REKLAMA

Europarlament potępia łamanie praw człowieka na Krymie

2017-10-05 14:40
publikacja
2017-10-05 14:40
fot. Pavel Rebrov / Reuters

Parlament Europejski przyjął rezolucję, potępiającą łamanie przez Rosję praw człowieka na Krymie. Ofiarami prześladowań są przede wszystkim krymscy Tatarzy - czytamy w dokumencie. Rosyjska aneksja Krymu miała miejsce w 2014 roku. Nie została ona uznana przez wspólnotę międzynarodową.

Europosłowie domagają się wypuszczenia na wolność więźniów politycznych, w tym liderów Medżlisu - samorządu tatarskiego - Ilmę Umerowa i Achtema Czyjhoza. W sumie w dokumencie wskazano na bezprawne uwięzienie 46 opozycjonistów. Europosłowie wezwali również Europejski Trybunał Praw Człowieka do rozpatrywania skarg prześladowanych mieszkańców Krymu w priorytetowym trybie, gdyż - jak zauważyli - rosyjskie sądy nie dają gwarancji bezstronności.

Europarlament wezwał również do stworzenia międzynarodowych mechanizmów monitorowania praw człowieka na Krymie, w tym do skierowania na półwysep misji ONZ, OBWE i Rady Europy.

Europarlamentarzyści wyrazili swoje poparcie dla unijnych sankcji nałożonych na obrót towarami i technologiami z anektowanym terytorium.

"Europarlament wyraża swoje zaniepokojenie zakrojoną na szeroką skalę militaryzacją półwyspu, która stwarza zagrożenie dla regionalnego i europejskiego bezpieczeństwa" - czytamy w rezolucji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/europarl.europa.eu/mt/sk

Źródło:IAR
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki