Europejski rynek leasingu rośnie kolejny rok z rzędu

W 2016 r. wartość nowych umów leasingowych zawartych na rynku europejskim wyniosła 333,7 mld euro – według danych federacji Leaseurope. Oznacza to wzrost w stosunku do 2015 r. o 10,3 proc.

Według danych prezentowanych przez federację Leaseurope wynika, że zainteresowanie leasingiem w dalszym ciągu rośnie. Trend wzrostowy, który obserwowany jest od 2014 r. dotyczy również polskiej branży leasingowej, która odnotowała wzrost o 16,6 proc. w porównaniu z 2015 r. Dzięki temu Polska znajduje się w gronie sześciu największych rynków leasingu w Europie.

Wzrost europejskiego rynku leasingu o 10,3 proc.
Wzrost europejskiego rynku leasingu o 10,3 proc.

Zgodnie z danymi statystycznymi federacji Leaseurope europejska branża leasingowa wkroczyła w trzeci wzrostowy rok. Wartość nowych umów leasingowych, których przedmiotem były pojazdy osobowe, wzrosła w Europie o 12,6 proc. w 2016 r. w porównaniu z 2015 r. Natomiast dynamika segmentu samochodów dostawczych wyniosła 13,1 proc. Niezmiennie nie spada również zainteresowanie transakcjami dotyczącymi maszyn i urządzeń przemysłowych, gdzie odnotowano wzrost o 10,3 proc. Znacznie niższym wzrostem może się pochwalić europejski rynek leasingu nieruchomości – 1,8 proc. Natomiast segmentem, który odnotował spadek o 7,4 proc., jest sektor IT (komputerów i maszyn biurowych).

Wyniki polskiego rynku leasingu prezentują się bardzo dobrze na tle pozostałych krajów. Jak wynika z analizy Związku Polskiego Leasingu, 2017 r. jest piątym z rzędu okresem z dwucyfrowym tempem wzrostu rynku leasingu. Wartość aktywnego portfela, tj. inwestycji aktualnie finansowanych przez branżę leasingową, po pierwszym półroczu 2017 r. przekroczyła 109 mld zł. Był to wynik porównywalny z wartością salda kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki, która na koniec czerwca br. wyniosła 120,7 mld zł. Dodatkowo Związek Polskiego Leasingu szacuje, że z takiej formy finansowania korzysta około 600 tys. polskich przedsiębiorstw. Natomiast największą grupą stanowią mikro i małe firmy.

 „(…) Zarówno dane płynące z Europy jak i z polskiego rynku leasingu świadczą o tym, że firmy z sektora MŚP wykazują rosnący popyt na leasing, co może oznaczać ich gotowość do inwestowania w środki trwałe także w kolejnych miesiącach roku"- informuje Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL, członek Rady Dyrektorów Leaseurope.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne