Dyskryminacja mieszkańców Śląska. Europoseł zapowiada interwencję

2020-06-03 17:43
publikacja
2020-06-03 17:43

Europoseł Łukasz Kohut (Wiosna) protestuje przeciwko dyskryminacji mieszkańców woj. śląskiego, którym – według doniesień prasowych – w niektórych przypadkach odmawia się rezerwacji noclegów i innych usług z powodu dużej liczby wykrytych zakażeń koronawirusem w tym regionie.

/ fot. Arkadiusz Ławrywianiec / FORUM

Polityk prosi o kontakt osoby, którym odmówiono noclegu lub miejsca w restauracji i obiecuje, że jego biuro będzie w takich przypadkach interweniowało.

O zainaugurowanej w środę inicjatywie Kohuta i jego biura poselskiego, zatytułowanej „Śląska Tarcza Antydyskryminacyjna”, poinformował w środę asystent europosła Mateusz Kubis. „W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o odmowach rezerwacji miejsc noclegowych i innych usług mieszkańcom województwa śląskiego, chcemy w stanowczy sposób zaprotestować przeciwko takim przejawom stygmatyzacji i dyskryminacji” – napisał.

„Chcemy nawiązać kontakt z osobami, które odmówiły rezerwacji mieszkańcom województwa i wytłumaczyć, że duża liczba wykrytych zakażeń na Śląsku wynika z badań przesiewowych, prowadzanych w tym regionie na szeroką skalę - a w innych już nie. Epidemiolodzy jasno wskazują, że wiele przypadków zakażeń pozostaje niewykryta. Nie ma powodu zakładać, że kontakt z mieszkańcem Śląska niesie większe ryzyko zakażenia" – powiedział Kubis PAP.

Kohut wraz ze współpracownikami zwracają się do mieszkańców woj. śląskiego, którym odmówiono rezerwacji w hotelu bądź obsługi w restauracji czy kinie, by pisali na adres: pomoc@lukaszkohut.pl. „Zainterweniujemy w opisanym miejscu, tak by zaprzestać ostracyzmu wobec mieszkańców naszego województwa. Tylko wspólnie możemy się temu przeciwstawić!” – apelują organizatorzy inicjatywy.

Woj. śląskie jest regionem z największą liczbą wykrytych zakażeń koronawirusem. Według ostatnich danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, w całym regionie badania potwierdziły dotychczas SARS-CoV-2 u 8 635 osób. Zmarły 224 osoby, wyzdrowiało 2020. W kwarantannie jest blisko 10 tys. osób, a pod nadzorem epidemiologicznym – ponad 11 tys.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sammler
Słusznie. Na Śląsku jest problem ze służbą zdrowia i kopalniami, a nie z chorymi "na ulicy". Podobnie zresztą jak w całym kraju - gros zachorowań pochodzi z ograniczonej liczby ognisk, a nie "z powietrza".

Poza tym co to niby za stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i domniemanie "winy"?
Słusznie. Na Śląsku jest problem ze służbą zdrowia i kopalniami, a nie z chorymi "na ulicy". Podobnie zresztą jak w całym kraju - gros zachorowań pochodzi z ograniczonej liczby ognisk, a nie "z powietrza".

Poza tym co to niby za stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i domniemanie "winy"? Winny kształtu rozwoju epidemii (i po części liczby zgonów) jest tylko jeden: minister tzw. "zdrowia". Przy okazji zarżnął gospodarkę, w którą trzeba było wpompować setki miliardów złotych, żeby w ogóle odbiła (na dobre w przyszłym roku).
karbinadel
Już sam wielki wódz stwierdził przecież, że Ślązacy to zakamuflowana opcja niemiecka. Więc pewnie specjalnie się pozarażali, żeby skompromitować bohaterskiego ministra Szumowskiego
bangladesznadwisla
śląsk to zagrożenie a nie dyskryminacja

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki