EuroPKB: Węgry rosną najszybciej. Polska w czołówce

Kraje naszego regionu wciąż dominują w czołówce państw o największym wzroście gospodarczym w UE. Szybciej niż Polska rosną Węgry i Rumunia.

W drugim kwartale ubiegłego roku wyrównany sezonowo wzrost PKB wyniósł w Polsce 4,1 proc. w ujęciu rocznym – więcej na ten temat w artykule „Polska gospodarka wciąż zwalnia”. Wynik ten daje naszemu krajowi miejsce w czołówce unijnej stawki.

Jak wynika z danych zebranych przez Eurostat, szybciej od Polski rozwijały się Węgry (5,1 proc.) oraz Rumunia (4,6 proc.). Solidny wzrost odnotowano także na Litwie (4 proc.) i w Bułgarii (3,3 proc.). Stawkę zamykają natomiast Wielka Brytania (1,2 proc.), Niemcy (0,4 proc.) i Włochy (0 proc.).

W sumie w strefie euro i całej UE dynamika PKB spadła do odpowiednio 1,1 proc. i 1,3 proc. wobec 1,2 proc. i 1,6 proc. kwartał wcześniej.

Warto pamiętać, że Eurostat wciąż nie podał danych dla kilku krajów. Wciąż oczekujemy na raporty z Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii, które mogą zmienić sytuację w tabeli.

Na uzupełnienie tych danych poczekać musimy do finalnego raportu, który opublikowany zostanie 6 września.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 70 jacyna2017

'Brzydkie kraje' pod rządami 'brzydkich chłopców' zajmują podium - to powinno dać przeideilogizowanej i wlokącej się 'światłej' UE i 'totalnym krytykom' w karajach do myślenia!?
Ale, chyba nie, bo dla ideologów 'jeśli fakty przeczą ich teoriom, tym gorzej dla faktów'!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 15 histeryk

Dokładnie, aż się dziwię, że nie daje im do myślenia to, że ich obywatele uciekają do Polski do pracy, a imigranci z Afryki są tam trzymani na łańcuchu, bo tylko myślą o tym aby czmychnąć do Polski. :-)

! Odpowiedz
45 23 histeryk

Po raz pierwszy od 15 lat wypadniemy z podium?

! Odpowiedz
30 57 rynryn

Widać, że najlepiej rozwijają się te państwa , które "stawiają" się UE.
Przyczyną wydaje się być to, że te państwa ( na podium ) nie stawiają
ideologii ponad interes państwa. Może więc stara Unia powinna nieco
zmienić swoje priorytety, gdyż, jak uczy historia, tam gdzie racjonalność
zaczyna znaczyć mniej od wąsko rozumianej polityki, tam pragmatyka
kuleje a czasami nawet upadają cywilizacje.
Trzeba też przyznać, że cywilizacja europejska jest już wyraźnie zagrożona.
Jeżeli nie zaczniemy działań obronnych za 100 lat (?) nasza cywilizacja
przejdzie do historii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 18 muhh5

Korelacja to nie przyczyna. . Państwa na podium to również Państwa, które otrzymują najwyższe subwencje z UE. Nasze gospodarki po prostu gonią gospodarki zachodnie, takie niemcy mają ponad 7x większą gospodarkę niż my. Więc 1% u nich to znacznie więcej niż 4% u nas. Mówimy o wartościach bezwzględnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 kerad_

Tu nie stawianie się Unii ma wpływ tylko własna waluta!

! Odpowiedz
10 5 ginwithtonic

Odejmij inflację w poszczególnych krajach to ci przejdzie ochota na stawianie się Unii :) PBK to nie jest wcale najlepszy sposób na ocenę gospodarki danego kraju.

! Odpowiedz
20 30 psokal

Nieźle, przez ponad dekadę praktycznie nie spadamy z podium :) Tylko tak dalej. Tak czy inaczej pozdrawiam tych którzy doszukują się związków między tempem wzrostu a stosunkami z Brukselą. Zadajcie sobie proszę trud i przenalizujcie jaka jest struktura wzrostu liderów. Po czym zastanówcie się czy oparcie wzrostu na konsumpcji kosztem wyparcia inwestycji ma sens.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 21 histeryk

Jeszcze nie wiadomo, brakuje kilu państw w tym Malty, Chorwacji, Estonii. Możliwe że wypadniemy z podium. A pomyślę, że za czasów Polski w ruinie byliśmy przez kilka lat na pierwszym miejscu w całej UE...

! Odpowiedz
30 28 psokal odpowiada histeryk

Tak. Aż z ruiny zmieniliśmy się nagle w serce Europy. A zgodnie z komunikatem Ministerstwa Prawdy, we wzroście gospodarczym awansowaliśmy z pierwszego miejsca na trzecie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil