REKLAMA

Euro 2020. Strój reprezentacji Ukrainy zbulwersował Rosję. Poszło o Krym

2021-06-11 16:00, akt.2021-06-11 20:02
publikacja
2021-06-11 16:00
aktualizacja
2021-06-11 20:02
Euro 2020. Strój reprezentacji Ukrainy zbulwersował Rosję. Poszło o Krym
Euro 2020. Strój reprezentacji Ukrainy zbulwersował Rosję. Poszło o Krym
/ Facebook

Przedstawiony przez Ukrainę nowy strój reprezentacji na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej wywołał oburzenie strony rosyjskiej. Moskwę zbulwersowało to, że na koszulce zamieszczono kontury mapy Ukrainy - włącznie z zaanektowanym przez Rosję Krymem - i hasło "Sława Ukrainie!".

Szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pawełko poinformował w piątek, że osiągnął kompromis z UEFA w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy na ME 2021. Hasło "Bohaterom chwała!" zostanie na strojach piłkarzy, ale będzie zakryte.

Pawełko poinformował też UEFA o tym, że te hasła są oficjalnymi symbolami ukraińskiej piłki nożnej. W niezmienionej formie pozostaną miliony koszulek dla fanów - przekazał.

Wcześniej Andrij Pawełko poinformował, że ukraińska reprezentacja będzie występować na Euro 2020 w "nowym wyjątkowym stroju". Na koszulce zamieszczono kontur mapy Ukrainy. Mapa obejmuje Krym, który Rosja zaanektowała w 2014 roku. Widnieje tam też hasło "Sława Ukrainie! Sława bohaterom!".

Національна збірна Україна виступатиме на Євро-2020 в новій — особливій формі. Головним її атрибутом стане оберіг і...

Posted by Andrii Pavelko on Sunday, June 6, 2021

Jak podkreślała BBC, nowy strój zaakceptowała UEFA, ale tą decyzją są oburzeni przedstawiciele rosyjskich władz i chcą jej cofnięcia.

Rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa napisała w Telegramie, że "ukraińska reprezentacja w piłce nożnej na swoim stroju dołączyła terytorium Ukrainy do rosyjskiego Krymu".

Odnosząc się do hasła "Sława Ukrainie! Sława bohaterom!", stwierdziła, że to "kolejna próba państwowej kijowskiej propagandy umocnienia w społecznej świadomości hasła, które u wielu osób na Ukrainie i za jej granicami kojarzy się z Ukraińską Powstańczą Armią, Banderą i ich zbrodniami w latach II wojny światowej".

"Wcale mnie nie interesuje ich reakcja. Interesuje mnie nasza reakcja. Myślę, że naszym kibicom strój się spodobał. Dlatego jestem zadowolony" - powiedział trener na konferencji prasowej po meczu Ukrainy z Cyprem.

W 2018 roku hasło „Sława Ukrainie” oraz odpowiedź „Bohaterom sława” stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (UPA i OUN). Współcześnie „Sława Ukrainie” kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Na sytuację związaną z nowym strojem reprezentacji zareagowała nawet ambasada USA w Kijowie. W mediach społecznościowych pochwalono nowy strój i zaznaczono: Krym to Ukraina.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
karbinadel
Bezczelność i arogancja Ruskich bije wszelkie rekordy. Ale dla polskiego rządu głównym wrogiem jest Unia Europejska
tomitomi
...zaraz ,zaraz , a Ukraina to nie ruskie - tylko bardziej skrzywione ?

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki