REKLAMA

Europarlament przeciwko uruchomieniu białoruskiej elektrowni atomowej

2021-02-11 18:39
publikacja
2021-02-11 18:39
Europarlament przeciwko uruchomieniu białoruskiej elektrowni atomowej
Europarlament przeciwko uruchomieniu białoruskiej elektrowni atomowej
fot. Oliver Berg / / dpa

Parlament Europejski wyraził w czwartek poważne zaniepokojenie bezpieczeństwem elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi i zażądał wstrzymania jej komercyjnego uruchomienia.

W rezolucji przyjętej 642 głosami za, przy 29 przeciw i 21 wstrzymujących się, europarlament skrytykował plany pospiesznego uruchamiania tej siłowni jądrowej.

Pomimo poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa elektrownia zaczęła wytwarzać energię elektryczną 3 listopada 2020 roku bez pełnego wdrożenia zaleceń zawartych w przeglądzie partnerskim UE z 2018 roku i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Europosłowie wezwali Komisję Europejską do ścisłej współpracy z władzami Białorusi w celu opóźnienia komercyjnego uruchomienia elektrowni do czasu pełnego wdrożenia wszystkich zaleceń unijnych dotyczących testów i wprowadzenia wszystkich niezbędnych ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa.

PE wezwał także władze Białorusi do pełnego przestrzegania międzynarodowych norm bezpieczeństwa jądrowego i środowiskowego oraz do przejrzystej współpracy z władzami międzynarodowymi.

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu, zbudowana przez rosyjski Rosatom, znajduje się 50 km od stolicy Litwy Wilna oraz w bliskim sąsiedztwie innych krajów UE, takich jak Polska, Łotwa i Estonia.

Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego bloku zaplanowane jest na I kwartał bieżącego roku, a drugi blok ma być wprowadzony do eksploatacji w 2022 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ jo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj_
PE moze NIC
Moze pojada na czolgach zamykac atomówke Bialorusom ? :)

Tzw. EuroParlament to urzedasy z demobilu, dociagaja do tlustej renty za nic
214 urzedasów UE ma wiecej €€€ niz Merkel, a to ona rzadzi poprzez sile gospodarki

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki