Europejskie rynki akcji wyjdą z cienia

Specjaliści instytucji finansowych w coraz jaśniejszych barwach widzą perspektywy giełd europejskich.

Europejskie rynki akcji wyjdą z cienia
Europejskie rynki akcji wyjdą z cienia (fot. REUTERS/Kai Pfaffenbach / FORUM)

Od początku roku paneuropejski indeks Euro STOXX 50 stracił w dolarze 4,4 proc., przy zwyżce amerykańskiego S&P 500 sięgającej 9,0 proc. O niełasce, w jaką popadły europejskie akcje, świadczy fakt, że saldo napływów do opartych na nich funduszy było ujemne przez 27 spośród ostatnich 28 tygodni. Jednak zdaniem rosnącej części specjalistów ta słaba passa zmierza do końca.

„Porównanie napływów na europejskie i amerykański rynki akcji wygląda na tle historii skrajnie niekorzystnie dla tych pierwszych, a to oznacza, że ta tendencja powinna się odwrócić” – zapowiadają w nocie do klientów stratedzy banku Barclays.

W podobnym tonie wypowiadał się w tym tygodniu w rozmowie z telewizją Bloomberg Peter Oppenheimer, główny strateg rynku akcji na świat w grupie Goldman Sachs. Na bliskie siedmioletnim minimom wyceny europejskich spółek, przy jednocześnie wysokich wycenach za oceanem, wskazują specjaliści towarzystwa Amundi Asset Management oraz banku Societe Generale.

- Preferujemy europejskie spółki na tle amerykańskich, a szczególnie koncentrujemy się na tych o stosunkowo najniższych wycenach – twierdzi w rozmowie z agencją Bloomberg Sophie Huyhn, strateżka Societe Generale.

W trwającym odbiciu szczególnie mocno zyskują przedstawiciele branży motoryzacyjnej, którzy wcześniej byli głównymi ofiarami obaw o wojnę handlową. Ulgę inwestorom przyniósł fakt, że nałożeniu przez administrację amerykańską ceł na Chiny nie towarzyszyły jakiekolwiek działania przeciw eksporterom z UE. Drożeją też papiery banków. Instytucje finansowe skorzystają na coraz bardziej prawdopodobnym rozpoczęciu zaostrzania polityki EBC. Obecnie inwestorzy oczekują w najbliższych 24 miesiącach podwyżek stóp na łącznie 50 punktów bazowych, podczas gdy jeszcze do niedawna w cenach nie w pełni uwzględniona była nawet podwyżka o 25 punktów.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl