Europejska alternatywa wobec Visy i Mastercarda – wraca stary pomysł

analityk Bankier.pl

Komisja Europejska przedstawi jesienią nową strategię integracji europejskiego rynku płatności. Celem, jak informuje Euractiv, ma być zmniejszenie uzależnienia od schematów Visa i Mastercard i ułatwienie ekspansji lokalnych systemów kartowych.

Idea europejskiej alternatywy wobec organizacji Visa i Mastercard powraca jak bumerang od lat. Zmienia się jednak wizja drogi, która miałaby prowadzić do takiego celu. Wcześniej rozważano stworzenie schematu kartowego na podobieństwo chińskiego UnionPay, a teraz szansy upatruje się w połączeniu lokalnych systemów płatności funkcjonujących w wielu państwach członkowskich.

(fot. Teerasak Ladnongkhun / Shutterstock)

Jak informuje portal Euractiv, powołując się na dobrze poinformowane źródła, Komisja Europejska ma zaprezentować jesienią zarys strategii nakierowanej na stworzenie na kontynencie „zintegrowanego i innowacyjnego sektora płatności detalicznych, który będzie w stanie konkurować z globalnymi graczami”.

Obecnie w wielu krajach Unii działają lokalne schematy kart płatniczych, które mają ograniczony zasięg. By ich posiadacze mogli z nich korzystać również za granicą, często plastiki noszą również logo nieeuropejskich firm - Visa lub Mastercard (tzw. co-badging). Operatorzy lokalnych schematów nie podjęli do tej pory wysiłku stworzenia wspólnych standardów, które mogłyby ułatwić współpracę europejskich systemów.

Fundamentem, na którym można zbudować mechanizm integrujący różne lokalne schematy kartowe, ma być TIPS – paneuropejski system płatności natychmiastowych (TARGET Instant Payment Scheme). W zeszłorocznym raporcie Europejskiego Banku Centralnego wskazano, że TIPS „mógłby być sposobem na wsparcie wzajemnych połączeń i interoperacyjności krajowych schematów kartowych i, jeśli zapewni się paneuropejski zasięg rozwiązania, stać się punktem wyjścia do stworzenia alternatywy wobec wizji europejskiej organizacji kartowej”. Bank zasugerował również przygotowanie wspólnego znaku graficznego, który mógłby towarzyszyć przedsięwzięciu.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 14 marianpazdzioch

Visa i Mastercard to prywatne spółki, które do potęgi doszły przez własną operatywność. W brukselskim socjalizmie potrzeba natomiast jakichś odgórnych nakazów by zrobić coś podobnego. Co więcej minęło mnóstwo dekad od powstania tych dwóch organizacji płatniczych, a w UE nadal nic nie powstało, z pomocą buiurokratów czy bez.

! Odpowiedz
31 7 lightning_network

Ogólnoświatowy system płatności natychmiastowych już istnieje. Bez problemu może już posługiwać się nim "zwykły Kowalski". Na Google Play: Phoenix Wallet.

Trzy pierwsze osoby, które wkleją swój adres LN - dostaną po 5zł (decyduje kolejność zgłoszeń :))

! Odpowiedz
0 0 lightning_network

nie - to nie :P

! Odpowiedz
0 1 sammler odpowiada lightning_network

A co to w ogóle jest i kto za tym stoi? ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil