Euro na parze z dolarem najsilniejsze od 2 miesięcy

2009-08-03 10:31
publikacja
2009-08-03 10:31
Dolar w poniedziałek na parze z euro osiągnął poziom bliski dwumiesięcznemu minimum. Inwestorzy żyją dzisiejszą publikacją danych makroekonomicznych, która powinna pokazać, że produkcja w Stanach Zjednoczonych uległa poprawie do największego od prawie roku poziomu.

US Dollar Index był dzisiaj rano bliski swojej najniższej wartości w tym roku, przed publikacją indeksu Instytutu Zarządzania Podażą za poprzedni miesiąc. W czerwcu wyniósł on 44,8 punktów. Według oczekiwań analityków w lipcu nastąpiło jego zwiększenie do poziomu 46,5 punktów. Swoje zrobiła także wypowiedź Alana Greenspana. Stwierdził on, że najgorsza w ciągu ostatnich 50 lat recesja może właśnie dobiegać końca.

Amerykańska gospodarka skurczyła się w podejściu zanualizowanym o 1% w ciągu drugiego kwartału, jak podał 31. lipca Departament Handlu. Był to rezultat lepszy od oczekiwanego. Poprawa sytuacji na rynku nieruchomości i w wydatkach konsumenckich oraz rządowych sygnalizuje rychły koniec recesji. „Możemy w tym kwartale osiągnąć wzrost PKB o 2,5%. Przyczyną jest bardzo duży stopień likwidacji zapasów w ostatnim czasie. Poziom produkcji jest znacznie poniżej konsumpcji”, uważa Greenspan.

Wiele azjatyckich walut umocniło się po zeszłotygodniowej informacji z Korei Południowej, której gospodarka wzrosła w największym stopniu w ciągu ostatnich 6 lat. Z kolei indeks produkcji w Chinach wzrósł do poziomu rocznego maksimum. „Przychodzące z USA dane będą lepsze niż ostatnio, rozbudzając nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej. Wraz ze wzrostem apetytu na ryzyko dolar i jen będą słabnąć”, uważa Masashi Nakamura z Mizuho Research Institute w Tokio.

Trzeciego dnia czerwca za jedno euro płacono nawet 1,4336 dolara. Dzisiaj przed godziną drugą w nocy kurs zbliżył się do tego poziomu, przyjmując wartość 1,4308 dolara. W poniedziałek tuż po godzinie dziesiątej kurs spadł jednak do 1,4235 dolara. Od piątku od godziny dziesiątej funt szterling zyskał na parze z dolarem 1,5%, z 1,6536 dolara do 1,6788 dolara.

TW
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki