Erdogan grozi, że oczyści obszar przygraniczny z bojowników YPG

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził w sobotę, że Turcja oczyści przygraniczny obszar na północy Syrii z bojowników kurdyjskich milicji YPG, jeśli Rosja nie wypełni swoich zobowiązań w ramach porozumienia z Soczi.

(Reuters)

W ramach porozumienia zawartego w Soczi w tym tygodniu przez Erdogana i prezydenta Rosji Władimira Putina, rosyjska policja wojskowa i syryjska straż graniczna mają w ciągu 150 godzin, począwszy od godz. 9 rano w środę 23 października, oczyścić z bojowników YPG szeroką na 30 km strefę przygraniczną w północno-wschodniej Syrii.

"Jeśli terroryści nie wycofają się w terminie 150 godzin przejmiemy kontrolę" i będziemy ścigać YPG - oświadczył prezydent Turcji w telewizyjnym wystąpieniu w Stambule. Ankara traktuje YPG jako organizację terrorystyczną.

Erdogan powtórzył także swoją wcześniejszą pogróżkę, że jeśli kraje europejskie nie poprą planów Ankary w sprawie strefy bezpieczeństwa w północno-wschodniej Syrii, Turcja otworzy granice dla imigrantów pragnących dotrzeć do Europy.

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem jest wyparcie bojowników kurdyjskiej milicji YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam "strefy bezpieczeństwa", do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców znajdujących się obecnie w Turcji. Ofensywa ruszyła po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii. (PAP)

klm/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
22 22 ajwaj

""Turcja oczyści przygraniczny obszar na północy Syrii z bojowników kurdyjskich milicji YPG, jeśli Rosja nie wypełni swoich zobowiązań w ramach porozumienia z Soczi""

- Rosja nieczego nie ma czyscic, to (na razie) teren operacji Turcji. Wszystko zgodnie z planem. 30 km pas wolny od terrorystów YPG & co. Rosjanie se tam smigaja jako MP-policja millitarna, zreszta witana w przeciwienstwie do spadajacych kal-bojów (kamienie, kartofle, zanieczystosci itd.) entuzjastycznie.

A Sultan Erdogan (oby zyl wiecznie:)) zrobi czym grozi. On akurat nie zrobil w wojny w Syrii i niech placa sprawcy w tym UE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 10 jes

Rosja niech się zajmie wyżywieniem swoich rodaków bo musza przyjeżdżać do pracy do Polski i zastępować Ukraińców, którym nie opłaca się pracować za takie stawki.

! Odpowiedz
4 10 ajwaj odpowiada jes

bez sensu
zajmij cie ukraincu gazem
umowa z GAZPROMEM
31.12 koniec=finito=the end
zbieraj szyszli do ziemianki

! Odpowiedz
2 46 cowabunga

Myślę, że groźba iż wypuści chomiki z klatki jest trochę przesadzona. Póki co dostaje na nie kupę Eurosów. Trochę mu się to nie opłaca, zwłaszcza że kraj w "lekkim" kryzysie na skutek ataku walutowego niosących demokrację...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil