REKLAMA

Euro scementowałoby nas z Zachodem

2022-04-11 07:25
publikacja
2022-04-11 07:25
Euro scementowałoby nas z Zachodem
Euro scementowałoby nas z Zachodem
fot. Tomasz Warszewski / / Shutterstock

Turbulencje, które wywołała w naszej gospodarce wojna z Ukrainą, uwypukliły pewne koszty pozostawania przy własnej walucie. W strefie euro prawdopodobnie bylibyśmy bardziej bezpieczni - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita", przytaczając wyniki panelu eksperckiego.

Jak czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej", w maju 2021 r., gdy Komisja Europejska po raz ostatni badała stosunek Polaków do euro, 51 proc. ankietowanych – najwięcej od 2009 r. – uważało, że przyjęcie tej waluty byłoby dla naszego kraju korzystne. Przeciwnego zdania było wówczas 42 proc. ankietowanych. Był to pierwszy raz od 2011 r., gdy pozytywne oceny potencjalnych konsekwencji przyjęcia euro przeważyły nad negatywnymi. Wcześniej przez wiele lat było to normą, ale kryzys zadłużeniowy w unii walutowej popsuł jej reputację.

Nieco przychylniej na euro Polacy zaczęli znowu patrzeć w 2014 r., co łatwo powiązać z ówczesną inwazją Rosji na Ukrainę, która zakończyła się aneksją Krymu. "Gdy w lutym br. Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę, powróciła też debata o euro. A pierwsze badania opinii publicznej sugerują, że poparcie dla tej waluty wśród ogółu Polaków znów może wzrosnąć. Przykładowo, w sondażu instytutu ARC Rynek i Opinia 52 proc. ankietowanych uznało, że czułoby się bezpieczniej, gdyby Polska należała do unii walutowej. Większość ekonomistów, których zapytaliśmy o zdanie, uważa, że taka zmiana nastawienia do euro nie jest bezpodstawna" - tłumaczy dziennik.

Gazeta pisze, że spośród 37 naukowców, którzy wzięli udział w XII rundzie panelu eksperckiego niemal 65 proc. zgodziło się z tezą (w tym zdecydowanie), że "wydarzenia w Ukrainie stanowią argument na rzecz możliwie szybkiego przystąpienia Polski do strefy euro". Odpowiedzi negatywnej udzieliło 24,3 proc. ankietowanych.

"Nowe – albo stare, ale wzmocnione – argumenty za euro, wbrew pozorom, nie mają charakteru wyłącznie politycznego. Większość uczestników naszego badania uważa, że jako członek strefy euro Polska byłaby krajem bezpieczniejszym finansowo, czyli stabilniejszym. To zaś obniżałoby premię za ryzyko związane z inwestowaniem nad Wisłą i tym samym poprawiało długofalowe perspektywy rozwoju polskiej gospodarki" - tłumaczy "Rzeczpospolita".

"Argument czysto polityczny – że w strefie euro Polska byłaby bezpieczniejsza militarnie – cieszy się akurat relatywnie niską akceptacją uczestników naszego panelu. Z taką tezą zgodziło się 43 proc. ankietowanych, a nie zgodziło się z nią niemal 19 proc. Wyjątkowo wielu – niemal 38 proc. – ekonomistów nie ma na ten temat zdania. (...). Najważniejsze argumenty na rzecz wprowadzenia euro nad Wisłą, na które wojna w Ukrainie rzuciła nowe światło, to wzrost naszego bezpieczeństwa finansowego oraz wpływu Polski na politykę całej UE, w tym politykę zagraniczną, na przykład wobec Rosji. Z tezą, że +Polska byłaby bezpieczniejsza finansowo jako członek strefy euro+, zgodziło się (w tym zdecydowanie) aż 70 proc. uczestników tej rundy naszego panelu eksperckiego. Przeciwnego zdania jest jedynie 10 proc. z nich" - czytamy w gazecie. (PAP)

mmu/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (33)

dodaj komentarz
laleszek
A jak będą pilnować Euro w Polsce skoro nie mogą wymusić egzekwowania nawet naszej Konstytucji tym bardziej Traktatów i wycofania bezprawnie wprowadzanych zmian prześladujących i podporządkujących partyjnym i prywatnym interesom cały wymiar sprawiedliwości i wszystkie urzędy?
abcx
Czysta fantastyka, Polska nie spełnia ani gospodarczych ani prawnych wymagań konwergencji
Gospodarcze kryteria konwergencji:
1. Stabilne ceny
2. Długotrwała równowaga finansów publicznych
3. Stabilny kurs walutowy
4. Stabilne długoterminowe stopy procentowe
finger
Dokładnie, scementowało. I w tych cementowych bucikach pójdziemy razem na dno : )
zoomek
cementownie a wolność - to nie idzie w parze
marok
Tak tak towarzysze z Rzepy, Euro scementowałoby nas z zachodem jak kiedyś Polska Zjednoczona Partia Robotnicza z Moskwą.
zoomek odpowiada jjmm2u
ja wolę być zdrowy a Ty piszesz abym koniecznie wybrał kiłę lub cholerę - nonsens
prawdziwynierobot odpowiada jjmm2u
teraz z perspektywy tak piszesz bo wiesz jak to się skończyło, ale początkowo ludzie byli przekonani, że CCCP jest gwarantem pokoju. Co więcej - nawet obecnie dużo ludzi jest przekonanych, że armia czerwona WYZWOLIŁA (tak!) Polskę.
socjalistyczneg
Euro to DMUCHANY BALON i nie długo pęknie.
A zacznie pękać, we Włoszech...
karbinadel
Już to słyszymy od dobrych 10 lat. Tyle że jak na razie to pisia gospodarka oparta na "złotym" się sypie, a nie strefa euro

Powiązane: Polska droga do strefy euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki