REKLAMA

Europa nie nadąża za Wall Street

2020-01-22 18:14
publikacja
2020-01-22 18:14
Europa nie nadąża za Wall Street

Przebieg sesji europejskiej w porównaniu z zachowaniem Wall Street pozostawiał dziś wiele do życzenia. Inwestorzy na Starym Kontynencie negatywnie przyjęli słowa prezydenta D. Trumpa, który w rozmowie z CNBC stwierdził, że po zawarciu „fenomenalnej” umowy z Chinami, czas zabrać się za Europę. Amerykański prezydent wyraził zadowolenie z ostatniego spotkania z Ursulą von der Leyen, jednak wyraźnie zaznaczył, że oczekuje odpowiednich działań w celu zmniejszenia deficytu handlowego z Unią Europejską. W innym przypadku na rynki ponownie powróci ryzyko oclenia importu europejskich samochodów. W momencie pisania komentarza, niemiecki DAX traci 0,30% a francuski CAC40 0,58%. Tymczasem najważniejsze indeksy za oceanem przymierzają się do nowych rekordów - o godzinie osiemnastej S&P500 zyskuje 0,24% a Nasdaq 0,48%.

Polski indeks blue chipów korzystając z poprawy nastrojów w Azji otworzył się w środę z dodatnią luką, jednak w kolejnych godzinach sesji zabrakło wyraźnie siły na utrzymanie porannych wzrostów. W konsekwencji WIG20 zakończył dzień ze spadkiem o 0,53%, osiągając przy tym obroty na poziomie 663 mln zł. W kolorze czerwony zamknął się również sWIG80, który stracił 0,07%, natomiast kosmetyczny zysk na poziomie 0,14% odnotował mWIG40.

Wśród dużych spółek, podobnie jak we wtorek, negatywnie wyróżniał się sektor energetyczny. Listę spadkowiczów otwierały akcje Taurona, które zostały przecenione o 3,34%. Po drugiej stronie rynku znalazła się natomiast skromna grupa sześciu zyskujących spółek, wśród których szczególnie wyróżniały się akcje Dino. Dzisiejszy wzrost kursu o 4,57% sprawił, że akcje polskiego dyskonta osiągnęły swój najwyższy poziom w historii notowań.

Spośród opublikowanych dziś krajowych danych makro, warto zwrócić uwagę na dynamikę produkcji przemysłowej, która wyniosła w grudniu 3,8% r/r przy konsensusie zakładającym wartość 6% r/r. Sprzyjający efekt kalendarza oraz bazy okazał się być niewystarczający do tego, by sprostać oczekiwaniom rynkowym. W grudniu zaskakująco dobrze radziły sobie branże eksportowe, co mogłoby potwierdzać odbicie gospodarki Niemiec. Największy spadek (o 15% r/r) odnotowano natomiast w kategorii produkcji koksu i rafinacji ropy naftowej - fakt ten tłumaczy w dużej mierze utrzymującą się niską wycenę akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki