REKLAMA

Europejskie Obserwatorium ds. Susz: prawie dwie trzecie Europy stoi w obliczu suszy lub zagrożenia suszą

2022-08-23 15:18
publikacja
2022-08-23 15:18

Prawie dwie trzecie terytorium Europy obejmuje stan ostrzegawczy lub alarmowy w związku z suszą spowodowaną falą upałów i niskimi opadami - poinformowało we wtorek Europejskie Obserwatorium ds. Susz (EDO).

Europejskie Obserwatorium ds. Susz: prawie dwie trzecie Europy stoi w obliczu suszy lub zagrożenia suszą
Europejskie Obserwatorium ds. Susz: prawie dwie trzecie Europy stoi w obliczu suszy lub zagrożenia suszą
fot. bibiphoto / / Shutterstock

W sierpniowym raporcie EDO stwierdzono, że 47 proc. terytorium Europy znajduje się w stanie ostrzegawczym, z wyraźnym deficytem wilgoci w glebie, a 17 proc. - w stanie alarmowym, gdzie susza ma miejsce wpływ na roślinność.

"Poważna susza, która dotyka wiele regionów Europy od początku roku, nabrała rozpędu i nasiliła się na początku sierpnia" – czytamy w raporcie.

Ucierpiały uprawy letnie, a plony kukurydzy w 2022 roku były niższe o 16 proc. niż średnia z poprzednich pięciu lat; plony soi i słonecznika spadły odpowiednio o 15 proc. i 12 proc.

Upały uderzają też w hydroelektrownie i innych producentów energii ze względu na brak wody do zasilania systemów chłodzenia, a także w żeglugę śródlądową.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (13)

dodaj komentarz
pippin
Kiedy Policja klimatyczna???
wizytator
No proszę jest też Europejskie Obserwatorium ds. Susz.
I teraz jak trzeba będzie wszystkich straszyć. A mundrzy ojroposłowie będą nakładać nowe sankcje. Mam nadzieję, że dla równowagi jest też Ojropejskie Obserwatorium ds. powodzi, pożarów i wszelkich innych klęsk.
itso_czowiek_zlasu
paranoja na bankier.pl
moshe_klotz
To jest karma negatywna dla kolonizatorów,
Bogowie Indian, Aborygenòw, Hindusów, Murzynów itd
zaczeli z opóznieniem dzialac

Malo dziedzn w Europie i u Jankesów, gdzie by nie bylo masakry
jaszczura
czego jeszcze ten ruski troll nie napisze
xyzq
Gdybyś napisał o samochodach emitujących nadmierne ilości CO2 (ale nie statkach i samolotach - bo lubimy towary zza oceanu i lubimy latać - więc to się nie liczy) albo o krowach pierdzących metanem - to by się dało jakoś czytać. Ale co to ma być - "zebranie bóstw"?! I czy owe "bóstwa" nie dają z liścia wszystkim Gdybyś napisał o samochodach emitujących nadmierne ilości CO2 (ale nie statkach i samolotach - bo lubimy towary zza oceanu i lubimy latać - więc to się nie liczy) albo o krowach pierdzących metanem - to by się dało jakoś czytać. Ale co to ma być - "zebranie bóstw"?! I czy owe "bóstwa" nie dają z liścia wszystkim po kolei? Także potomkom wymienionych? Słabo to wygląda...
andrettoni
Ado tego popadał deszcz i mamy powodzie... To może jednak tamy pobudujemy? Jak będzie padać to wody nazbieramy, a jak będzie sucho, to popuścimy...
xyzq
Nie - potrzebujemy zaprzestać regulować, betonować i osuszać na potęgę. Lasy i bagna ładnie magazynowały wodę przez cały rok i oddawały powoli przez stulecia. Aż przyszedł człowiek i stwierdził, że WIE LEPIEJ. I teraz mamy efekty...
bha
Cóż... A to dopiero Preludium ocielającej się coraz szybciej zmiany klimatu. Niestety
bha odpowiada (usunięty)
Patrz człeku lepiej na swoje mózgowie krótkowidzące.

Powiązane: Susza na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki