REKLAMA

Euro najtańsze od 3 lat, ale inne waluty nie są tanie

2015-04-08 09:43
publikacja
2015-04-08 09:43

Kurs euro po raz pierwszy od sierpnia 2012 roku spadł do 4,03 zł. Ale notowania dolara, funta czy franka szwajcarskiego wciąż utrzymują się na stosunkowo wysokich poziomach.

Euro najtańsze od 3 lat, ale inne waluty nie są tanie
Euro najtańsze od 3 lat, ale inne waluty nie są tanie
/ Thinkstock

Bezprecedensowy „dodruk” euro w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego sprawił, że przez ostatnie miesiące europejska waluta cofała się na wszystkich frontach, w marcu wyznaczając 12-letnie minimum względem dolara. Od początku roku euro traci nawet względem złotego, schodząc z niemal 4,40 zł pod koniec grudnia do 4,0351 zł w środę rano.

 


Taniejące euro nie świadczy jednak o sile złotego. Ceny dolara (3,71 zł), funta szterlinga (5,52 zł) czy franka szwajcarskiego (3,85 zł) wciąż utrzymują się w pobliżu wieloletnich maksimów, choć z drugiej strony w przypadku funta i dolara są to stawki o 20-50 groszy niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.

K.K.

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~Najlepszy_Analityk
Niech jeszcze więcej dodrukują miliardów to na pewno kurs wzrośnie xD
Każdy mądry sprzedał wszystkie Euro jakie mial na korzyść dolara, który będzie rósł.
~dadasdad
Przecież euro drukują po to żeby kurs spadł a nie wzrósł, w ten sposób strefa euro zyskuje przewagę w handlu
~MacGawer odpowiada ~dadasdad
Gdyby swoje towary oddawali importerom za darmo mieliby jeszcze większą przewagę ;)
~też
Jolka jeleń z FED też drukuje
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~sprawdż
idż i sam sprawdź - nie stać ciebie?
~s6
Niestety, im słabsza złotówka tym lepiej dla nas, bo eksport będzie tańszy, większy i więcej można wyprodukować u nas, więcej pracowników potrzeba do tego, rozwijają się fabryki. Rząd powinien kupować euro, by oddać długi zagraniczne w euro, oraz aby osłabić złotówkę. Zamiana zadłużenia z obcych walut na lokalną, jest zawsze korzystna,Niestety, im słabsza złotówka tym lepiej dla nas, bo eksport będzie tańszy, większy i więcej można wyprodukować u nas, więcej pracowników potrzeba do tego, rozwijają się fabryki. Rząd powinien kupować euro, by oddać długi zagraniczne w euro, oraz aby osłabić złotówkę. Zamiana zadłużenia z obcych walut na lokalną, jest zawsze korzystna, bo lokalną walutę rząd może dodrukować i wykupić swoje obligacje.
~qaz
"bo lokalną walutę rząd może dodrukować i wykupić swoje obligacje."

a pozniej sie dziwia, ze kryzys wybucha. Z ta swoja pseudoekonomia zapisz sie do sPiSu i z Bugajem rozlozycie kazda gospodarke na lopatki.

Takie teorie powinny byc scigane na rowni z komunizmem i nazizmem.
~rty
tylko mniej ci pracownicy mogą kupić produktów z zagranicy, a chyba po to się sprzedaje produkty za granicę, żeby nasza waluta coś warta (wymienialna) i by można było coś z zewnątrz kupić, jeżeli więcej towarów eksportujesz niż importujesz to oznacza ( w dużym uproszczeniu) że w kraju dla polaków zostaje mniej dóbr niż wyprodukują,tylko mniej ci pracownicy mogą kupić produktów z zagranicy, a chyba po to się sprzedaje produkty za granicę, żeby nasza waluta coś warta (wymienialna) i by można było coś z zewnątrz kupić, jeżeli więcej towarów eksportujesz niż importujesz to oznacza ( w dużym uproszczeniu) że w kraju dla polaków zostaje mniej dóbr niż wyprodukują, czyli pracujemy dla innych.......,
zobacz na usa, dziurę w handlu zagranicznym mają na poziomie 30%!!, więcej konsumują niż produkują, czyli świat produkuje dla nich za free, a oni sobie spokojnie konsumują i rozbudowują inflastrukturę, nawet jak zacznie się robić źle z długeim to i tak zostanie im najlepsza inflastruktura na świecie i know-how ( no i najsilniejsza armia na swiecie) - ogólnie dobrze na deficycie w handlu zagr. wychodzą
~Podatnik odpowiada ~rty
Zeby ci pracownicy mogli cos kupic to najpierw firma pracownika musi sprzedac. Tanie Euro to mniejsze wplywy do budzetu polskiego i mniejsza konkurencyjnosc polskich produktow. Podstawy ekomonii.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki