Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się sprawą mieszkanki Ustki

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zajmie się sprawą mieszkanki Ustki, która z winy urzędników straciła nieruchomość.

Mimo protestów poszkodowanej kilka miesięcy temu ustecki magistrat sprzedał sporną działkę.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poinformował mieszkankę Ustki, że przyjął skargę na Polskę i w ciągu trzydziestu dni wyznaczy termin rozprawy. Oznacza to, że sędziowie w Strasburgu zbadają czy Polska naruszyła prawa mieszkanki Ustki i czy przez zaniechanie, niedopatrzenie bądź złą wolę ustczanka poniosła szkodę z winy urzędników.

Dziesięć lat temu kobieta kupiła w Ustce nieruchomość, którą miejscowy magistrat zgodził się jej sprzedać bez przetargu. Zawarto też akt notarialny. Później okazało się, że magistraccy urzędnicy nie dopilnowali procedur i o transakcji nie poinformowali sąsiada, który mógł być również stroną w sprawie.

W rezultacie Sąd Najwyższy uchylił akt notarialny, a kobieta straciła nieruchomość. Wiosną tego roku urząd miejski w Ustce sprzedał działkę na przetargu, mimo, że poszkodowana kobieta uprzedziła urzędników o złożeniu skargi w Strasburgu. Urząd Miejski w Ustce przyznał się do popełnienia błędu i liczy się z możliwością wypłacenia odszkodowania. Mieszkanka Ustki nie odzyska już jednak nieruchomości.

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska, odmawiając rekompensaty za korzystanie z dróg, powstałych na terenie prywatnym naruszyła protokół Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i zasądziła na rzecz trzech skarżących mieszkańców Poznania odszkodowanie od państwa polskiego w wysokości 247 tysięcy euro.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~katarzyna

Lepperiada - nic mnie nie zaszokuje - moje nieruchomości to 25-letnia afera gruntowa z udziałem ministerstwa rolnictwa, a mnie wciągniąto podstępnie w tryby sądowe doprowadzając go upadłości. Poraz drugi za przykładem tej Pani z Ustki wystapię do Strasburga,

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil