Europarlament uznał Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli

Parlament Europejski uznał w przegłosowanej w czwartek rezolucji przywódcę opozycji i przewodniczącego parlamentu Wenezueli Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju.

(fot. Carlos Garcia Rawlins / Reuters)

Eurodeputowani wezwali szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini i państwa członkowskie UE, aby również uznali Guaido "za jedynego uprawnionego tymczasowego prezydenta tego kraju (Wenezueli - PAP) do czasu, gdy nowe wolne, transparentne i wiarygodne wybory prezydenckie będą mogły zostać rozpisane w celu przywrócenia demokracji".

W rezolucji, przyjętej 439 głosami za, przy 104 przeciw i 88 wstrzymujących się, europosłowie ponawiają pełne poparcie dla Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, którego uprawnienia - jak podkreślają - muszą zostać przywrócone i respektowane. Po uznaniu Juana Guaido, UE i jej państwa członkowskie - zdaniem PE - powinny również uznać przedstawicieli mianowanych przez uprawnione do tego organy.

Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider opozycji wenezuelskiej i szef parlamentu Juan Guaido ogłosił się w zeszłym tygodniu tymczasowym prezydentem kraju.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich - Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich - Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia - zapowiedziało, że jeśli Maduro w najbliższym czasie nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów, również uznają Guaido.

Posłowie do PE potępili w rezolucji represje i przemoc, które spowodowały ofiary śmiertelne, i zażądali od władz Wenezueli, aby powstrzymały naruszenia praw człowieka, pociągnęły do odpowiedzialności osoby stojące za tymi naruszeniami oraz aby zagwarantowały pełne poszanowanie wszystkich podstawowych wolności i praw człowieka. Poparli też apel sekretarza generalnego ONZ o przeprowadzenie niezależnego i pełnego dochodzenia w sprawie zabójstw dokonanych w Wenezueli.

Parlamentarzyści potępili także przetrzymywanie dziennikarzy zajmujących się sytuacją w Wenezueli, w tym kilku obywateli UE, i wezwali do ich natychmiastowego uwolnienia.

Posłowie wzywają również Mogherini do współpracy z krajami tego regionu, aby utworzyć grupę kontaktową mogącą pośredniczyć w zawarciu porozumienia w Wenezueli dla przeprowadzenia "wolnych, transparentnych i wiarygodnych wyborów prezydenckie w oparciu o uzgodniony kalendarz". Wyborom tym powinni przyglądać się międzynarodowi obserwatorzy.

W imieniu UE Federica Mogherini ogłosiła 26 stycznia pełne poparcie dla demokratycznie wybranego parlamentu Wenezueli, Zgromadzenia Narodowego, i wezwała do pilnego przeprowadzenia wolnych wyborów prezydenckich, ostrzegając, że w przypadku braku ich ogłoszenia w najbliższych dniach "UE podejmie dalsze działania, w tym w sprawie uznania przywództwa kraju ".

Wenezuela znajduje się w głębokim kryzysie społecznym, gospodarczym i demokratycznym. Ponad trzy miliony osób opuściło kraj, a stopa inflacji, jak się szacuje, przekracza 1 650 000 proc.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ bjn/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 prs

Mogherini nie nadaje sie do niczego.
Bida tam az piszczy, szkoda Wenezuelczykow..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil