Europejska płaca minimalna z poparciem związkowców

To wielki sukces "Solidarności"; udało nam się przekonać największe związki zawodowe regionu, ale też skutecznie lobbować wśród pozostałych organizacji - komentuje szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wynik głosowania central związkowych ws. europejskiej płacy minimalnej.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"To wielki sukces +Solidarności+. Udało nam się przekonać nie tylko największe związki zawodowe z naszego regionu, ale też skutecznie lobbować wśród pozostałych organizacji" - podkreślił Duda w "Tygodniku Solidarność".

Jak ocenił, "jeśli uda się przeforsować dyrektywę o europejskiej płacy minimalnej, będzie to wielki krok do ujednolicenia unijnego rynku pracy". Zaznaczył też, że obok swobody przepływu kapitału, swobody działalności gospodarczej, musi działać jednolity rynek pracy.

W głosowaniu korespondencyjnym, które zakończyło się w nocy, ponad 80 proc. z ponad 500 central związkowych zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych opowiedziało się za zobowiązaniem Konfederacji i jej przewodniczącego Luci Visentininiego do podjęcia działań na rzecz dyrektywy o europejskiej płacy minimalnej. Taką dyrektywę zapowiedziała nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

W listopadzie ub. roku z inicjatywy "Solidarności" 24 największe centrale związkowe Europy Środkowo-Wschodniej stworzyły wspólny front wspierając władze EKZZ do zabiegania o nową dyrektywę o płacy minimalnej. Zapowiadana przez Komisję Europejską dyrektywa przewiduje w pierwszej kolejności wprowadzenie zasady, że płaca minimalna musi wynosić co najmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia danego kraju. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ mmu/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 46 czajos

Ta cała banda nieudacznych nierobór rychło spowoduje, że Europejska gospodarka i tak już w istocie socjalistyczna stanie się zupełnie niekonkurencyjna w odniesieniu do pozostałego świata.
Jak to jest, że ci którzy najmniejszy mają wkład w rozwój tak wpływają na gospodarkę

! Odpowiedz
18 46 prezes_jan

Banda nierobów

! Odpowiedz
2 16 karbinadel

Gdyby byli tylko nierobami, to pół biedy. Oni są szkodnikami

! Odpowiedz
1 10 loosac odpowiada karbinadel

Dokladnie! Oni sa wyjatkowo sumienni w pasozytowaniu i szkodzeniu.

! Odpowiedz
30 53 1978

Duda ,Bujara i ta cała Solidarność wykoncza polskie firmy. Wolne niedzielę płacę minimalne i już ponad 20 tyś sklepów zniknęło przez dwa ostatnie lata. Zyskują tylko sieci zagraniczne tj dyskonty. Teraz Duda bierze się za cała gospodarkę. Będzie dobrze robił wszystkim firmom w Polsce. Niemcy ,Francja,Holandia i inne zacierają ręce. Zlikwidują wszystkie polskie firmy mu uciesze krajów z zachodu. Tamte gospodarki i firmy są dużo bardziej rozwinięte i mają przemysl rozwiniety ktorego u nas nie ma. Kraj oparty na handlu i uslugach. Co tam dla Dudy i Bujary. PiS przeglosuje a za kilka lat będzie lament i smutek. Jak finanse się zawali państwa to zapamiętajcie nazwisko Duda i Solidarność. Ci pasożyty nie mają pojęcia o gospodarce ,nawet zieleniaka by nie utrzymali. Doprowadza Polskie do ruiny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 48 anty12

Jak toprzejdzie to Dania pokaze gest Lichockiej albo wyjdzie z UE. Tak czy inaczej UE i tak juz nie istnieje. PS Co ten pasozyt z Solidarnoscu ma do powiedzenia ? Proponuje zeby kazdy nierob z /solidarnosci zalozyl w PL dzialalnosc gospodarcza.

! Odpowiedz
38 52 jasiek2017

Nieroby i największe pasożyty tego Świata chcą wymusić na firmach jak mają płacić.

! Odpowiedz
10 40 furgas

Ale czemu tak nieśmiało. Niech to będzie od razu 100% przeciętnego wynagrodzenia danego kraju, a najlepiej od razu 200%. Wtedy za jednym pociągnięciem zlikwidujemy biedę.

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 25 jarekzbyszek

To się ucieszą pracownicy spółki Dekom. Nie trzeba będzie strajkować, nowych związków zawodowych zakładać. Wreszcie właściciel czyli związek zawodowy Solidarność zacznie uczciwie pracownikom płacić,

! Odpowiedz
17 35 tryby

Cóż, uważam, że prawo w Polsce powinno nadążać są sankcjami wobec polskich firm na zachodzie (mowa o transporcie) i należy się domagać, aby wszystkie ZAGRANICZNE firmy w Polsce MUSIAŁY płacić zgodnie ze standardami obowiązującymi w ICH krajach. Natomiast nie ruszałbym polskich firm, żeby ich nie wykończyć - same będą musiały podnieść płacę na tyle, aby mieć pracowników. Nie jestem socjalistą, ale w końcu skoro mamy ceny wyższe, niż są na zachodzie, to musi być nas na nie stać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 33 elear

50 proc. przeciętnego wynagrodzenia danego KRAJU.

Czytajcie ze zrozumieniem, a nie, że zaraz będzie pensja niemiecka w Polsce...

! Odpowiedz
36 44 mikroprzedsiebiorca

Nie wierzę w to co czytam....dla starego pokolenia w Polsce widać nie ma już ratunku. Kilkadziesiąt lat komuny zrobiło ludziom sieczkę.

! Odpowiedz
19 24 jes

Czyżby wybory przewodniczącego się zbliżały? Nic to, że to dobije Polskę byle u stołka zostać.
P.S. Ilu spółek pan Duda jest prezesem?

! Odpowiedz
24 75 greatmongo

No ale on rozumie, ze europejska placa minimalna zniszczy nasza gospodarke?

! Odpowiedz
50 41 marxs

osobniki z gatunku dudis cretinicus nic nie rozumieją

! Odpowiedz
0 4 (usunięty) odpowiada marxs

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
55 25 grzegorzkubik

9,35 euro brutto na godzinę to najniższe wynagrodzenie w Niemczech na rok 2020. Przyjmijmy, że jest to 8 euro netto za godzinę i przyjmujmy, że jest to 34 zł netto na godzinę. Mamy przy 168 godzinach ok 5700 zł i tyle powinna zarabiać sprzątaczka gdyby przyjąć taką normę. Programista Java musiałby na początku kariery zarobić 8000 zł netto średnio-zaawansowany 10000 - 14000 zł netto a senior od 15000 netto wzwyż. I tak powinno być w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
65 65 marxs

tak powinno być w Polsce-a będzie gdyby te kretyńskie projekty wdrożono
w życie 70-80 % bezrobocie i kompletny upadek kraju

! Odpowiedz
11 34 januszbizensu

Doskonała logika i też napewno świetny program motywacyjny dla młodych ludzi. Tylko + 10 lat nauki, żeby zostać programistą a zarabiasz niewiele więcej od kogoś po postawówce. Bardzo to nowoczesne i postępowe.

! Odpowiedz
6 21 greatmongo

Polska gospodarka nie bylaby w stanie eksportowac przy takich pensjach. Po prostu mamy za niska mechanizacje

! Odpowiedz
6 7 tomitomi

100/100

...i tutaj Panie Kolego zgadzam się z Panem w 100% ! - przecież nie jesteśmy głupsi czy ułomniejsi ! ...a cala reszta , to kreatywna księgowość , oparta na koszernych parytetach ! ! !

! Odpowiedz
3 3 jes odpowiada greatmongo

NIe będziemy eksportować bo nie będzie powodu jeżeli praca będzie wyceniana równo. Mechanizację :))
Wiesz co to znaczy? Mamy porównywalną, automatyzację jeszcze w tyle.

! Odpowiedz
13 4 wizytator odpowiada greatmongo

A co zrobiono przez te 30 lat żeby dogonić zachód? Był czas inwestować zyski w maszyny i technilogie, a nie w drugi dom i nowe auto co dwa lata. Ile lat polskiemu przedsiębiorcy potrzeba żeby dogonić zachód technologicznie? No ile?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.