Erdogan zgodził się na plany obrony krajów bałtyckich i Polski

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na poparcie NATO-wskich planów obrony krajów bałtyckich i Polski, ujawniła w środę w czasie spotkania przywódców Sojuszu kancelaria prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.

(fot. Mikhail Metzel / TASS)

Kwestia ta była jedną z głównych punktów spornych przed rozpoczęciem spotkania przywódców. Turcja odmawiała poparcia tych planów, dopóki państwa NATO nie uznają ugrupowań, z którymi walczy, za organizacje terrorystyczne.

O sprawie tej z Erdoganem rozmawiał przed przyjazdem do Londynu prezydent Andrzej Duda, a w czasie samego szczytu miało się odbyć spotkanie Erdogana, Dudy i prezydentów trzech krajów bałtyckich.

Sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga pytano na konferencji, czy udało się przekonać Turcję, by nie blokowała planu obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich. Turcja uzależniała swoją zgodę od politycznego poparcia Sojusz w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

W środę rano Stoltenberg poinformował, że rozmawiał o tej sprawie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

"Dzisiaj uzgodniliśmy aktualizację planów (obronnych - PAP) dla Polski i państw bałtyckich. Jestem z tego zadowolony" - powiedział Stoltenberg na konferencji. Nie podał jednak szczegółów. (PAP)

luo/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil