Erste spodziewa się głębokiej recesji w Polsce

Ekonomiści Erste obniżyli prognozę dynamiki PKB w Polsce w 2020 r. do -3,7 proc. z 1,2 proc. - wynika z czwartkowego raportu banku. W 2021 r. Erste prognozuje odbicie dynamiki PKB do poziomi 3 proc. Ekonomiści szacują, że deficyt gg w bieżącym roku wzrośnie do 7,7 proc. PKB.

(fot. Kuba Stężycki / FORUM)

"Obniżamy zatem prognozę wzrostu PKB na 2020 rok do poziomu -3,7 proc. z 1,2 proc. szacowanych wcześniej. Podczas, gdy dynamika wzrostu rdr w pierwszym kwartale pozostanie prawdopodobnie dodatnia, w drugim spodziewamy się głębszego hamowania do ujemnych poziomów. Oczekujemy, że konsumpcja prywatna znacznie spadnie i znajdzie się w tym roku na poziomie 2,3 proc. Spodziewamy się widocznego spadku wydatków gospodarstw domowych na transport, edukację, rekreację i kulturę, restauracje i hotele (głównie z powodu zamknięć), a także na dobra trwałe i odzież (z powodu niższych dochodów)" - napisano w raporcie.

"Niepewność na rynku pracy obniży zaufanie konsumentów, a spadek zatrudnienia wpłynie na poziom wydatków gospodarstw domowych. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek lub osoby zatrudnione na podstawie umów na czas nieokreślony są szczególnie narażone na utratę dochodów. Ponadto wysoki poziom niepewności wpłynie również negatywnie na wzrost inwestycji, których dynamika może wynieść -5,3 proc. w 2020 r." - dodano.

Ekonomiści Erste szacują, że deficyt gg w bieżącym roku wzrośnie do 7,7 proc. PKB.

"Szok związany z rozprzestrzenianiem się COVID-19 wpłynie na finanse publiczne. Spowolnienie wzrostu gospodarczego zmniejszy dochody podatkowe w tym roku, a pakiet ratunkowy przedstawiony przez polski rząd zwiększy deficyt w tym roku. Oczekujemy wzrostu deficytu budżetowego do 7,7 proc. PKB" - napisano.

Autorzy raportu wskazują, że w scenariuszu recesji w Polsce w tym roku, Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na dalsze cięcie stóp procentowych.

"Inflacja prawdopodobnie utrzyma się na podwyższonym poziomie ze względu na jej ścieżkę w pierwszym kwartale, ale wraz ze słabnącym popytem spodziewamy się, że będzie stopniowo spadać przez cały rok. Podwyższona inflacja nie powinna być problemem dla NBP, jednak w obliczu tak głębokiej recesji, prawdopodobnie skupi się on na perspektywach wzrostu gospodarczego. Realizacja scenariusza recesji jest, naszym zdaniem, zgodna z dalszymi obniżkami stóp procentowych" - napisano. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 6 and-owc

"Ernest" ogłasza zalecenia NBP bo oni się wstydzą to powiedzieć.

! Odpowiedz
16 40 leoto

A co Erste wróży Austrii i Rosji bo to oni są udziałowcami? Pewnie full prosperita i dobrobyt.

! Odpowiedz
19 33 vitosza

Jacyś kolesie z erst (Niemcy?), wróżą z fusów. Nikt przecież nie wie, w którą stronę pójdzie cała sytuacja z tym wirusem. Właśnie stąd całe przerażenie bo jest to poza kontrolą. Wszystkie gospodarki porządnie oberwą, szczególnie te bogate, a Polska może najmniej.

! Odpowiedz
61 83 plutarch

Przejedlismy tłuste lata.

! Odpowiedz
39 45 plutarch

Przepraszam - to się teraz nazywa: polityka godnościowa (dawanie w łapę) i podnoszenie z kolan (za kredyt).

! Odpowiedz
16 20 fermax

$$$$$$ sie drukują niech chłopaki z NBP pomysla nad zakupem wiekszej ilości drukarek i podwyższeniem drukowanych nominalów bo potem okaże sie ze peYsy były szybsze i nie ma juz nic do kupienia...i pod koniec roku w energetyce i KGHM wali czosnkiem..i terminal LPG tez nie nasz..

! Odpowiedz
56 71 macierz

Przecież to zapaść gospodarcza! Tak kończą się rządy pozorantów, oraz ignorantów, zapomnieli wspomnieć o wysokim bezrobociu, i spadku dochodów realnych.

! Odpowiedz
12 28 fred_

Tez uwazam, ze inflacji duzej nie bedzie. Popyt spadnie i to bardzo.

! Odpowiedz
2 17 zbyszek_

Mike Maloney przewiduje, że bedzie deflacja, creacja waluty a potem inflacja.

! Odpowiedz
1 9 obeznany

a surowce tanie, popyt strasznie spadł, więc drukują na potęgę i robią helicopter money, bo tak bardzo boją się deflacji

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil