Estonia rozpoczyna dwuletnią kadencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Z początkiem 2020 roku rozpoczyna się dwuletnia kadencja Estonii jako niestałego, wybieranego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Estonia jako kraj z regionu Europy Wschodniej zastąpiła w tym gremium Polskę, której kadencja upłynęła z końcem 2019 roku.

(Bankier.pl)

„Przez dwa lata Estonia będzie zasiadać przy najtrudniejszym stole negocjacyjnym na świecie. Dzięki temu Estonia staje się większa, niż pozwalają na to jej terytorium, populacja, czy PKB” – powiedziała w środę prezydent Kersti Kaljulaid po uroczystym podniesieniu flagi Narodów Zjednoczonych przed pałacem prezydenckim w Tallinie.

Kaljulaid zwróciła uwagę, że Estonia jest „równoprawnym państwem w złożonej i delikatnej międzynarodowej rodzinie”. „Będziemy opowiadać się za porządkiem międzynarodowym, opartym na podstawowych wartościach i prawie międzynarodowym, bez których my oraz wiele innych krajów i narodów nie miałoby swojego miejsca w świecie” – podkreśliła prezydent.

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, cytowany przez estońskiego nadawcę informacyjnego ERR, oznajmił, że członkostwo w RB ONZ służy narodowym interesom Estonii i pozwala jej wnieść wkład w rozwiązywanie światowych konfliktów środkami dyplomatycznymi. Szef MSZ zwrócił także uwagę, że korzyści z członkostwa w RB ONZ wykraczają poza lata 2020-2021, „ponieważ dają możliwość Estonii podniesienia jej rangi, poszerzenia obszarów komunikacji i zdobycia przez krajowych dyplomatów profesjonalnych umiejętności”. Przyznał, że udział w Radzie zwiększa także poziom bezpieczeństwa kraju.

Licząca około 1,3 mln mieszkańców Estonia starała się o pierwsze w historii tego kraju członkostwo w RB ONZ od 2005 roku. Oprócz tego bałtyckiego państwa w gronie niestałych członków Rady od 2020 roku zasiadać będą także przedstawiciele Nigru, Tunezji, Wietnamu oraz karaibskiego państwa Saint Vincent i Grenadyny. Pięć nowych krajów w Radzie zastąpiło Polskę, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuwejt, Peru i Gwineę Równikową, którym z końcem 2019 roku upłynęła kadencja w Radzie.

W RB zasiada łącznie 15 państw, w tym pięciu stałych członków – Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kadencje pozostałych pięciu niestałych członków Rady - Belgii, Dominikany, Niemiec, Indonezji i RPA zakończą się w tym roku.

Przemysław Molik (PAP)

pmo/ fit/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil