Europejscy intelektualiści o "dyktatorze" Putinie

W liście otwartym do przywódców NATO i Unii Europejskiej stu polityków i intelektualistów ze Stanów Zjednoczonych i Europy nazwało prezydenta Rosji Władimira Putina "dyktatorem".

Pismo, stwierdzające również fiasko zachodniej polityki wobec Rosji, publikuje niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland " (czyt. Fajnanszal Tajms Dojczland). List zawiera apel o zmianę polityki Unii Europejskiej i NATO wobec Rosji i jej prezydenta.

Według autorów listu Władimir Putin systematycznie ograniczał wolność prasy, samowolnie wsadzał politycznych rywali do więzienia, niewygodnych kandydatów w wyborach skreślał z list wyborczych oraz zastraszał lub aresztował działaczy organizacji pozarządowych. Zachód w minionych latach zbyt często milczał w nadziei, że działania Putina rychło się zakończą. "Politycy z Zachodu muszą przyznać, że nasza obecna strategia wobec Rosji poniosła fiasko" - konstatują sygnatariusze listu.

Są wśród nich amerykańscy senatorzy - demokrata Joseph Biden i republikanin John McCain, były ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ i Niemczech Richard Holbrook, typowany na ministra spraw zagranicznych w razie zwycięstwa Johna Kerry'ego, a z polityków niemieckich - szef współrządzącej partii Zielonych Reinhard Buetikofer i rzecznik frakcji CDU/CSU w Bundestagu do spraw polityki zagranicznej Friedbert Pflueger.

List podpisali także między innymi Adam Michnik i Bronisław Geremek, były prezydent Czech Vaclav Havel i były szwedzki premier Carl Bildt.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil