EuroPMI zszedł z 12-letniego szczytu

Luty przyniósł lekkie spowolnienie wzrostu aktywności gospodarczej w strefie euro. Według wstępnych danych zarówno odczyt PMI w sektorze usług jak i w przemyśle okazał się niższy niż w styczniu oraz niższy od oczekiwań większości ekonomistów.

Indeks PMI dla przemysłu strefy euro osiągnął w lutym wartość 58,5 punktów. To mniej niż w styczniu (59,6 pkt.) i mniej od mediany prognoz analityków (59,3 pkt.). Poniżej oczekiwań zaprezentował się także analogiczny wskaźnik dla sektora usług, który ukształtował się na poziomie 56,7 pkt. wobec 58,0 pkt. odnotowanych w styczniu i 57,6 pkt. oczekiwanych przez ekonomistów.

Łączony wskaźnik PMI dla strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki PKB eurolandu (w % kdk, prawa oś).
Łączony wskaźnik PMI dla strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki PKB eurolandu (w % kdk, prawa oś). (IHS Markit.)

Łączony wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego i usługowego eurolandu wyniósł w lutym 57,5 pkt. wobec 58,8 pkt. w styczniu. Był to najniższy odczyt od trzech miesięcy, ale zarazem wciąż jeden z wyższych odczytów w 20-letniej historii tego wskaźnika. W styczniu europejski PMI osiągnął najwyższą wartość od 12 lat.

„Aktywność biznesowa w strefie euro w lutym nadal rosła w szybkim tempie, aczkolwiek tempo ekspansji nieco ochłodziło się względem 12-letniego szczytu odnotowanego w styczniu” – czytamy w raporcie firmy IHS Markit. W dalszym ciągu na wysokim poziomie utrzymywał się zarówno wzrost kosztów (szybszy wzrost notowano jedynie w 2011 roku) jak i zatrudnienia (blisko 17-letniego rekordu). Spowolniło za to tempo napływu nowych zamówień (najniższy wynik od 5 miesięcy). Ceny za oferowane produkty przemysłowe rosły w najszybszym tempie od kwietnia 2011 roku.

„Luty przyniósł lekką utratę tempa wzrostu, ale tempo ekspansji pozostało imponujące (...) Sektor usług cieszy się najsilniejszym wzrostem od 7 lat, a wyniki sektora wytwórczego pozostały jednymi z najwyższych w 20-letnich dziejach badania” – skomentował lutowe dane Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Wskaźnik PMI obrazuje koniunkturę w badanym sektorze. Opracowywany jest na podstawie ankiety przeprowadzanej co miesiąc wśród menedżerów odpowiadających za logistykę. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil