REKLAMA

Euro detronizuje dolara

2020-11-20 06:30
publikacja
2020-11-20 06:30
Euro detronizuje dolara
Euro detronizuje dolara
fot. Kacper Pempel / / FORUM

Po raz pierwszy od ponad 7 lat to euro a nie dolar było najczęściej używaną walutą w handlu międzynarodowym - wynika z danych SWIFT.

Udział euro wzrósł do 37,82 proc. i był najwyższy od lutego 2013 r. Natomiast udział dolara spadł do 37,64 proc., najniższego poziomu od września 2013 r. Poprzednio euro było główną walutą w globalnych płatnościach w lipcu 2013 r.

Kolejne miejsca w rankingu zajmowały w ubiegłym miesiącu funt brytyjski (6,92 proc.), jen japoński (3,59 proc.) oraz dolar kanadyjski (1,74 proc.) - podaje SWIFT. Chiński juan jest szósty z udziałem 1,66 proc., ale za 3/4 odpowiada handel z Hongkongiem, specjalnym regionem administracyjnym ChRL.

Wśród potencjalnych przyczyn stojących za spadkiem udziału amerykańskiej waluty można wymienić np. zmniejszenie wymiany międzynarodowej (m.in. amerykańskiej) w obliczu recesji wywołanej pandemią koronawirusa czy niskie ceny ropy naftowej (za którą płaci się głównie dolarami). Z kolei wspólnej europejskiej walucie sprzyja rosnąca wymiana w ramach Unii Europejskiej. Warto również wspomnieć, że Chiny i Rosja coraz chętniej regulują handel nie w "zielonym" a właśnie w euro.

Dolar pozostaje najważniejszą walutą świata w innych aspektach - ponad 60 proc. rezerw walutowych jest denominowanych w "zielonym", jest on częścią 85 proc. transakcji na rynku forex oraz odpowiada za ok. połowę międzynarodowego finansowania dłużnego (kredyty czy obligacje) - podaje Bloomberg.

MKa

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ajwaja
Jesli Pan Zenek pozbyl sie $, to tez nie dobrze dla zielonych > lawina,
ale kiedy GlobalPlayer przechodza na €, w prywatnej firmie FED powody do niepokoju
De-dolaryzycja, równia pochyla kal-bojów
_____________
""BEIJKING, 19 listopada - chińskie Ministerstwo Finansów (MOF) z powodzeniem wyemitowało
Jesli Pan Zenek pozbyl sie $, to tez nie dobrze dla zielonych > lawina,
ale kiedy GlobalPlayer przechodza na €, w prywatnej firmie FED powody do niepokoju
De-dolaryzycja, równia pochyla kal-bojów
_____________
""BEIJKING, 19 listopada - chińskie Ministerstwo Finansów (MOF) z powodzeniem wyemitowało 4 mld euro obligacji państwowych.

Obligacje państwowe wyemitowane w środę zostały podzielone na trzy transze, na które składają się obligacje pięcioletnie, 10-letnie i 15-letnie o wartości odpowiednio 750 mln euro, 2 mld euro i 1,25 mld euro, podał portal MOF.

Pięcioletnia transza po raz pierwszy osiągnęła ujemną rentowność, dodał.

Według ministerstwa, jest to druga z rzędu roczna emisja od czasu ponownego uruchomienia przez kraj emisji suwerennych euroobligacji w 2019 roku.

Emisja odzwierciedla determinację i zaufanie Chin do otwarcia się na wyższym poziomie w sposób kompleksowy, a także pogłębi integrację z międzynarodowymi rynkami kapitałowymi i wzmocni współpracę z międzynarodowymi inwestorami - dodał protokół ustaleń. ""
macierz
Zarówno Euro jak i zielone to śmieć, czymś jednak trzeba obracać, Euro zyskuje bo coraz więcej krajów unika waluty amerykańskiej, jeśli Ameryka nie zmieni swojego zachowania, to Euro będzie coraz powszechne w obiegu, dopóki nie wejdą waluty cyfrowe, co już powoli widać, a które zmienią całą sytuacje na rynku finansowym,Zarówno Euro jak i zielone to śmieć, czymś jednak trzeba obracać, Euro zyskuje bo coraz więcej krajów unika waluty amerykańskiej, jeśli Ameryka nie zmieni swojego zachowania, to Euro będzie coraz powszechne w obiegu, dopóki nie wejdą waluty cyfrowe, co już powoli widać, a które zmienią całą sytuacje na rynku finansowym, w grę wchodzi jeszcze dewaluacja dolara, która będzie postępować, choć stan europejskiej gospodarki też niczego dobrego nie wróży, zobaczycie te biznesy w zieloną energie wyjdą wszystkim bokiem.
mirek6504
Dollar to sztucznie podtrzymywana waluta szczególnie przez FED .
lorelie
EUR ma oparcie w silnych gospodarkach Grecji Hiszpanii i Włoch :)
orlan
Pireus, Algeciras, Gioia Tauro, Neapol trade Chiny, Ameryka Południowa, Afryka.
greg_waw
A dolar ma oparcie w drukarce marki FED :D
shadow_xx odpowiada (usunięty)
10/10 :D
lorelie odpowiada (usunięty)
Ty i tak zarabiasz w szeklach :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki