Europrzemysł stanął. Węgry liderem

Dane o produkcji przemysłowej w strefie euro okazały się nieco gorsze od oczekiwań analityków. Wyhamowanie widać także w przypadku Polski.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w czerwcu spadła o 0,3% w ujęciu miesięcznym, podczas gdy ostatnio spadła o 1,1%. W ujęciu rocznym indeks nie zmienił wartości, natomiast odczyt za maj zrewidowano z 0,5% do 0,6%. Rynkowy konsensus zakładał wzrost o 0,3% m/m i o 0,1% r/r.

W przypadku Polski Eurostat zaraportował wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,4% i o 1,7% w rocznym. Stawia to nasz kraj na 9 miejscu wśród państw, dla których europejscy statystycy podali dane (brak danych dla Belgii, Cypru, Austrii i Luksemburga).

Liderami wzrostu w skali roku są inne państwa naszego regionu – Węgry, Rumunia, Słowacja oraz Czechy. Po drugiej stronie zestawienia plasują się Grecja, Malta i Łotwa.

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 9 ~Leming

No, ale Wiktor Orban jest mały a my mamy przystojnego premiera. Co ma wzrost gospodarczy do dobrobytu. My POpieramy naszego premiera.

! Odpowiedz
9 2 ~ron

wydaje ci sie, ze jesteś dowcipny ? Zmartwie cię, ale to wyjatkowo prostackie

! Odpowiedz
12 3 ~ela

Ruska agentura wpływu promuje swoich szpiegów Orbana i JKM

! Odpowiedz
4 5 ~irek

Po latach spadkow jakie doświadczyly Węgry baza odniesienia staje sie tak niska, ze nawet przyslowiowy zdechły kot potrafo się wysoko odbić. Zobaczycie wszyscy jakie bedzie to "odbicie za kilka kwartałów, gdy baza będzie juz znacznie wyższa.

! Odpowiedz
3 8 ~miki

Grecja miała znacznie większe spadki a odbicia dalej nie widać. Orban próbuje prowadzić politykę przemysłową której w Polsce nie ma, dlatego osiąga lepsze wyniki.

! Odpowiedz
1 0 ~ron odpowiada ~miki

Bo Gecja ma 180% dlugu a Orban "tylko" 80%. Grecja wszystko pakuje w splate odsetek, a Orban ma trochę do pakowania w gospodarke, chociaz dlug narasta mu już lawinowo.

! Odpowiedz
6 18 ~as

Kolejne niewygodne dane, jak tu dalej psioczyć na Orbana?

! Odpowiedz
7 2 ~kasia

Ruski szpionie spadaj promujecie tego putlerowskiego agenta wszędzie gdzie się da

! Odpowiedz
2 17 ~Tomasz

Kolejny miesiąc fatalnych danych o produkcji przem. dla Polski. U nas to już niestety stagnacja o ile nie wręcz regres. Ale jeżeli są takie fatalne dane ( także sprzedaż detaliczna dla Polski jest w poszczególnych miesiącach II kw. 2014 bardzo słaba ) , to skąd u diabła ci niektórzy przynajmniej pseudo analitycy prognozują wzrost PKB dla Polski na poziomie 3,2-3,4% za II kwartał 2014, czyli prawie tyle samo co za I kw. 2014? No bo trudno przypuszczać aby taki wzrost -przy tak mizernych danych tych dwóch bardzo ważnych składnikach PKB- zapewniły dane z kolejnego wskaźnika, czyli inwestycji, o których to w II kw. na razie media i analitycy milczą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~słowiańskipatriota

Fatalny był tylko czerwiec, ogólnie wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej był w drugim kwartale podobny jak w pierwszym. Natomiast oczekiwania były większe stąd rozczarowanie kolejnymi publikowanymi danymi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil