Erdogan wyłożył „nową ekonomię” i pogrążył lirę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla agencji Bloomberg podtrzymał swoją ekscentryczną teorię, jakoby to wysokie stopy procentowe napędzały inflację. Po publikacji wypowiedzi Erdogana turecka lira osiągnęła nowe historyczne dno względem dolara.

(fot. Murad Sezer / Reuters)

We wtorek nad ranem agencja Bloomberg opublikowała transkrypcję obszernego wywiadu, jakiego udzielił jej turecki prezydent. Recep Tayyip Erdogan dużo miejsca poświęcił kwestii stóp procentowych w banku centralnym. „Przede wszystkim trzeba spojrzeć na relację przyczynowo-skutkową. Stopa procentowa jest przyczyną, a inflacja jest skutkiem. Im niższa jest stopa procentowa, tym niższa będzie inflacja” – wyjaśnił Erdogan.

W tym momencie niejednemu finansiście włosy musiały stanąć dęba. Ekonomiści jak rzadko kiedy zgodni są co do tego, że wysokie stopy procentowe są skutkiem wysokiej oczekiwanej inflacji, a nie odwrotnie. I że to niskie realne stopy procentowe sprzyjają zjawiskom inflacyjnym, a wysokie ograniczają tempo utraty siły nabywczej pieniądza. To absolutny kanon i obok prawa popytu i podaży jeden z filarów ekonomii.

Po przypadających na 24 czerwca wyborach prezydenckich i parlamentarnych Erdogan zapewne umocni swą „sułtańską” władzę nad Turcją. A także nad tureckim bankiem centralnym. Trudno wtedy oczekiwać, aby ten ostatni odważył się podnosić stopy procentowe. Czyli wykonać ruch, którego od niego oczekują zagraniczni inwestorzy zaniepokojeni galopującą inflacją, rosnącym deficytem na rachunku obrotów bieżących oraz nabierającą tempa deprecjacją liry utrudniającą spłatę długów denominowanych w walutach obcych.

(Bankier.pl)

Rynek nie miał wątpliwości, jak zinterpretować wypowiedzi tureckiego „sułtana”. O 13:40 za jednego dolara płacono rekordowe 4,46 lir – o więc o blisko 2 proc. więcej niż dzień wcześniej. Tylko od początku roku turecka waluta osłabiła się względem dolara o 15 proc., przez ostatnie trzy lata tracąc aż 42 proc.

To nie pierwszy raz, gdy ekonomiczne pomysły Erdogana kompletnie rozmijają się ze zdrowym rozsądkiem. Raptem w zeszłym tygodniu prezydent Turcji publicznie powiedział, że „stopy procentowe są matką i ojcem wszelkiego zła. Przy tak silnej pozycji Erdogana i jego „ekscentrycznych” poglądach na gospodarkę regularny kryzys walutowy w Turcji wydaje się być jedynie kwestią czasu.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 22 tindala

Erdogan = Maduro na sterydach.
tyle tylko że z jego wizją Wielkiej Turcji i pobrzękiwaniem szabelką wobec Grecji i Izraela nieco bardziej niebezpieczny.No i ma bat na UE. Zawsze może im podesłać parę milionów muzułmanów. ( główny obok ropy produkt eksportowy krajów arabskich)

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
23 6 sel

Dawno powinien był oprzeć swoją walutę na złocie i srebrze nigdy by nie spadła do zadłużonego i bez pokrycia $ i nie byłoby nigdy potrzeby ratowania wysokimi odsetkami.. Jeszcze można zanim wszyscy zaczną gromadzić złoto i srebro..

! Odpowiedz
3 20 trooper

Przy walucie opartej na złocie i kulejącej gospodarce, mieli by teraz sporą (10%) deflację, pracownicy musieliby mieć co miesiąc obniżane pensje o ok 1%, aby zostać na rynku konkurencyjnymi, inaczej pracodawcy nie mieli by czym płacić. Pozatym, kto by ten parytet ze złotem miał gwarantować? Erdogan musiałby zacząć palić rocznie 10% banknotów i nie drukować nowych, aby zapewnić taki parytet! Mówisz tu o czymś nie możliwym do zrealizowania w biednym kraju!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 sel odpowiada trooper

Może nie 100% ,może nie 40% jak dolar do 1971r ,ale przynajmniej 10%? Kto pierwszy ten lepszy , gdyby dolar dzisiaj chciał się zabezpieczyć złotem w 10%, złoto byłoby powyżej 40000$ za uncję tyle nadrukowano śmieci przez 40 lat. bez pokrycia w czymkolwiek ,a petrodolar się sypnie totalnie gdy USA w ogóle nie będą importować ropy i stracą możliwość manipulacji jej ceną, żyje tylko dzięki tradycji i armii wywołującej konflikty żeby utrzymać popyt, i wymianie śmiecia na wszystko co się jeszcze da przejąć w tym nakręcić na niego popyt. To już jest koniec jak kiedyś Funta, wystarczy podstawić statki pod wymianę na złoto i srebro, za $ , obligacje i giełdowe papiery w tym złota i w tedy przekonać się ile na prawdę jest wart i co można za to kupić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
52 67 jkendy

Nie chcę być złym prorokiem ale ten gość zaczynał od ograniczania niezależności sądów, Jak miał sądy zaczął masowo zamykać ludzi. Później wymyślił zamach stanu i zamknąć jeszcze więcej ludzi a teraz wywnętrza się dziwnymi teoriami ekonomicznymi.

! Odpowiedz
97 68 trooper

Nie chcę być złym prorokiem, ale aż prosi się o analogię do dzisiejszego państwa PIS.

! Odpowiedz
51 44 karbinadel odpowiada trooper

Może nie do dzisiejszego, ale do jutrzejszego jak najbardziej

! Odpowiedz
13 19 and00 odpowiada karbinadel

Wam się jeszcze nie znudziło?
Od początku powtarzacie że PiS to już obozy koncentracyjne buduje, ogranicza demokracje i wolność słowa a KOD czy tam jakieś inne Obywatele sobie demonstrują, przeciwnicy polityczni szczują w kraju i za granicą, sędziowie wtrącają się we władze ustawodawczą i politykują i jakoś PiS nic nie zabrania, nie ma masowych aresztowań morderstw politycznych ba nawet nikogo nie pobili. No może kilku złodziei powsadzali, ale to chyba wolno, pomimo że byli z opozycji?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 8 sel odpowiada and00

Na razie masowe zwolnienia wszystkich innowierców w tym czystki w Sądach to mało? Sądy nie wtrącają się do władzy ustawodawczej tylko zwracają uwagę ,że ustawodawcza i wykonawcza przejęła kontrolę nad sądami..

! Odpowiedz
53 21 silvio_gesell

Przyczyną wysokich stóp jest wzrost populacji, bo odsetki są premią za to, że w przyszłości więcej rąk będzie się biło o dzisiejsze oszczędności. Inflacja jest spowodowana tym, że pieniądz jest emitowany przez odsetki od oszczędności, co powoduje, że bezdzietni, którzy mają niższe koszty, pomnażają oszczędności, a rodzice, którzy mają wyższe koszty zmuszeni są brać kredyty, skutkiem czego podaż pieniądza przewyższa przyrost populacji i pojawia się inflacja cenowa.

Powyższe tłumaczy dobrze dlaczego w krajach o wysokiej dzietności jest wysoka inflacja pomimo wysokich stóp, a w społeczeństwach gdzie dzietność jest poniżej zastępowalności pokoleniowej inflacja jest poniżej celu pomimo rekordowo niskich stóp. Przebiegi czasowe także potwierdzają demograficzną przyczynę - czerwone słupki to przyrost populacji w wieku produkcyjnym, a czarna linia to wysokość stóp FED:

https://www.zerohedge.com/sites/default/files/inline-images/ECONomica2_0.png

Reasumując, zarówno ekonomiści mainstreamowi jak i Erdogan się mylą. Ani stopy nie zapobiegają inflacji, ani stopy nie powodują inflacji, przyczyny inflacji i stóp są egzogeniczne względem siebie i pochodzą z demografii w warunkach błędnego sposobu emisji pieniądza przez odsetki, a nie przez dzieci które wytwarzają popyt na pieniądz.

Gdyby wszystkie pieniądze zamiast przez odsetki był emitowane przez bezpośrednie świadczenia na dzieci, to podaż pieniądza byłaby proporcjonalna do przyrostu populacji, nie byłoby premii w postaci odsetek za oszczędzanie, bo rodzice nie byliby zmuszeni brać kredytów, a stopy procentowe i inflacja byłyby stablilne i niezależnie od demografii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 20 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Zniknij stąd w końcu raz na zawsze ruski trollu.

! Odpowiedz
13 14 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Zerohedge? Hehe dziękujemy. Da swidanija.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 2 (usunięty) odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 2 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 15 ajwaj

Nasz przyjaciel Pan Sultan Rdzep
jest OK
prawie martwy w zamachu ca 1 rok temu > deep state=devil state, FSB mu pomoglo i nie da sie wziac na maliny-paciorki

Powodzenia jego ekselencjo

! Odpowiedz
19 35 niepelnosprawny_org

istna tyrania i rezim, po trupach do celu, nie obchodzi go kraj tylko chce za wszelka cene zrealizowac diabolicne plany, ktore wkrotce sie ukarza...

! Odpowiedz
48 39 trooper

Erdogan i Kaczyński to dwa bratanki.

! Odpowiedz
13 23 pkc

ale może z izraelem zrobi porzadek?

! Odpowiedz
20 11 jarunia

Erdogan nie jest bez szans przy autarkicznym modelu rozwoju, a Turcja ma taki potencjał

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,45% 3,9013
2019-09-13 22:58:00
EUR/PLN -0,50% 4,3137
2019-09-13 22:59:00
EUR/USD 0,09% 1,1073
2019-09-13 22:59:00
CHF/PLN -0,64% 3,9310
2019-09-13 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil