REKLAMA

Euler Hermes spodziewa się dwóch podwyżek stóp procentowych w Polsce do połowy 2022 r.

2021-06-11 10:26
publikacja
2021-06-11 10:26
Euler Hermes spodziewa się dwóch podwyżek stóp procentowych w Polsce do połowy 2022 r.
Euler Hermes spodziewa się dwóch podwyżek stóp procentowych w Polsce do połowy 2022 r.
fot. Jo Panuwat D / / Shutterstock

Polska jest w najlepszej sytuacji spośród gospodarek wschodzących pod względem oczekiwanej zdolności obsługi zadłużenia, napotyka jednak podwyższone ryzyko inflacyjne - wynika z analizy Euler Hermes. Wg ekonomistów firmy, do połowy 2022 r. mogą nastąpić dwie podwyżki stóp procentowych w Polsce.

Zdaniem ekonomistów Euler Hermes, w 2021 r. globalny PKB wzrośnie o 5,5 proc., przy czym Stany Zjednoczone wyraźnie wysuną się na prowadzenie. W Europie powrót do poziomów sprzed kryzysu potrwa rok dłużej w porównaniu z USA (I kw. 2022 r.), a powrót do ścieżki wzrostu sprzed COVID-19 dodatkowe cztery lata. Handel światowy, według prognozy firmy, wzrośnie o 7,7 proc. w ujęciu ilościowym.

Ekonomiści zauważają, że odłożone wydatki są realizowane, ale pozostałe oszczędności sięgają 500 mld euro w Europie i 1 bln dolarów w USA. Oceniają, że konsumpcja doprowadzi do ożywienia, ale zachowania związane z gromadzeniem pozostaną ze względów ostrożnościowych, komplikując dalsze decyzje polityczne.

Przewidują, że wąskie gardła w zakresie podaży (surowców, zdolności transportowych, pracowników) prawdopodobnie utrzymają inflację kosztową do końca 2021 r. na poziomie najwyższym od pięciu lat. „Moc cenowa firm pozostaje ograniczona, zwłaszcza w Europie. Z analiz Euler Hermes wynika, że siła nabywcza gospodarstw domowych będzie pod presją, ponieważ luka w zatrudnieniu (ubytek 4 mln miejsc pracy w strefie euro i 10 mln w USA) będzie niwelować w pewnym stopniu inflację płacową. Z kolei inflacja monetarna nie jest prawdopodobna, ponieważ prędkość obiegu pieniądza jest rekordowo niska” - stwierdzają eksperci.

Z analiz firmy wynika, że Polska jest w najlepszej sytuacji spośród gospodarek wschodzących pod względem oczekiwanej zdolności obsługi zadłużenia (mierzone na podstawie porównania wzrostu gospodarczego w przeszłości a bieżącego kosztu długu - odsetki, mierzone jako średni kupon długu państwowego). Ekonomiści zauważają, że niskie stopy procentowe są kluczowe dla utrzymania obecnego poziomu zadłużenia, zwłaszcza gdy programy walki z COVID-19 i jego trwałymi skutkami mogą wymagać większego finansowania. Polska (obok Węgier i Rumunii w Europie Środkowej) napotyka jednak podwyższone ryzyko inflacyjne, dlatego ekonomiści Euler Hermes spodziewają się dwóch podwyżek stóp procentowych w Polsce do połowy 2022 r.(PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
masekrut555
Podwyżek nie będzie: http://i.prntscr.com/sBZi60iGSomdWBvet4-jHw.png Ale tuba propagandowa musi być czymś zapychana.
samsza
Większość i tak wie, że nie ma żadnych szans na podwyżkę stóp %, do końca kadencji rady. Ekonomiści, nawet ci z RPP rozumieją, a nawet może współczują dotkniętym inflacją. Te wszystkie opinie, "ostra" retoryka antyinflacyjna to tylko propaganda, która ma zasłonić fakt, że RPP, w tym temacie, nic nie Większość i tak wie, że nie ma żadnych szans na podwyżkę stóp %, do końca kadencji rady. Ekonomiści, nawet ci z RPP rozumieją, a nawet może współczują dotkniętym inflacją. Te wszystkie opinie, "ostra" retoryka antyinflacyjna to tylko propaganda, która ma zasłonić fakt, że RPP, w tym temacie, nic nie robi i nie zrobi do końca kadencji, choćby się paliło i waliło.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
Ekonomiści dali się nabrać czy oni wiedza ze są na wojnie ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki