REKLAMA

Eurokredyt wciąż martwy. Czekamy na QE

2014-12-30 10:05
publikacja
2014-12-30 10:05
Eurokredyt wciąż martwy. Czekamy na QE
Eurokredyt wciąż martwy. Czekamy na QE
fot. iStock / Thinkstock / / Thinkstock

Wartość kredytu dla sektora prywatnego w strefie euro wciąż maleje. Rynki finansowe spodziewają się, że już w na początku przyszłego roku EBC odważniej wkroczy do akcji i uruchomi program luzowania ilościowego (QE).

Dynamika kredytu w strefie euro wciąż ujemna (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Europejski Bank Centralny poinformował dziś, że w listopadzie wartość kredytu udzielonego sektorowi prywatnemu spadała w ujęciu rocznym o 0,9%. To wynik lepszy od odnotowanego w październiku (1,1%) oraz w pierwszych miesiącach roku, kiedy wskaźnik ten przekraczał -2%. Analitycy oczekiwali dziś odczytu na poziomie -1%. Wartość eurokredytu dla podmiotów prywatnych spada już od ponad 2 lat.

W porównaniu do listopada 2013 r. wartość kredytu dla gospodarstw domowych zmalała o 0,4%, a w przypadku przedsiębiorstw spoza sektora finansowego spadła o 1,6%. Dynamika kredytu dla sektora rządowego wyniosła 0,9% wobec -0,2% w październiku.

Z kolei podaż pieniądza M3 w strefie euro wzrosła o 3,1% wobec 2,5% w październiku, Przewidywania analityków mówiły o wzroście o 2,6%.

Dynamiki kredytu póki co nie ożywiły niestandardowe działania podjęte w tym roku przez EBC. W czerwcu stawka depozytowa została obniżona poniżej zera, co oznacza, że banki komercyjne muszą płacić bankowi centralnemu za przechowanie środków. We wrześniu ruszył program preferencyjnych pożyczek TLTRO, w ramach którego banki ze strefy euro otrzymały 82,6 mld euro preferencyjnych pożyczek od EBC. W grudniowej aukcji z kolei 306 banków (o 51 więcej niż w czasie pierwszej) zgłosiło się po 129,8 mld euro.

Doadtkowo EBC w październiku rozpoczął skup listów zastawnych i obligacji zabezpieczonych aktywami, płacąc za te aktywa nowo wykreowanymi pieniędzmi. Kierownictwo frankfurckiej instytucji już zapowiedziało, że gdyby dotychczasowe działania nie przyniosły zamierzonych rezultatów, to w 2015 roku możliwe jest rozpoczęcie skupu obligacji skarbowych czyli program luzowania ilościowego, znany za oceanem jako quantitative easing (QE). Jego szczegóły być może poznamy na najbliższym decyzyjnym posiedzeniu Rady Prezesów EBC, które zaplanowano na 22 stycznia.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~plazowicz
Złotówka się umocni względem euro, a to będzie kłopot dla eksportu do Europy Zachodniej, czyli zdecydowanej większości eksporterów. Ropę i gaz kupujemy z kolei za drogie dolary.
~easy8
zrzucajcie z helikoptera niech każdy weźmie a nie kolesiom na 0 % pod kupno papierów aby potem odsprzedali innym naiwniakom bo się odczyty nastrojów polepszyły - tacy zawsze będą nawet jakby połowa była ma bezrobociu to zawsze tępaki będą kupować. Tak sobie towarzysze dobrze robią i mielą kasę na 0%. Reszte można mieć w tył...ku.
~Hiob
Wystarczy embargo na produkty made in china i made in india, Ale to za proste

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki