REKLAMA

Estonia narzeka na brak turystów. Ostrasza ich sąsiedztwo Rosji

2023-04-28 13:51, akt.2023-04-28 17:28
publikacja
2023-04-28 13:51
aktualizacja
2023-04-28 17:28

Coraz mniej turystów przybywa na promach i statkach wycieczkowych do Estoni (w porównaniu z okresem sprzed pandemii COVID-19). "Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie sprawiła, że turyści boją się podróżować do Estonii" - powiedział Valdo Kalm, dyrektor Portu w Tallinie, cytowany w piątek przez telewizję ERR.

Estonia narzeka na brak turystów. Ostrasza ich sąsiedztwo Rosji
Estonia narzeka na brak turystów. Ostrasza ich sąsiedztwo Rosji
fot. Kirk Fisher / / Shutterstock

"Turyści z Europy chętniej odwiedzają Estonię niż turyści z USA czy Azji, którzy są szczególnie niechętni z powodu wojny na Ukrainie" - powiedział Kalm. "Oddziaływanie wojny na turystykę nie zmieni się prędko" - ocenił.

Dyrektor tallińskiego portu przewiduje, że liczba turystów przybywających do estońskiej stolicy w 2023 roku drogą morską będzie podobna do tej z roku ubiegłego - 120 tys. osób. W latach poprzedzających wybuch pandemii koronawirusa do kraju przez talliński port przybywało ponad pół miliona turystów rocznie.

Rosja planuje zwiększenie liczby wojsk przy granicy z Estonią i Finlandią

Rosja planuje zwiększenie liczby swoich wojsk i utworzenie nowych oddziałów przy granicy z Estonią oraz Finlandią - ostrzegł w piątek szef sztabu generalnego Estońskich Sił Obronnych płk Eero Rebo.

"Program przewiduje znaczne zwiększenie liczby rosyjskich żołnierzy przy naszych granicach do 2026 roku. Rozpocznie się to prawdopodobnie połączeniem 25. i 138. brygady, które utworzą dywizję. Obie formacje zostały skierowane na Ukrainę i mają doświadczenie bojowe" - powiedział na antenie telewizji ERR Rebo.

Dodał, że wysoce prawdopodobne jest również zwiększenie zdolności artyleryjskich Rosji w okolicy Ługi i w reszcie obwodu petersburskiego.

"Zachodni Okręg Wojskowy zostanie podzielony na dwa sektory - jeden będzie odpowiadał za granice z Białorusią i Ukrainą, drugi, w okolicach Petersburga, za Finlandię i państwa bałtyckie. Zmiana strukturalna pozwoli reżimowi Putina wywierać konkretną presję militarną w większej skali" - zauważył Estończyk.

"Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że Rosja powraca do formacji wojskowych z czasów sowieckich" - dodał.

Z Tallina Jakub Bawołek 

jbw/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki