Europejska płaca minimalna z poparciem związkowców

To wielki sukces "Solidarności"; udało nam się przekonać największe związki zawodowe regionu, ale też skutecznie lobbować wśród pozostałych organizacji - komentuje szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wynik głosowania central związkowych ws. europejskiej płacy minimalnej.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"To wielki sukces +Solidarności+. Udało nam się przekonać nie tylko największe związki zawodowe z naszego regionu, ale też skutecznie lobbować wśród pozostałych organizacji" - podkreślił Duda w "Tygodniku Solidarność".

Jak ocenił, "jeśli uda się przeforsować dyrektywę o europejskiej płacy minimalnej, będzie to wielki krok do ujednolicenia unijnego rynku pracy". Zaznaczył też, że obok swobody przepływu kapitału, swobody działalności gospodarczej, musi działać jednolity rynek pracy.

W głosowaniu korespondencyjnym, które zakończyło się w nocy, ponad 80 proc. z ponad 500 central związkowych zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych opowiedziało się za zobowiązaniem Konfederacji i jej przewodniczącego Luci Visentininiego do podjęcia działań na rzecz dyrektywy o europejskiej płacy minimalnej. Taką dyrektywę zapowiedziała nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

W listopadzie ub. roku z inicjatywy "Solidarności" 24 największe centrale związkowe Europy Środkowo-Wschodniej stworzyły wspólny front wspierając władze EKZZ do zabiegania o nową dyrektywę o płacy minimalnej. Zapowiadana przez Komisję Europejską dyrektywa przewiduje w pierwszej kolejności wprowadzenie zasady, że płaca minimalna musi wynosić co najmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia danego kraju. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ mmu/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 46 czajos

Ta cała banda nieudacznych nierobór rychło spowoduje, że Europejska gospodarka i tak już w istocie socjalistyczna stanie się zupełnie niekonkurencyjna w odniesieniu do pozostałego świata.
Jak to jest, że ci którzy najmniejszy mają wkład w rozwój tak wpływają na gospodarkę

! Odpowiedz
18 46 prezes_jan

Banda nierobów

! Odpowiedz
2 16 karbinadel

Gdyby byli tylko nierobami, to pół biedy. Oni są szkodnikami

! Odpowiedz
1 10 loosac odpowiada karbinadel

Dokladnie! Oni sa wyjatkowo sumienni w pasozytowaniu i szkodzeniu.

! Odpowiedz
30 53 1978

Duda ,Bujara i ta cała Solidarność wykoncza polskie firmy. Wolne niedzielę płacę minimalne i już ponad 20 tyś sklepów zniknęło przez dwa ostatnie lata. Zyskują tylko sieci zagraniczne tj dyskonty. Teraz Duda bierze się za cała gospodarkę. Będzie dobrze robił wszystkim firmom w Polsce. Niemcy ,Francja,Holandia i inne zacierają ręce. Zlikwidują wszystkie polskie firmy mu uciesze krajów z zachodu. Tamte gospodarki i firmy są dużo bardziej rozwinięte i mają przemysl rozwiniety ktorego u nas nie ma. Kraj oparty na handlu i uslugach. Co tam dla Dudy i Bujary. PiS przeglosuje a za kilka lat będzie lament i smutek. Jak finanse się zawali państwa to zapamiętajcie nazwisko Duda i Solidarność. Ci pasożyty nie mają pojęcia o gospodarce ,nawet zieleniaka by nie utrzymali. Doprowadza Polskie do ruiny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 48 anty12

Jak toprzejdzie to Dania pokaze gest Lichockiej albo wyjdzie z UE. Tak czy inaczej UE i tak juz nie istnieje. PS Co ten pasozyt z Solidarnoscu ma do powiedzenia ? Proponuje zeby kazdy nierob z /solidarnosci zalozyl w PL dzialalnosc gospodarcza.

! Odpowiedz
38 52 jasiek2017

Nieroby i największe pasożyty tego Świata chcą wymusić na firmach jak mają płacić.

! Odpowiedz
10 40 furgas

Ale czemu tak nieśmiało. Niech to będzie od razu 100% przeciętnego wynagrodzenia danego kraju, a najlepiej od razu 200%. Wtedy za jednym pociągnięciem zlikwidujemy biedę.

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 25 jarekzbyszek

To się ucieszą pracownicy spółki Dekom. Nie trzeba będzie strajkować, nowych związków zawodowych zakładać. Wreszcie właściciel czyli związek zawodowy Solidarność zacznie uczciwie pracownikom płacić,

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.