REKLAMA

Estonia podpisała największy w historii kraju kontrakt zbrojeniowy

2023-09-11 21:59
publikacja
2023-09-11 21:59

Ministrowie obrony Estonii i Łotwy podpisali w poniedziałek umowę na zakup systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu IRIS-T SLM od niemieckiej firmy z branży zbrojeniowej Diehl Defence; zamówienie o wartości 400 mln euro jest największym kontraktem obronnym w historii niepodległej Estonii - poinformowała agencja BNS.

Estonia podpisała największy w historii kraju kontrakt zbrojeniowy
Estonia podpisała największy w historii kraju kontrakt zbrojeniowy
fot. kavalenkava / / Shutterstock

"Rozwój estońskiej obrony narodowej osiągnął kolejny kluczowy punkt; podpisana umowa ma znaczenie historyczne i jest niespotykanym jak dotąd przykładem estońskich inwestycji w obronność oraz estońsko-łotewskiej współpracy obronnej, która znacznie zwiększy bezpieczeństwo naszego narodu" - zaznaczył minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

"Barbarzyńska wojna Rosji na Ukrainie pokazała, że obrona powietrzna ma kluczowe znaczenie dla ochrony ludności, sił zbrojnych i infrastruktury krytycznej" - dodał.

Estonia i Łotwa podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych zakupów systemów obrony powietrznej średniego zasięgu podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku. W lipcu ubiegłego roku podpisano porozumienie o rozpoczęciu wspólnych zakupów. Rząd estoński wygospodarował środki na zakup systemów obrony powietrznej średniego zasięgu we wrześniu 2022 roku.

System IRIS-T SLM został zaprojektowany do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, rakiet manewrujących, systemów broni kierowanej i niektórych typów rakiet balistycznych. Jest w stanie razić kilka celów jednocześnie i neutralizować zagrożenia z odległości do 40 kilometrów i wysokości do 20 kilometrów. Części systemu są mobilne i można je szybko przenosić, ponieważ są montowane na ciężarówkach. Jedna wyrzutnia systemu może przenosić do ośmiu rakiet.

Z Tallina Jakub Bawołek 

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
polonu
a nie popykało ich , w USA się podpisuje kontrakty , nie pomylił się ktoś . czy to jest Amerykańska firma w Niemczech .

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki