Europosłowie chcą przepisów UE ws. robotów i sztucznej inteligencji

Parlament Europejski wezwał w czwartek do przyjęcia przez UE wspólnych przepisów dla sektora robotyki, dotyczących przede wszystkim standardów etycznych i odpowiedzialności prawnej za wypadki i szkody spowodowane przez roboty.

W przyjętej w Strasburgu rezolucji europarlament apeluje do Komisji Europejskiej, by przedstawiła propozycję unijnych przepisów prawa cywilnego dotyczących robotyki, które z jednej strony pozwoliłyby wykorzystać potencjał tego rozwijającego się sektora, a z drugiej odnosiłyby się do kwestii bezpieczeństwa wykorzystania robotów i odpowiedzialności cywilnej, np. za wypadki spowodowane przez samochody autonomiczne.

Zdaniem PE konieczne byłoby wprowadzenie obowiązkowego systemu ubezpieczeń dla pojazdów bez kierowcy oraz utworzenie funduszu na odszkodowania dla ofiar wypadków spowodowanych przez samochody bez kierowcy.

W dalszej perspektywie należy rozważyć ustanowienie szczególnego statusu "elektrycznej osoby prawnej" dla najbardziej skomplikowanych i autonomicznych robotów, a także wyjaśnić kwestie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez takie urządzenia - oceniają europosłowie.

Kwestie odpowiedzialności cywilnej za błędy robotów wzbudziły najwięcej kontrowersji w trakcie prac nad rezolucją PE. "Rozumiem obawy dotyczące nadania robotom jakiegoś osobnego statusu. Musimy jednak wybiegać myślą w przyszłość. Nie mówimy tu o science fiction, postęp w robotyce jest ogromny i dzieje się na naszych oczach. Coraz częściej korzystamy z urządzeń w mniejszym lub większym stopniu sterowanych przez roboty" - oświadczył polski eurodeputowany Tadeusz Zwiefka (PO), który zasiada w komisji prawnej PE, odpowiedzialnej za przygotowanie rezolucji.

"Unia Europejska powinna być w głównym nurcie dyskusji o ewentualnych rozwiązaniach prawnych, a mając za sobą tradycje poszanowania praw człowieka i etyki w nauce, musimy zastanowić się nad trudnymi pytaniami dotyczącymi odpowiedzialności cywilnej za działania robotów. Nie możemy udawać, że problem nie istnieje, a to sprawozdanie jest pierwszym poważnym głosem w dyskusji w dziedzinie robotyki" - dodał Zwiefka, cytowany w komunikacie prasowym.

Rezolucja PE wskazuje też, że szybki rozwój w dziedzinie robotyki może spowodować zmiany na rynku pracy poprzez stworzenie nowych miejsc pracy, zmianę rodzaju pracy i likwidację niektórych stanowisk. Posłowie wzywają Komisję Europejską do uważnego obserwowania tych trendów.

Wraz z coraz szerszym wykorzystaniem robotów i sztucznej inteligencji pojawiają się też problemy związane z poszanowaniem prawa do prywatności i godności ludzkiej. Dlatego PE proponuje m.in. utworzenie europejskiej agencji ds. robotyki i sztucznej inteligencji, która pomagałaby władzom w spawach technicznych, etycznych i regulacyjnych.

Sugeruje również przyjęcie dobrowolnego etycznego kodeksu postępowania dla projektantów i producentów robotów.

Rezolucję poparło 396 europosłów, 123 było przeciw, a 85 wstrzymało się od głosu.

Rezolucja PE nie jest wiążąca dla Komisji Europejskiej, ale jeśli nie zdecyduje się ona zaproponować przepisów, o które zwracają się eurodeputowani, będzie musiała wyjaśnić powody takiej decyzji.

awi/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Londoner

Isaac Asimov opracowal prawa robotyki z 70 lat temu, tak ze jest gotowiec.
Nas to nie bedzie dotyczyc kolejne 170 - u nas skldownie Amazona i tanie montownie. No i bajki Morawieckiego oczywiscie.

! Odpowiedz
0 0 ~Terminator

ill be back

! Odpowiedz
1 1 ~Dżejms

Jaka tam inteligencja - algorytmy pisane przez człowieka. Odpowiedzialność to proste - właściciel. Oczywiście k-ere-tyni z Belgii chcą wykoleić świat dając obywatelstwo mikserom i sokowirówkom no ale myślę że się opamiętają. Bo obywatel to raz - edukacja, dwa - prawa wyborcze - niby na kogo zagłosuje? No chyba na tego kogo sobie życzy programista.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Bój_to_jest_nasz_os

Roboty i sztuczne inteligencje wszystkich krajów łączcie się.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl