Europa ogranicza przyrost zadłużenia. Polski to nie dotyczy

Na koniec marca 2016 roku dług publiczny państw strefy euro przekroczył 9,6 biliona euro i był „tylko” o 147,3 mld euro wyższy niż rok wcześniej. Polska znalazła się w gronie krajów, w których wzrosła relacja długu publicznego do PKB.  

Po danych za trzeci i czwarty kwartał 2015 roku mogło się wydawać, że kraje strefy euro przełamały wzrostowy trend zadłużenia w relacji do produktu krajowego brutto. Opublikowane w piątek przez Eurostat dane za pierwszy kwartał 2016 r. przynoszą mieszane odczucia. Nominalny przyrost długu publicznego odnotowano zarówno w eurolandzie, jak i w całej Unii Europejskiej.

W strefie euro relacja długu do PKB była wyższa niż kwartał wcześniej, ale jednak niższa niż rok temu (91,7% wobec 93%). To samo dotyczy UE jako całości (84,8% wobec 88,1%). Sytuacja jest więc lepsza niż jeszcze parę lat temu, gdy relacja długu publicznego do PKB w Europie rosła w tempie kilku punktów procentowych rocznie.

Dług publiczny w relacji do PKB (lewa oś) i roczna zmiana relacji długu do PKB (prawa oś, w pkt. proc.). Stan na koniec I kw. 2016r.
Dług publiczny w relacji do PKB (lewa oś) i roczna zmiana relacji długu do PKB (prawa oś, w pkt. proc.). Stan na koniec I kw. 2016r. (Eurostat.)

Równocześnie Unia Europejska coraz wyraźniej dzieli się na dwa obozy. W ciągu ostatnich dwóch lat powiększyła się grupa krajów obniżających relację długu publicznego do PKB. Do Niemiec i Szwecji dołączyły m.in. Holandia, Dania, Czechy, Słowacja, a nawet słynąca z permanentnych deficytów i ogromnego zadłużenia Belgia.

Zupełnie osobną kategorią jest Irlandia, gdzie na skutek dość podejrzanej rewizji PKB (w 2015 roku wskaźnik ten miał wzrosnąć o 26% (!)) relacja długu do PKB zmalała aż o 16,7 pkt. proc. Szybki przyrost zadłużenia w relacji do PKB udało się opanować nawet we Francji, Hiszpanii i we Włoszech.

Są jednak kraje, gdzie obciążenie długiem publicznym cały czas rośnie. Beznadziejnym przypadkiem jest Grecja, której po kolejnym unijnym bail-oucie relacja zadłużenia do PKB podskoczyła o 5,8 pkt. proc., do 176,3%. Szybko zadłużał się też kolejny „chory człowiek Europy” – czyli pogrążona w recesji Finlandia. Długi rosły też Łotwie, Litwie, Austrii oraz na Cyprze.  

W grupie krajów o rosnącej relacji długu publicznego do PKB znalazła się Polska, gdzie na koniec marca 2016 r. wskaźnik ten osiągnął wartość 52% wobec 50,9% rok wcześniej. Według Eurostatu dług sektora finansów publicznych w Polsce wyniósł 936,761 mld złotych i był o 55,4 mld zł wyższy niż rok wcześniej.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~w007

"Dług Polski w relacji do PKB poniżej 60%, dług w strefie EURO powyżej 90%!" Albo "Dług Polski w relacji do PKB poniżej 60%, Niemcy marzą o takim wyniku!" Takie tytuły też by były prawdziwe. Ale nie można by PiSiorów wtedy chłostać. Prawda?

! Odpowiedz
3 0 ~POPiS

"Damy radę", przegonimy Niemców i to zanim skończy się kadencja PiS. Dobra zmiana - zadłużanie kraju 4 razy szybciej od PO a będzie jeszcze lepiej.

! Odpowiedz
2 1 ~Assurbanipal

Populizm i Socjalizm w natarciu!

! Odpowiedz
22 11 ~Plan_Morawieckiego

Jeżeli Polska znajduje inwestorów na swój dług, to tylko dobrze świadczy to o polityce gospodarczej rządu. Gdyby była słaba, inwestorzy nie mieliby zaufania i nie kupowaliby polskich obligacji.

! Odpowiedz
1 7 ~koryto_plus

To są wierzyciele chociaż rzeczywiście są oni czasami również nazywani inwestorami.Trzeba jednak pamiętać, że w razie czego, wierzyciele zawsze mogą skorzystać z usług komorników co dla dłużników może być bolesne.Święty Boże naet wtedy nie pomoże.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 28 ~szałapatałacha

a ja bedem zaciagać długi do zachodniej spekuły i banksterów chociażby na zakup naszych wyborców tzw.500+ mi to lotto to ja nie bedem tych długów splacać tylko WY
z poważaniem wasz ukochany szałapatałacha

! Odpowiedz
15 27 ~smutnebardzoniestety

Powali długiem Naród na kolana pisia zmiana.

! Odpowiedz
19 11 ~MacGawer

Mam zagadkę dla KOD-owcow płaczacych nad zwiększającym się zadłużeniem:

http://pl.tradingeconomics.com/poland/gdp-growth-annual
http://pl.tradingeconomics.com/poland/gdp

Te dane na pozór są ze sobą sprzeczne - z jednej strony widzimy wyraźny wzrost PKB w 2015 przekraczający 3% rdr, a z drugiej PKB Polski w 2015r 475 mld $ podczas gdy w 2014 było 545 mld $. Jak mi jakiś KOD-owiec wytłumaczy jak to się dzieje, że PKB jednocześnie rośnie i maleje mogę podyskutowac o tym co przedstawiono w komentowanym tekście. Bo zdodnie z waszą logiką skoro ub. roku nominalne PKB było niższe niż w 2014 to platformersi nie dość, że sfałszowali dane nt. wzrostu gospodarczego to jeszcze zubożyli nasz kraj na kilkadziesiat mld $ :)


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil