (EU SILC) jest instrumentem mającym na celu dostarczenie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów członkowskich danych dotyczących dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i warunków życia. Badanie EU-SILC zostało rozpoczęte w 2003 r. w kilku państwach członkowskich UE, a rok później stało się badaniem powszechnym w krajach UE na podstawie wspólnotowego rozporządzenia. W Polsce badanie jest realizowane przez GUS od 2005 r.

autor: Mateusz Kicka

kic/ mhr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ricozez

Jestem zszokowany,że tylko tylu !

! Odpowiedz
0 2 _jasko

W tych analizach musimy wziąć poprawkę na coraz częstsze tzw. "ciepłe" zimy.

! Odpowiedz
7 38 mjwhite

Bo polacy nauczyli się lepiej sortować śmieci, na 2 kategorie, na te do pieca i na te do lasu!

! Odpowiedz
0 5 po_co

Wstrętne ale dobre !

! Odpowiedz
3 18 rob1111

Teraz buduje się mniejsze domy ..taniej je ocieplić i ogrzać ...ci co mieszkają w gargamelach powyżej 300m teraz zajmują najwyżej jeden pokuj lub pietro i placza ...

! Odpowiedz
13 7 silvio_gesell

Bo Polska jest krajem gdzie większość buduje dom jak najdalej od sąsiada, a potem zdziwienie, że koszty ogrzewania są wysokie.

! Odpowiedz
0 23 adam.1983

No faktycznie bardzo duże znaczenie ma to czy zbudujesz dom w przepisowych 8m od domu sąsiada czy np 80m, to ten sąsiad musiałby chyba wydzielać ilości ciepła jak blok energetyczny elektrowni żeby miało to większe znaczenie.
Owszem jest różnica w temperaturze w domu postawionym na polu a np. centrum miasta/wsi ( około 3 stopni ) ale twierdzenie że nagle zacznie kogoś być stać na ogrzewanie jak zbuduje chałupę blisko sąsiada jest już lekkim przegięciem.
Osobiście wole nie mieć sąsiada zaraz koło swojej chałupy i dać dla zrekompensowania o 1mm grubsze ocieplenie :P
Główny problem problemów z brakiem kasy na ogrzewanie to skąpstwo przy ocieplaniu budynku lub jego brak oraz inne wady budynków przez co pochłaniają ogromne ilości energii
Często się zdarza że jak ktoś ociepla to kupuje najgorszy styropian bo jest tani, grubość 10cm bo po co więcej a potem się dziwi że ocieplenie nie dało tyle ile by chciał a koszt wcale nie był mały bo lwia część kosztu wykonania jest niezmienna w zależności od grubości ocieplenia ( przyklejanie, tynkowanie, malowanie ) kosztuje tyle samo różnica tylko w tych paru zł na m2 na styropianie.
Ja mam dom 100m2 postawiony w szczerym polu zdala od sąsiadów, temperaturę mam średnio 2-3 stopnie niższą nie w centrum pobliskiej wsi i na ogrzanie domu przy 0 na dworze a 22st w domu zużywam na dobę jakieś 25kwh energii, co mi przykładowo za grudzień dało koszt około 90zł
Ile by mi dało to że miałbym obok sąsiada ? jakieś grosze max

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 silvio_gesell odpowiada adam.1983

Nie, chodzi o koszty doprowadzenia gazu z powodu dużych odległości między domami.

! Odpowiedz
0 0 adam.1983 odpowiada silvio_gesell

ale to nie są już koszty ogrzewania tylko infrastruktury, te koszty ponoszone są przeważnie raz w czasie budowy lub ponosi je gmina, to zupełnie inna bajka niezwiązana z tematem artykułu

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell odpowiada adam.1983

Wszystkie koszty ponoszą ludzie, zarówno zbudowania jak i utrzymania infrastruktury, czy też dowozu paliwa opałowego. I to co piszę jest w 100% związane z tematem artykułu, który stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego koszty ogrzewania są wysokie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne