Europarlament potępia łamanie praw człowieka na Krymie

Parlament Europejski przyjął rezolucję, potępiającą łamanie przez Rosję praw człowieka na Krymie. Ofiarami prześladowań są przede wszystkim krymscy Tatarzy - czytamy w dokumencie. Rosyjska aneksja Krymu miała miejsce w 2014 roku. Nie została ona uznana przez wspólnotę międzynarodową.

Europosłowie domagają się wypuszczenia na wolność więźniów politycznych, w tym liderów Medżlisu - samorządu tatarskiego - Ilmę Umerowa i Achtema Czyjhoza. W sumie w dokumencie wskazano na bezprawne uwięzienie 46 opozycjonistów. Europosłowie wezwali również Europejski Trybunał Praw Człowieka do rozpatrywania skarg prześladowanych mieszkańców Krymu w priorytetowym trybie, gdyż - jak zauważyli - rosyjskie sądy nie dają gwarancji bezstronności.

Europarlament wezwał również do stworzenia międzynarodowych mechanizmów monitorowania praw człowieka na Krymie, w tym do skierowania na półwysep misji ONZ, OBWE i Rady Europy.

Europarlamentarzyści wyrazili swoje poparcie dla unijnych sankcji nałożonych na obrót towarami i technologiami z anektowanym terytorium.

"Europarlament wyraża swoje zaniepokojenie zakrojoną na szeroką skalę militaryzacją półwyspu, która stwarza zagrożenie dla regionalnego i europejskiego bezpieczeństwa" - czytamy w rezolucji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/europarl.europa.eu/mt/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl