Euroland też wolniej

Euroland też wolniej

EBC PRZESADZIŁ?

Listopad był siódym z rzędu miesiącem pogorszenia się kondycji przemysłu w strefie euro. Obrazujący ją indeks PMI (Purchasing Manager's Index) obliczany na podstawie ankiet przesyłanych do agencji Reutera przez 1500 firm przemysłowych - spadł do 54,6 pkt, najniżej od 15 miesięcy.

Drożejąca ropa i siedem podwyżek stóp procentowych w minionych 13 miesiącach podkopało zaufanie przemysłowców, czego wynikiem był spadek produkcji. To kolejny dowód na to, że Europejski Bank Centralny przesadził z podwyżkami stóp,

wyraźny sygnał, że spowolnienie gospodarcze dotarło do Europy - powiedział Holger Schmieding z Merrill Lynch. (Spowolnienie zaczęło się w USA, gdy PKB w III kwartale wzrósł o 2,4 proc. - po 5,6 proc. w II kwartale.)

Stephan Deo z Goldman, Sachs & Co podkreślił zaś, że aktywność jest wciąż duża, ale tempo wzrostu widocznie spada. Realizujemy scenariusz miękkiego lądowania.

Obawy, że niski PMI może spektakularnie osłabić euro okazały się płonne. W piątek za jednostkę wspólnej waluty płacono ponad 87 centów. W tym tygodniu euro znacząco umocniło się wobec dolara. Dzięki oczekiwaniom, że w 2001 r. wzrost gospodarczy w Europie będzie szybszy niż w USA "skoczyło" z poziomu poniżej 84 do 88 centów

H.T.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil