Europejski Komitet Regionów: Nord Stream 2 może utrudnić rozwój polskiego portu

Europejski Komitet Regionów ostrzegł w poniedziałek instytucje unijne, że budowa gazociągu Nord Stream 2 może utrudnić rozwój portu Szczecin-Świnoujście, wyrządzić szkody środowisku i przeszkodzić w osiągnięciu celów polityki energetycznej.

(Nord Stream 2)

Stanowisko tej sprawie przyjęła w poniedziałek działająca w Komitecie grupa ds. Nord Stream 2, której przewodniczy marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Dokument trafi teraz do Komisji Europejskiej, Rady UE (rządy krajów UE) i Parlamentu Europejskiego jako oficjalne stanowisko unijnych samorządów.

W punkcie 4. konkluzji podkreślono, że gazociąg może utrudnić plany rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, który jest "fundamentalnym składnikiem" gospodarki Pomorza Zachodniego i znaczącym pracodawcą w tym regionie.

"Istniejący gazociąg Nord Stream 1 spowodował trudności w technicznej rozbudowie portu. Budowa kolejnego rurociągu może (...) prowadzić do częściowej izolacji portu i nadać mu charakter peryferyjny" czytamy w stanowisku KR.

W dokumencie podkreślono również, że Nord Stream 2 może stanowić przeszkodę dla osiągnięcia celów polityki energetycznej Unii Europejskiej, zakładającej dywersyfikację źródeł i szlaków dostaw gazu. "Projekt budzi poważne zaniepokojenie w odniesieniu do unii energetycznej, która obejmuje bezpieczeństwo energetyczne, solidarność i zaufanie, w pełni zintegrowany europejski rynek energii. Potencjalne koszty uzależnienia od jednego czy dominującego dostawcy gazu (...) zostałyby poniesione również przez społeczności lokalne" - oświadczono w dokumencie.

Ponadto zwrócono uwagę na potencjalnie szkody, które projekt wyrządzi środowisku naturalnemu. "Naukowcy zauważyli utrzymujące się pogorszenie zasobów dorsza w Morzu Bałtyckim w ostatnich latach. Może to być związane z budową podwodnego gazociągu Nord Stream 1. Dlatego rozbudowa istniejącej infrastruktury poprzez budowę Nord Stream 2 mogłaby zwiększyć ryzyko w tym zakresie" przekonują unijni samorządowcy.

Ich zdaniem budowa kolejnego rurociągu pociąga też za sobą zagrożenie związane z zatopioną w Bałtyku bronią chemiczną. Dostępne badania wskazują, że na dnie akwenu spoczywa ponad 40 ton toksycznych substancji, zwłaszcza w okolicach głębi Gotlandzkiej i Bornholmskiej. Planowana trasa inwestycji przebiega blisko tych obszarów.

Komitet Regionów ostrzega, że układanie rur na dnie Morza Bałtyckiego może doprowadzić do przemieszczenia się osadów broni chemicznej w kierunku plaż w krajach nadbrzeżnych. "Prace budowlane mogą potencjalnie powodować (...) ruch toksycznych związków w procesach hydrologicznych. To z kolei stwarza zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi" zaznaczyli samorządowcy.

Przywołali też raport niemieckiego Instytutu Thuenena, według którego pozostałości broni chemicznej powodują drastyczny wzrost zapadalności na raka wśród ryb żyjących w Morzu Bałtyckim.

Jak podkreślił rozmowie z PAP marszałek Geblewicz, ingerencja w dno morskie Morza Bałtyckiego jest niezwykle ryzykowna. "Zalegają tam pozostałości amunicji i broni chemicznej z czasów II wojny światowej. Ponadto - według licznych badań - podmorska infrastruktura o tak znaczącej kubaturze zakłóca naturalne ekosystemy, co wpływa negatywnie na populacje m.in. bałtyckich ryb; może to uderzyć w interesy lokalnych rybaków" zaznaczył polityk.

"Komitet Regionów zajmował się już kwestiami legislacjami dotyczącymi zmian wewnętrznego rynku gazu w UE. Postulował, żeby kwestie budowy rurociągów, które zapewniają dostawy zewnętrzne gazu, objąć regulacjami unijnymi" zauważył marszałek Geblewicz.

Komitet Regionów jest traktatowym organem doradczym instytucji europejskich reprezentującym unijne samorządy. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania jego opinii w procesie tworzenia prawa dotyczącego samorządów; nie jest ona jednak dla nich wiążąca.

Budowany od kilku miesięcy Nord Stream 2 jest wspólnym przedsięwzięciem rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych - austriackiej OMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell. Gazociąg na ma prowadzić po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, uzupełniając działający już Nord Stream (Gazociąg Północny), oddany do użytku w latach 2011-2012.

W poniedziałek szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas ocenił, że wycofanie się Niemiec z budowy gazociągu Nord Stream 2 nie zatrzyma projektu, a jedynie zmniejszy możliwości lobbowania przez Berlin na rzecz tego, by część dostaw gazu przechodziła przez Ukrainę.

Mateusz Kicka (PAP)

kic/ ulb/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 9 po_co

"niemieckich BASF-Wintershall "

BASF to nic innego jak IG Farben czyżby historia zataczała koło ?

Swoją drogą Polacy powinni szybko zakupić flotę, nawet używana, od któregoś z sojuszników - Francja, a może i USA.
Ta flota już dawno powinna znaleźć się na Bałtyku i pilnować bezpieczeństwa inwestycji. Rosjanie pilnują bezpieczeństwa Ukraińskich kutrów przez ostrzeliwanie ich, dlaczego my nie możemy pilnować Rosyjskich statków.

Jeszcze biedni położą rurę na broni chemicznej i się uszkodzą, a tak my im ostrzelamy silniki i zaciągniemy do własnych portów po to aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zawsze w trosce o załogę można ich skazać i osadzić w Polskim więzieniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 forfun

niemcy to wiedzą ale kasa im nie smierdzi wiec w to brną ku naszej i swojej zagładzie

! Odpowiedz
13 70 2kbb

Kaczyński gra bardzo rozsądnie... Wie że trudno będzie mu zatrzymać ten gazociąg choć szanse jeszcze istnieją... Kaczyńskiemu zależy na tym aby mieć kartę przetargową w kolejnych działaniach wewnątrz EU... Tandem Francja Niemcy przestaje funkcjonować.Walka teraz toczy się o coraz lepiej rozwijające się kraje Europy Środkowej...a w tym projekt 3Morza....Niemcy zrobią wszystko aby go zablokować...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 jazzman1979

3Morza?

- import surowców
- import technologii
- import broni
- eksport taniej siły roboczej

To raczej wygląda na Nędzymorze.

! Odpowiedz
2 11 po_co

To nie jest rozsądna gra, przykro mi na takie ruchy miała czas Platforma zostało przez nią schrzanione i ludzie powinni pamiętać o tym przy każdych wyborach. Wybieranie między PiS, a PO to obnażanie swojej głupoty. PO w żadnym aspekcie nie jest lepsze niż PiS, a na arenie międzynarodowej wyrządziło nam znacznie więcej krzywdy.

Tyle z tematów wyborów politycznych, aktualnie PiS nic nie ugra w UE, jesteśmy tam na spalonej pozycji i idealnie nadajemy się na kozła ofiarnego który maskuje ruchy większych. Poza tym UE ma na głowie problem Brexitu który jest, z punktu widzenia zachodu, ważniejszy niż problem Polski i Bałtyku.

Nasza jedyna karta przetargowa to Fort Trump i ewentualnie nowe baterie patriot. PiS powinien zrobić wszystko aby prezydent USA uczynił z Polski swój drugi dom, powinniśmy dbać o stosunki z ambasadą (na męskich, twardych warunkach, pani ambasador poczyniła błąd i Polska jako kraj powinna ten błąd wytknąć, napiętnować i zapomnieć po przeprosinach). USA lubi zdecydowanych partnerów, a Polska robi wielkie postępy w oficjalnych strukturach związanych z tym krajem. Zamiast siadać w fotelu i cieszyć się z klepania po plecach powinniśmy iść za ciosem. NATO chce 3% PKB ? Dajmy 5% to i tak tylko chwilowa inwestycja, a być może uda się postawić bazę albo chociaż doprowadzić do rozpoczęcia prac nad nią.
Co wtedy ? Wtedy telefon do Putina i twarde negocjacje, rury nie da się już zatrzymać ale można doprowadzić do tego, że kapitał Niemiecki czy Austriacki przestanie mieć znaczenie. Zamiast BASF wprowadźmy do spółki Orlen jako głównego europejskiego partnera i koordynatora.

Zmiana w składzie zarządu Rosjanom nie zaszkodzi, nam nie pomoże ale europie da jasny sygnał, że Polska potrafi zadbać o swoje i jeszcze raz to nastąpi Polxit, a ich gazem opiekować się będziemy ponownie my. To jest polityka dla PiS, nie układanie się z UE która wielokrotnie się na nas wypięłą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 jes odpowiada po_co

Wyciąłeś to z prezentacji przygotowanej dla Powerpointa czy dali ci na szkoleniu dla trolli?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil