Eurodeputowani żądają jednej siedziby dla Parlamentu Europejskiego

Eurodeputowani żądają jednej siedziby dla Parlamentu Europejskiego i przeniesienia obrad do Brukseli. W Parlamencie w Strasburgu zorganizowano seminarium tej sprawie.

W Parlamencie Europejskim rozpoczęła się kampania "Single Seat" czyli "jedno miejsce",

promująca zmiany organizacyjne polegające przede wszystkim na ograniczeniu liczby siedzib Parlamentu z trzech do jednej. Za ustanowieniem jednego miejsca opowiada się już zdecydowana większość posłów.

Obecnie posłowie i urzędnicy pracują w Strasburgu- głównej siedzibie parlamentu, Brukseli- gdzie odbywa się większość posiedzeń i mini sesji oraz Luksemburgu, gdzie urzęduje sekretariat generalny, biblioteka i zaplecza techniczne. Posłowie, asystenci i pozostali pracownicy Parlamentu raz w miesiącu przenoszą się na cztery dni z Brukseli do Strasburga, gdzie odbywają się posiedzenia plenarne.

Posłowie podkreślają, że jest to sytuacja nie do zaakceptowania. Wyliczono, iż koszt utrzymania dodatkowych siedzib wynosi 180 milionów euro rocznie. Same koszty delegacji służbowych urzędników z Luksemburgu, a podróżujących między trzema miejscami pracy sięgają 30 milionów euro.

Zwolennicy jednej siedziby już odnieśli mały sukces. Posłowie przyjęli w sprawozdaniu budżetowym poprawkę, która przewiduje ustanowienie jednej siedziby Parlamentu. Autorką propozycji była poseł Lidia Geringer de Oedenberg. Członkowie Komitetu Single Seat planują wystąpić z listem otwartym do szefów rządów Unii Europejskiej z wnioskiem o zmianę traktatu. Bez takiej zmiany, podjęcie decyzji o jednej siedzibie będzie niemożliwe.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Andrzej Geber/Strasburg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj