EuroPKB: Węgry rosną najszybciej. Polska w czołówce

Kraje naszego regionu wciąż dominują w czołówce państw o największym wzroście gospodarczym w UE. Szybciej niż Polska rosną Węgry i Rumunia.

W drugim kwartale ubiegłego roku wyrównany sezonowo wzrost PKB wyniósł w Polsce 4,1 proc. w ujęciu rocznym – więcej na ten temat w artykule „Polska gospodarka wciąż zwalnia”. Wynik ten daje naszemu krajowi miejsce w czołówce unijnej stawki.

Jak wynika z danych zebranych przez Eurostat, szybciej od Polski rozwijały się Węgry (5,1 proc.) oraz Rumunia (4,6 proc.). Solidny wzrost odnotowano także na Litwie (4 proc.) i w Bułgarii (3,3 proc.). Stawkę zamykają natomiast Wielka Brytania (1,2 proc.), Niemcy (0,4 proc.) i Włochy (0 proc.).

W sumie w strefie euro i całej UE dynamika PKB spadła do odpowiednio 1,1 proc. i 1,3 proc. wobec 1,2 proc. i 1,6 proc. kwartał wcześniej.

Warto pamiętać, że Eurostat wciąż nie podał danych dla kilku krajów. Wciąż oczekujemy na raporty z Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii, które mogą zmienić sytuację w tabeli.

Na uzupełnienie tych danych poczekać musimy do finalnego raportu, który opublikowany zostanie 6 września.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 bha

Co ma PKB do zarobków od lat w tym kraju mimo ogromnego jego wzrostu i mimo wzrostu wydajności pracy - niestety niezbyt wiele jesteśmy od dawna na szarym końcu krajów w Europie pod względem udziału płac w PKB kraju.Cóż od lat już wypadamy bardzo blado na tle UE. Nasz kraj jest na prawie szarym końcu z wynikiem około 48 proc. Gorzej jest tylko na Węgrzech (47,8 proc.), Malcie około (47 proc.), i Słowacji około (46 proc.). Średnia unijna wynosi około 55,5 proc.Najgorsze jest to że od 1995 r. ten udział płac naszych w relacji do PKB zmniejszył się o prawie 9 %.Niestety już od dawna ,aż 97% Polaków co roku rozlicza się w najniższym progu podatkowym,coraz więcej zarabia obecnie minimalnie minimalną lub niewiele więcej..A niby w mediach od lat rośnie ów PKB niby ogólny dobrobyt ,niby bogacimy się jako społeczeństwo i niby jest coraz lepiej ??? .....NIBY..........

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 24 bha

PKB-em ludzie się od lat w zdecydowanej większości ,ani nie dorobią ,ani tym bardziej obecnie od lat godziwie nie zarobią.

! Odpowiedz
51 41 mith21

W Polsce i na Węgrzech najszybciej to rosną ceny.

! Odpowiedz
2 17 1984

Sprawdzałeś czy piszesz by pisać? W lipcu największa inflacja W Europie była w Turcji, Ukrainie, Białorusi i Rosji. Następnie państwa UE czyli Rumunia, Węgry i Irlandia. Polska otwiera III-cią ligę wraz z Czechami, Bułgarią i Słowacją.

Pytanie dla większosci komentujacych - czy gwałtowny wzrost cen w ścisłej czołówce to wynik rozdawnictwa, prezesa czy może coś złego dzieje się na świecie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 18 pluto85md

Poniewaz III kw zarowno w nastrojach jak i w danych koniunkturalnych wyglada gorzej, jak rowniez wypowiadane kontrakty na budowe wplyna na wynik negatywnie, to mozna sie spodziewac 3 z przodu juz w III kw. a dopiero co PKO prognozowalo 4,6% za caly rok. Troche trudne zadanie, gdy tylko jeden kwartal jest i to tylko nieznacznie lepszy.

! Odpowiedz
66 18 ginwithtonic

Tam gdzie wysoka inflacja tam i wysoka dynamika PKB. Po odjęciu infalcji okazuje się, że kraje ze strefy euro takie jak Litwa, Cypr a nawet Słowacja mają większa dynamikę PKB niż Węgry czy Polska. Pomijam fakt, że oprócz inflacji posiadanie własnej waluty wiąże się dla Polski z co najmniej dwukrotnie wyższymi kosztami obsługi długu. W skali ostatniego dzisięciolecia będzie z 200 mld pln w plecy na samych odsetkach. No al eJarek mówi, że złoty musi być :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 26 ginwithtonic

Pomijam też fakt, że NIemcy (Czesi też) , którzy tak kiepsko tutaj wyglądają mają zrównoważony budżet a nawet redukują dług co wzrostowi PKB nie służy.

! Odpowiedz
8 17 b43

Jesli odejmujesz inflacje od PKB, to co wtedy robisz z deflatorem? A Slowacja ma wyzsza dynamike PKB od Wegier? No tak gin, chyba juz wszystko rozumiem ;) ...no i jeszcze te koszty posiadania wlasnej walut. Brak deficytu budzetowego Niemiec byl aktualny do ostaniego piatku, a od przyszlego roku Niemcy beda mialy deficyt.

! Odpowiedz
15 4 ginwithtonic odpowiada b43

"Brak deficytu budzetowego Niemiec byl aktualny do ostaniego piatku, a od przyszlego roku Niemcy beda mialy deficyt." A dynamika PKB jest podana do ostatniego piątku czy to może wróżba na przyszły rok ??? Jak mam a nicku gin ale to ty chyba piłeś :)

! Odpowiedz
13 28 and00

spora inflacja to duże wzrosty PKB...
Dobre
Wenezuela king

! Odpowiedz
21 15 _jasko odpowiada and00

Wenezuela na razie nie jest dobrym przykładem.
Ale jak nie zrealizujemy zapowiedzi M. Morawieckiego i B. Szydło z 2015 roku odnośnie udziału inwestycji w PKB i będziemy dalej brnąć, ku uciesze suwerena, w redystrybucję socjalną, która krótkotrwale napędza dynamikę PKB, to "Wenezuela king" nie będzie żartem.
Z expose B.Szydło: "Chodzi o znaczne zwiększenie udziału inwestycji w PKB. Wynosi ono dziś około 20%, a to jest niewiele. Także w porównaniu z krajami naszej części Europy. Na przykład Czechy, w niektórych latach dochodziły do 30%. Chodzi więc o przedsięwzięcie realne. Nie projektujemy inwestycji na poziomie Chin, które osiągają 47%, czy niektórych innych krajów azjatyckich, gdzie inwestycje znacznie przekraczają 30% PKB. Ale jesteśmy przekonani, że kraj, który chce dorównać poziomem życia krajom zachodniej Europy musi dążyć do zwiększenia poziomu inwestycji. To jest jedyna droga do rozwiązania problemu braku godziwie opłacanych i stałych miejsc pracy, który wielu Polaków zmuszał w ostatnich latach do emigracji. I to jest jedyna droga rzeczywistego przyspieszenia rozwoju, a zarazem stworzenia perspektyw dla młodych ludzi, którzy chcą w Polsce pracować i zarabiać tutaj na godne życie."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 and00 odpowiada _jasko

"Wenezuela na razie nie jest dobrym przykładem."
Dlaczego?
Wytłumacz konkretni dlaczego to wyjątek od reguły, a nie pisz o Szydło

! Odpowiedz
15 8 sonmi451

Jest jedna dziwna rzecz z danymi IMF, pkb per capita: pomimo że od wielu lat Polska rośnie kilka razy szybciej niż Francja, to dystans prawie nie zmniejsza się. Dla porównania dystans do Włoch zmniejszył się bardzo, a przecież jeszcze 15 lat temu Włochy były na poziomie Francji. Dziwne to....

! Odpowiedz
20 30 psokal

Nieźle, przez ponad dekadę praktycznie nie spadamy z podium :) Tylko tak dalej. Tak czy inaczej pozdrawiam tych którzy doszukują się związków między tempem wzrostu a stosunkami z Brukselą. Zadajcie sobie proszę trud i przenalizujcie jaka jest struktura wzrostu liderów. Po czym zastanówcie się czy oparcie wzrostu na konsumpcji kosztem wyparcia inwestycji ma sens.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 21 histeryk

Jeszcze nie wiadomo, brakuje kilu państw w tym Malty, Chorwacji, Estonii. Możliwe że wypadniemy z podium. A pomyślę, że za czasów Polski w ruinie byliśmy przez kilka lat na pierwszym miejscu w całej UE...

! Odpowiedz
30 28 psokal odpowiada histeryk

Tak. Aż z ruiny zmieniliśmy się nagle w serce Europy. A zgodnie z komunikatem Ministerstwa Prawdy, we wzroście gospodarczym awansowaliśmy z pierwszego miejsca na trzecie.

! Odpowiedz
30 57 rynryn

Widać, że najlepiej rozwijają się te państwa , które "stawiają" się UE.
Przyczyną wydaje się być to, że te państwa ( na podium ) nie stawiają
ideologii ponad interes państwa. Może więc stara Unia powinna nieco
zmienić swoje priorytety, gdyż, jak uczy historia, tam gdzie racjonalność
zaczyna znaczyć mniej od wąsko rozumianej polityki, tam pragmatyka
kuleje a czasami nawet upadają cywilizacje.
Trzeba też przyznać, że cywilizacja europejska jest już wyraźnie zagrożona.
Jeżeli nie zaczniemy działań obronnych za 100 lat (?) nasza cywilizacja
przejdzie do historii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 18 muhh5

Korelacja to nie przyczyna. . Państwa na podium to również Państwa, które otrzymują najwyższe subwencje z UE. Nasze gospodarki po prostu gonią gospodarki zachodnie, takie niemcy mają ponad 7x większą gospodarkę niż my. Więc 1% u nich to znacznie więcej niż 4% u nas. Mówimy o wartościach bezwzględnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 kerad_

Tu nie stawianie się Unii ma wpływ tylko własna waluta!

! Odpowiedz
10 5 ginwithtonic

Odejmij inflację w poszczególnych krajach to ci przejdzie ochota na stawianie się Unii :) PBK to nie jest wcale najlepszy sposób na ocenę gospodarki danego kraju.

! Odpowiedz
45 23 histeryk

Po raz pierwszy od 15 lat wypadniemy z podium?

! Odpowiedz
26 70 jacyna2017

'Brzydkie kraje' pod rządami 'brzydkich chłopców' zajmują podium - to powinno dać przeideilogizowanej i wlokącej się 'światłej' UE i 'totalnym krytykom' w karajach do myślenia!?
Ale, chyba nie, bo dla ideologów 'jeśli fakty przeczą ich teoriom, tym gorzej dla faktów'!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 15 histeryk

Dokładnie, aż się dziwię, że nie daje im do myślenia to, że ich obywatele uciekają do Polski do pracy, a imigranci z Afryki są tam trzymani na łańcuchu, bo tylko myślą o tym aby czmychnąć do Polski. :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil