REKLAMA

Europejskie Forum Nowych Idei daje impuls

2011-10-06 09:13
publikacja
2011-10-06 09:13
Niezwykle mocne i nowocześnie przygotowane Europejskie Forum Nowych Idei zorganizowane przez PKPP Lewiatan zakończyło się deklaracją sopocką. Zbiorem rekomendacji od przedsiębiorców, intelektualistów, artystów i naukowców dla polityków UE.

Jednostronicowy, acz bardzo wyrazisty apel przekazała prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz na ręce obecnych w Sopocie polityków unijnych. Oczekiwanie przyspieszenia budowy Europy nowoczesnej, innowacyjnej, zintegrowanej politycznie i solidarnej jednocześnie oraz konkurencyjnej wobec świata odebrali na sopockiej plaży szef europejskiej prezydencji Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W trakcie zakończenia Forum głos zabrali biznesowi partnerzy strategiczni Forum. Maciej Witucki (TP SA, Orange) już w czasie debaty finalnej podkreślał, jak ważne jest szukanie dobrych, intelektualnie mocnych scenariuszy wobec wyzwań stojących przed Europą. Andrzej Klesyk (Grupa PZU) precyzyjnie wypunktował oczekiwania biznesu wobec polityków UE - tworzenia konkretnych warunków do większej konkurencyjności, wolności gospodarczej, innowacyjności. Jacek Krawiec (Grupa Orlen) przypomniał o podstawowych wartościach, o roli autentycznego przywództwa w biznesie i solidarności przeciwstawionej brutalnej grze rynkowej. Biznes wyraźnie oczekuje od polityków efektywności. Stąd tytuł deklaracji sopockiej: Europa - najwyższy czas na działanie!

Struktura Forum była niezwykle nowatorska, towarzyszyło mu wiele ciekawych zdarzeń biznesowych i politycznych. Równolegle odbywał się VI Kongres SEG, a wnioski z tego spotkania przekazał na sesji zamykającej prezes SEG Mirosław Kachniewski. Lech Wałęsa, obchodzący w czasie Forum urodziny, wręczył w Dworze Artusa nagrodę swojego imienia byłemu prezydentowi Brazylii, także związkowcowi, Luli da Silvie. Akademia Obywatelska Instytutu Lecha Wałęsy była także częścią Forum. Forum to także Intel Challenge Europe, Konkordia - Forum Współpracy, spotkanie Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Społeczno Ekonomicznego czy Forum Biznesu Partnerstwa Wschodniego. Odbywały się także koncerty, spektakle, wystawy.

Wśród uczestników byli znakomici goście - filozofowie, politolodzy, profesorowie kilkudziesięciu uczelni z całego świata, pisarze, artyści. Oto kilka wypowiedzi.

„Oczekiwaliśmy, że to się samo załatwi, a to wtedy trzeba było zadawać pytania. W związku z tym musimy się zastanowić czy rządy są dobrze zorganizowane i cieszą się zaufaniem społecznym” - mówił prof. Oliver E. Williamson, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 2009, wykładowca Uniwersytetu w Berkeley.

„Największym wyzwaniem stojącym przed Polską i Europą jest integracja różnorodności. W dobie niżu demograficznego, starzejących się społeczeństw i coraz większego napływu imigrantów z krajów o zupełnie innych kulturach będziemy musieli nauczyć się żyć razem. W USA to się udało" - powiedział Peter Schwarz, amerykański pisarz i futurysta. Pokazał też jak zaskakująco zmienia się dziś świat - „im dłużej żyjemy, tym mniej mamy dzieci - to paradoks XXI wieku”.

„W wielu naszych społeczeństwach konkurencja nie jest standardem. Konkurencyjności trzeba stwarzać trwałe warunki do odpowiedniego funkcjonowania” – powiedział prof. Günter Verheugen.

„W Unii panuje hałas, jest mnóstwo rekomendacji, ale brak działania. Kryzys, który może wyniknąć jeżeli nie zostaną podjęcie dobre decyzje, będzie bardzo duży. Decyzje trzeba podjąć na wczoraj, to jest ostatni dzwonek na działanie” - to przestroga Nouriela Roubini, profesora kilku amerykańskich uniwersytetów.

„Wobec wyzwań XXI wieku stają instytucje stworzone w czasach, gdy ład polityczny wyglądał zupełnie inaczej” – mówił Benjamin R. Barber, filozof i politolog podczas ostatniej sesji EFNI zatytułowanej „Europa na rozdrożu”. To poszukiwanie lepszych i szybszych rozwiązań na dziś przewijało się przez większość formowych debat.

W dyskusjach brali też udział nasi znakomici profesorowie - m.in. Michał Kleiber, Jerzy Hauser, Aleksander Smolar, Zbigniew Izdebski, Radosław Markowski, Andrzej Wiszniewski, Dariusz Filar, Zygmunt Bauman. Wymiana myśli i idei była wielokrotnie fascynująca, bo i debatujący i tematyka dawała temu duże możliwości.

Rozpoczynając Forum Nowych Idei prezydent Bronisław Komorowski mówił, że „trzeba mieć odwagę nowego myślenia, bo Polska pokazuje, że bycie odważnym przynosi pozytywne skutki”.

Kończąc trzydniowe dyskusje premier Donald Tusk mówił o pojawiających się w Unii wątpliwościach i egoizmach, ale też o naszym polskim doświadczeniu europejskiej solidarności i powszechnej wolności. Nie możemy pozostawić nawet cienia wątpliwości, że głęboko wierzymy w sens tych odwiecznych idei, które jednocześnie są odwieczne i świeże - powiedział Donald Tusk.

Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie odbywało się z okazji polskiej prezydencji. I jest dowodem na to, że Polska potrafi wnieść sensowny i mocny wkład w myślenie i działanie Unii. Sopocie mówiono o wartościach, o nowych technologiach, o scenariuszach rozwoju świata. I był to głos mocny, wyraźny. Forum stało się dużym sukcesem samego Lewiatana, jego prezydent Henryki Bochniarz, inicjatorki i dobrego ducha tego wydarzenia oraz samej Polski w okresie europejskiej prezydencji. Choć Forum nie miało numeru jeden, to według deklaracji PKPP Lewiatan i partnerów Forum, za rok spotkamy się już na II Europejskim Forum Nowych Idei.

autor: Marek Skała
źródło: PR News
Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki