Europa w stagnacji. Polska poza podium euroPKB

W ostatnich miesiącach 2019 roku wzrost gospodarczy zarówno w strefie euro, jak i w całej Unii Europejskiej, praktycznie zamarł. Na skraju recesji znalazły się Francja i Włochy, a Niemcy i Wielka Brytania odnotowały zerowy wzrost PKB.

W IV kw. 2019 roku dynamika produktu krajowego brutto strefy euro wyniosła 0,1% kdk i 0,9% rdr – poinformował Eurostat. Zarówno w ujęciu rocznym jak i kwartał do kwartału jest to najgorszy wynik od 5 lat. W przypadku całej Unii Europejskiej wzrost PKB ukształtował się na poziomie 0,1% kdk i 1,1% rdr.

(Bankier.pl)

Bardzo słabo zaprezentowały się cztery z pięciu największych gospodarek Europy. We Włoszech PKB był realnie o 0,3% niższy niż kwartał wcześniej. We Francji PKB spadł o 0,1% kdk. W Niemczech i Wielkiej Brytanii kwartalna dynamika PKB wyniosła 0,0%. Pod kreską (-0,4% kdk) znalazła się też Finlandia. Z pięciu największych europejskich gospodarek jako tako radziła sobie tylko Hiszpania ze wzrostem o 0,5% kdk i 1,8% rdr.

Tradycyjnie już wzrostu gospodarczego należało szukać na wschodnich rubieżach UE. W ujęciu rocznym najszybszy wzrost PKB odnotowały Węgry (4,6% rdr), przed Rumunią (4,2%) i Litwą (3,7%). Polska ex aequo z Bułgarią znalazła się poza podium euroPKB, notując (wyrównany sezonowo) wzrost PKB o 3,5%. Wzrost powyżej 3% osiągnęła jeszcze tylko gospodarka Cypru.

Trzeba przy tym dodać, że Eurostat wciąż nie opublikował danych dla ośmiu krajów Unii. W tym także dla gospodarek z potencjałem na uplasowanie się w czołówce rankingu EuroPKB. Wciąż nie znamy danych dla Estonii (4,1% rdr w III kw.), Irlandii (5,0% w III kw.) i Luksemburga (3,0% w III kw.).

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 bha

INFO--- https://commodity.com/debt-clock/poland/ --- Cóż z tego... Dług ogólny kraju jak rósł tak rośnie dalej coraz bardziej Ogromny do spłaty !!!

! Odpowiedz
10 19 kapitaneo

Spowolnienie w PL a wzrost PKB mamy 3,5% i zerowy deficyt budżetowy. Trzeba przyznać, że całkiem nieźle. Już nawet lemingi przestały cytować Balcerowicza i jego pampersy z FOR o drugiej Grecji i 100mld zł deficytu.

! Odpowiedz
8 50 rippe

Trochę mnie martwi te 4,5 % Wegrów...
Bo zamysł jest taki: jak już Niemcom spadnie na "mniej niż zero" to mieliśmy zamiar udzielić im kredytu stabilizacyjnego na 20 lat na 15%.
Ale tak to Węgrzy mogą nas ubiec....No, albo Rumuni....

! Odpowiedz
54 17 marxs

tys taki głupiutki od urodzenia czy po prostu jesteś z PISu?
ps. a znasz niekumaty PISiu powiedzonko zanim gruby umrze to chudy zdechnie? nie znasz ? to przerobisz to osobiście na sobie i swojej rodzince

! Odpowiedz
77 21 obeznany

Na wykresie zapomnieli dodać informacji o inflacji, którą przydałby się odjąć od % wzrostu PKB, aby zobaczyć, czy większe PKB wyrażane we fiatach wynika ze spadku wartości nabywczej waluty, czy faktycznie zwiększył się produkt krajowy

! Odpowiedz
9 62 doji88

Wzrost inflacji jest już uwzględniony w obliczeniach wzrostu PKB

! Odpowiedz
5 28 pdox odpowiada doji88

Z tym, że nie wzrost inflacji jest uwzględniony, tylko wzrost wartości syntetycznego, opartego na danych ankietowych i niejasnych wagach indeksu CPI, który inflacją jest nazywany tylko potocznie. Rozdzielenie terminów inflacji monetarnej od inflacji cenowej pomaga ludziom mydlić oczy, bo przestają dzięki temu rozumieć, skąd te zmiany w cenach w ogóle się biorą...pierwotnie inflacja oznaczała przyrost bazy monetarnej, którego rezultatem dopiero jest wzrost cen (więcej waluty na ulicy = wyższe ceny). I dzięki temu mało kto wie i rozumie, że dziś za przyrost bazy monetarnej odpowiadają np. udzielane przez banki komercyjne kredyty. Dane o faktycznej inflacji - jako zwiększenia ilości oraz prędkości cyrkulacji waluty w obiegu - mamy znacznie precyzyjniejsze, niż te dotyczące CPI i wynosiło toto w różnych okresach 5-8% rocznie - i akurat z 1,5 roku później o tyle wzrastały ceny realnie w moim koszyku. Przypadeczek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 --__hubert__---__--__--__--__-

Idź do szkoły doucz się.

! Odpowiedz
12 4 obeznany odpowiada pdox

otóż to, nie CPI tylko realnej inflacji

! Odpowiedz
77 33 simon_says

W Polsce dobrobyt i "zrównoważony" budzet, natomiast w Niemczech 0% wzrostu, ale za to 45.3 MLD Euro nadwyzki

http://300gospodarka.pl/live/2020/02/14/niemcy-z-zerowym-wzrostem-pkb-w-czwartym-kwartale-2019/

takze szalu nie ma nawet jakbysmy mieli 4-5% :-)

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/nadwyzka- budzetowa-w-niemczech-nikt-z-niej-sie-nie-cieszy/vc17qym

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil