REKLAMA
DZIEŃ UE

Europoseł Rzońca: Trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego zadłużenia

2023-05-28 14:43
publikacja
2023-05-28 14:43

Trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego zadłużenia. Prowadzony jest wielki przegląd ram finansowych UE i pojawiają się propozycje nowych podatków – powiedział PAP europoseł komisji budżetowej PE Bogdan Rzońca. Dodał, że KE ma przedstawić zmiany w budżecie przed wakacjami.

Europoseł Rzońca: Trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego zadłużenia
Europoseł Rzońca: Trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego zadłużenia
/ Komisja Europejska

Europoseł Bogdan Rzońca (PiS) pracujący w komisji budżetu Parlamentu Europejskiego przypomniał, że w związku z zaciągnięciem pożyczki na utworzenie Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19, UE zadłużyła się na około 750 mld euro. Spłata długu (kapitału) będzie następować od 1 stycznia 2028 roku, natomiast do końca 2027 spłacane będą odsetki. „Pojawiła się jednak katastrofa wojny, inflacja i koszty kredytu znacząco wzrosły” – zaznaczył.

„Przyjmując Fundusz Odbudowy, zakładano, że w 2023 roku koszt odsetek będzie wynosić 0,9 mld euro. Natomiast w związku z inflacją i po podniesieniu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, jest to już 2,4 mld euro. Jeśli taka sytuacja utrzyma się w kolejnych latach, to koszt odsetek wzrośnie z zakładanych 15 mld euro do ponad 30 mld” – powiedział europoseł.

Dodał, że obecni w UE „trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego zadłużenia”, a braki finansowe w unijnej kasie mają załatać nowe podatki. Budżet UE zasili m.in. podatek od plastiku. Składka naliczana jest na niepoddawane recyklingowi odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych.

„Kolejny podatek - od śladu węglowego - będzie nakładany na wszystko to, co jest produkowane poza UE, a jest sprowadzane do państw członkowskich. Innym pomysłem jest opodatkowanie paliwa silnikowego i paliwa grzewczego. Te rozwiązania są już gotowe. Prawda jest taka, że koszty funkcjonowania UE rosną, a w perspektywie dwóch, trzech lat +każdego Kowalskiego+ w UE dotkną nowe podatki” – podkreślił Rzońca.

Zwrócił uwagę, że nieprzewidziane potrzeby wywołane wojną, inflacją i kryzysem gospodarczym sprawiły, że wydatki przekraczają środki dostępne w obecnych wieloletnich ramach finansowych 2021-2027. Pojawia się zagrożenie zmniejszenia finansowania programów takich jak Erasmus+, czy Horyzont Europa, dlatego "rozpoczął się wielki przegląd wieloletnich ram finansowych UE”.

„Komisja Europejska dwa tygodnie przed wakacjami ma przedstawić informację o planowanych zmianach w budżecie i gdzie planowane są cięcia” – powiedział. Podkreślił jednocześnie, że to, czy Parlament Europejski zaakceptuje te rozwiązania, nie jest przesądzone.

Europoseł Rzońca wyraził również nadzieję, że środki z KPO wkrótce trafią do Polski. „Te pieniądze na pewno otrzymamy. Natomiast teraz okazuje się, że prawie wszystkie kraje na szybko zmieniają swoje krajowe plany odbudowy, ponieważ ze względu na inflację wiele inwestycji okazuje się niemożliwych do zrealizowania, a rosnące koszty kredytu zniechęcają do zaciągania zobowiązań. Niestety w moim odczuciu ten fundusz stał się również orężem politycznym, ale jestem przekonany, że w tym roku te środki do Polski trafią” – podkreślił.

Rzońca dodał, że z funduszu odbudowy nie skorzystały także Szwecja, Holandia, Węgry i Irlandia.

Spotkanie z europosłem Bogdanem Rzońcą zostało zorganizowane przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli w ramach wizyty studyjnej dla dziennikarzy poświęconej funduszom unijnym. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jarunia
Unia Europejska nie ma prawa się zadłużać - to zapisano w Traktatach
pagodzik
Proponuje jeszcze bardziej zaciesnic przepisy - zamiast Fit for 55, zrobmy fit for 75! Zakazmy samochodow i mieszkania w budynkach starszych niz 15 lat! Ludzie wtedy beda jeszcze bogatsi i splaca zadluzenie!
samsza
Brytyjczycy, podobno, chcą wrócić, aby spłacać dług UE.
polonu
Ameryka zadłużona EU zadłużona to u kogo oni się tak zadłużyli .
po_co
Pisząc bardzo ogólnie, u ludzi. Wygenerowali papiery wartościowe, które sprzedali i które zobowiązali się wykupić. Stąd między innymi ich dług.
po_co
Każda prywatna inicjatywa stara się redukować koszty, czasem wiążę się to ze zmniejszeniem wydatków, czasem z redukcją zatrudnienia.
Natomiast każda władza stara się zwiększać koszty swoje utrzymania podnosząc wpływy poprzez przerzucanie swoich wydatków na ludzi pod postacią podatków.

Jest to taki sam autorytaryzm jak każdy
Każda prywatna inicjatywa stara się redukować koszty, czasem wiążę się to ze zmniejszeniem wydatków, czasem z redukcją zatrudnienia.
Natomiast każda władza stara się zwiększać koszty swoje utrzymania podnosząc wpływy poprzez przerzucanie swoich wydatków na ludzi pod postacią podatków.

Jest to taki sam autorytaryzm jak każdy inny bez względu na to jak go nazwiemy.

Może Unia Europejska powinna zwrócić się z pytaniem do suwerena, tak jak nakazuje ryt demokratyczny?
Pytanie powinno brzmieć:
"Czy wolisz zwiększyć wydatki ponoszone przez UE o 100 mld Euro rocznie podnosząc podatki lub wolisz zmniejszyć wydatki ponoszone przez UE o 100 mld Euro rocznie redukując liczbę urzędników unijnych o połowę?".

Dajmy zdecydować ludziom, w końcu UE rzekomo panuje wolność i demokracją, a nie zamordyzm.
andregru
Myślę że takie pytanie powinno być postawione każdemu rządowi w państwach UE również rządowi PIS który wydatki na administracje zwiększył gigantycznie ( np. kancelarie prezydenta , premiera ) a dochody np. SSP które powinny trafiać do budżetu przejmuje w postaci gigantycznych wypłat dla swoich marionetek " Małgorzata Sadurska,Myślę że takie pytanie powinno być postawione każdemu rządowi w państwach UE również rządowi PIS który wydatki na administracje zwiększył gigantycznie ( np. kancelarie prezydenta , premiera ) a dochody np. SSP które powinny trafiać do budżetu przejmuje w postaci gigantycznych wypłat dla swoich marionetek " Małgorzata Sadurska, która zasiada w radzie nadzorczej PZU. W ubiegłym roku zarobiła ponad 2 mln złotych. " - jest to kobieta która za rządów PO występowała przeciw takim zarobkom . Jak widać punk widzenia zależy od punktu siedzenia .
endes
Ci najmniej 3/4 tych darmozjadow utrudniających nam codziennie życie trzeba wywalić…
abcx
A nie można po amerykańsku podnieść limitu zadłużenia do 31,4 bln dolarów i nic na razie nie spłacać? USA nie spłaca żadnych długów tylko je roluje, dlaczego w UE nie można tak zrobić?

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki