REKLAMA

Europa przygotowuje się na falę uchodźców z Ukrainy, Polska najważniejszym krajem przyjmującym

2022-02-22 10:46
publikacja
2022-02-22 10:46
Europa przygotowuje się na falę uchodźców z Ukrainy, Polska najważniejszym krajem przyjmującym
Europa przygotowuje się na falę uchodźców z Ukrainy, Polska najważniejszym krajem przyjmującym
fot. Mykola Tys / / Shutterstock

Kraje Europy Środkowej przygotowują się na falę uchodźców z Ukrainy. W zależności od scenariusza będą ich setki tysięcy, a nawet miliony. Polska jest wymieniana jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców - pisze we wtorek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

“Jesteśmy bardzo czujni i przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze” – powiedziała w poniedziałek w Wiedniu minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, gdzie połączyła wizytę inauguracyjną u austriackiego ministra spraw wewnętrznych Gerharda Karnera z otwarciem bałkańskiej konferencji na temat uchodźców.

Niemcy przygotowują się do udzielenia "schronienia i wsparcia humanitarnego". Koncentrują się jednak na pomocy humanitarnej w krajach graniczących z Ukrainą: "Przygotowujemy się przede wszystkim do wspierania krajów sąsiednich. To jest pierwszy scenariusz" - mówiła minister.

UE od kilku tygodni współpracuje z państwami członkowskimi nad planami awaryjnymi. "Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała to w weekend podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Odniosła się również w szczególności do krajów bezpośrednio graniczących z Ukrainą, która liczy około 41 milionów mieszkańców" - pisze FAZ. Johansson wymieniła Polskę, która graniczy bezpośrednio z Ukrainą, "jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców, ale także Włochy, Niemcy i Francję". W tych krajach mieszka już wielu Ukraińców.

"Polska, której obywatele czują dużą sympatię do zagrożonej Ukrainy, uważa, że ma szczególny obowiązek" - zauważa FAZ. W piątek rząd przyjął program "Pomoc dla Ukrainy". Premier Mateusz Morawiecki utworzył międzyresortowe grupy robocze ds. przyjmowania uchodźców oraz rannych z Ukrainy - poinformowało w weekend jego biuro. "W przypadku rosyjskiego ataku chcemy złagodzić jego skutki" - powiedział szef rządu. Jak powiedział, niezbędna infrastruktura jest przygotowywana we wschodniej Polsce, ale uwzględnia się również wnętrze kraju - pisze niemiecki dziennik i przypomina, że polskie władze "od tygodni przygotowują listę możliwości zakwaterowania i wyżywienia (...) W Polsce mieszka już co najmniej milion Ukraińców (...)".

FAZ zwraca uwagę, że "spośród wszystkich krajów UE, Rumunia ma najdłuższą granicę z Ukrainą, liczącą około 650 kilometrów" - zauważa FAZ. Rząd tego kraju nie wyklucza "masowego napływu uchodźców", powiedział w zeszłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Lucian Bode w rumuńskiej telewizji. Tymczasowe zakwaterowanie dla uchodźców zostało już utworzone we wszystkich obwodach wzdłuż granicy z Ukrainą. Dodatkowo określono lokalizacje dla większych ośrodków recepcyjnych z odpowiedzialnym tam personelem medycznym.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że nie tylko kraje takie, jak Polska, Rumunia, Słowacja czy Węgry, ale również Izrael, do którego w 2021 r. wyemigrowało 2800 osób z Ukrainy i 7000 z Rosji, spodziewa się uchodźców. W niedzielę w Tel Awiwie wylądowało już 75 osób z Ukrainy. Minister imigracji Pnina Tamano-Shata powitała ich słowami: "Nasze przesłanie dla Żydów na Ukrainie jest jasne: Izrael zawsze będzie ich domem". Nawet 200 tysięcy obywateli Ukrainy teoretycznie mogłoby skorzystać z izraelskiego prawa do "powrotu" do Izraela - napisała w poniedziałek gazeta "Juedische Allgemeine".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (28)

dodaj komentarz
qonradx
Proponuje pierwszych uchodzców z donbasu na poczatek zakwaterować w domu ich zbawacy - Jaroszenki w willi na żoliborzu! Jaroszenka kawaler moze przeprowadzic się do kawalerlki, wiele mu nie potrzeba przeciez a ukrainskie rodziny w niech zajmą jego pomieszczenia! w Koncu to nie sprawiedliwe spolecznie zeby jaroszenka żył na 300 Proponuje pierwszych uchodzców z donbasu na poczatek zakwaterować w domu ich zbawacy - Jaroszenki w willi na żoliborzu! Jaroszenka kawaler moze przeprowadzic się do kawalerlki, wiele mu nie potrzeba przeciez a ukrainskie rodziny w niech zajmą jego pomieszczenia! w Koncu to nie sprawiedliwe spolecznie zeby jaroszenka żył na 300 m2 kiedy moze żyć jak wiekszosc Polaków na 50ciu a tam może zamiweszkac kilka rodzin ukrainskich ktore tu zaprasza do polski. W dalszej kolejnosci proponuje kwaterowac kolejnych w nieruchomosciahc działaczy pisu - pana Mateusza Morawieckiego ktory jak sie okazuje posiada wiele nieruchomosci kolejnych w Pałacyku Obajtka, swietej marcie kaczynskiej też dać paru szoszonów w nogi niech ich uczy pacierza :)))

Pomagajcie Pisuary ale pamietajcie swoimi pieniedzmi najpierw a nie cudzymi pomagajcie!
jas2
Może w końcu liczba ludności w Polsce wzrośnie.
Niemców jednak nie przegonimy, bo większość młodych mężczyzn jest zniewieściałych.
Zamiast tworzyć rodziny i majątek trwały, grają w gry komputerowe.
dziadekjarek
To uchodźcy już nie są beree??
arnie5 odpowiada dziadekjarek
A gdzie ty wcześniej widziałeś uchodźców? To bydło z ajfonami rzucające kamieniami nazywasz uchodźcami?
qonradx
Już tam przecież Jaroczenko obiecał dla kraincom 500 plusy i inne bonusy od Polaków nad wisłą!

Polski chamie, klęknij przed ukrainskim Panem!
arnie5
Wypad trollu, nawet pisać nie potrafisz po polsku :D
qonradx odpowiada arnie5
Przynajmniej słów polskiego hymnu nauczyli mnie na łubiance lepiej niż Jaroszenkę! :)
ajwaj_ odpowiada arnie5
Kopia 1:1

""Wypad trollu, nawet pisać nie potrafisz po polsku :D""
and00
Ja jestem za Ukraińcami w Polsce (szczególnie młodymi, płci żeńskiej)
Tylko że na razie to jacy uchodźcy?
lorelie
berenika lemańczyk - w redakcji już nie pracują Polacy?

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki