REKLAMA

Erdogan i Putin zainaugurowali budowę elektrowni atomowej w Turcji

2018-04-03 17:31
publikacja
2018-04-03 17:31

Prezydenci Turcji i Rosji, Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin oficjalnie dali we wtorek sygnał do budowy pierwszej tureckiej elektrowni atomowej. Rozpoczęcie budowy na południu Turcji obserwowali przez łącze wideo z Ankary.

/ fot. Mikhail Klimentyev/Russian Presidential Press and Information Office/TASS / FORUM

Putin przebywa w Turcji z dwudniową wizytą. W środę ma rozmawiać o sytuacji w Syrii z Erdoganem i z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim.

Rosyjski prezydent poinformował, że elektrownia, która ma być zbudowana z udziałem Rosji, rozpocznie działalność w 2023 roku. Podkreślił, że jest wdzięczny władzom Turcji za nadanie projektowi budowy tej elektrowni statusu inwestycji strategicznej.

"Jesteśmy dziś nie tylko świadkami budowy pierwszej tureckiej elektrowni atomowej, lecz tworzymy także podstawy przemysłu nuklearnego w Turcji" - powiedział.

Erdogan nazwał rozpoczęcie realizacji tego turecko-rosyjskiego projektu "historyczną chwilą w relacjach między obu krajami". Podkreślił, że ta elektrownia jako czyste źródło energii przyczyni się do bezpieczeństwa energetycznego Turcji, a jednocześnie będzie odgrywała ważną rolę w walce z ociepleniem klimatu.

Lokalizację pierwszej elektrowni atomowej w Turcji władze tego kraju określiły jeszcze w 1976 roku - powstanie ona w wiosce Akkuyu w prowincji Mersin na południowym wybrzeżu.

W maju 2010 r. rządy Turcji i Rosji podpisały porozumienie w sprawie budowy tego obiektu; głównym wykonawcą ma być rosyjski Rosatom. Koszty budowy szacuje się na 20 mld dolarów (16,2 mld euro).

Pierwszy z czterech reaktorów - każdy o mocy 1200 megawatów - ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 roku, a w 2025 roku pierwsza turecka elektrownia atomowa będzie już pracować z pełną mocą. Według tureckich mediów pokryje ona ponad 10 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Rosatom poinformował, że przewidziany okres eksploatacji tej elektrowni to co najmniej 60 lat i że będzie ona dostarczać 35 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Reuters odnotowuje, że w zeszłym miesiącu źródła zaznajomione ze sprawą twierdziły, iż planowe uruchomienie pierwszego reaktora w 2023 roku może się okazać niemożliwe. Jednak Rosatom, poszukujący lokalnych partnerów, którzy przejęliby 49 proc. udziałów w tym projekcie, zapewnia, że termin zostanie dotrzymany.(PAP)

az/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
Zanczenie b. wazne dla TUR-ROS, 60 % gotowy Turecki Potok- odp. NordStream na Morzu Czarnym (mld. $ dla Turcji za tranzyt do UE, a nie dla Bulgarii itd.) + "grube ryby" przemyslu, handlu, kultury podpisali tomy porozumien..
S-400 (przyspieszone dostawy) nie dadza sie "zablokowac" przez "zachód",
Zanczenie b. wazne dla TUR-ROS, 60 % gotowy Turecki Potok- odp. NordStream na Morzu Czarnym (mld. $ dla Turcji za tranzyt do UE, a nie dla Bulgarii itd.) + "grube ryby" przemyslu, handlu, kultury podpisali tomy porozumien..
S-400 (przyspieszone dostawy) nie dadza sie "zablokowac" przez "zachód", albo odpalic bez kodów.

W sprawie Syrii > zgoda w sprawie walki z terrorem - bez mieszania sie DAESH pejor. PI-ISIS, czy innych "koalicji"
Wymiana handlowa +31 % =23 mld $ perspektywicznie wzrost 50 - 100 mld / y $ itd. itp.
ajwaj
Dzis wieczorem (wtorek) prez. Trump potwierdzil wycofanie sie z Syrii (jak juz w ub. czwartek), przypadek ?
Nie zgadzal sie z nim Pentgon (plany inwazji-zatrzymane po grozbie Rosji zestrzelenia "wszystkiego" nad sojusz. Syria), ale to Prez. USA decyduje :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki