REKLAMA

Erdogan do Merkel: Silna gospodarka Turcji także w interesie Niemiec

2018-08-15 16:40
publikacja
2018-08-15 16:40

Silna gospodarka turecka leży także w interesie Niemiec - podkreślił w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

fot. Umit Bektas / / Reuters

Według przedstawicieli kancelarii Erdogana prezydent i szefowa niemieckiego rządu potwierdzili wolę kontaktów i wymiany wizyt na wysokim szczeblu, służących umacnianiu współpracy.

Poinformowano, że turecki minister skarbu i finansów Berat Albayrak ma się spotkać z szefem niemieckiego resortu finansów Olafem Scholzem, ale terminu spotkania nie podano.

Reuters pisze, powołując się na źródło z otoczenia tureckiego prezydenta, że Erdogan i Merkel rozmawiali o sprawach dwustronnych oraz o sytuacji w Syrii, a także o swym spotkaniu planowanym na koniec września w Berlinie.

W poniedziałek Merkel zaapelowała do Ankary o zapewnienie niezależności tureckiemu bankowi centralnemu. "Niemcy chcą, aby Turcja prosperowała gospodarczo. Leży to w naszym interesie" - podkreśliła.

Turcji grozi zapaść gospodarcza w związku z gwałtownym spadkiem notowań liry oraz dwucyfrową inflacją. "Nikt nie jest zainteresowany ekonomiczną destabilizacją Turcji. Należy zrobić wszystko, aby zapewnić niezależność banku centralnego" - powiedziała Merkel w poniedziałek.

Spadek kursu liry jest m.in. pochodną obaw inwestorów o narastające napięcia między USA a Turcją, jak i o to, że prezydent Recep Tayyip Erdogan de facto ograniczył wszelką niezależność banku centralnego Turcji; źródłem dodatkowych niepokojów jest niedawne mianowanie zięcia prezydenta Berata Albayraka ministrem finansów.

W niedzielę Erdogan ocenił, że spadek wartości liry tureckiej jest wynikiem "spisku politycznego" przeciwko jego krajowi. Przestrzegł, że Turcja zareaguje na tę sytuację, szukając "nowych rynków i sojuszników" poza Stanami Zjednoczonymi. Wzywał również Turków, by sprzedawali euro i dolary w celu wsparcia liry. (PAP)

az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
karbinadel
W interesie Niemiec jest, by Turcja zabrała stamtąd swoich obywateli (czytaj piątą kolumnę)
niepelnosprawny_org
wracaj do koszar, tam wiecej zdziałasz...
antek10
A jeszcze tak niedawno fikał do UE żeby dawali mu miliardy euro dla jego problemu imigrantów z Syrii.
skaurus
Teraz silna Turcja w partnerstwie z Niemcami aa niedawno szantażował Niemiaszków nową falą imigrantów, za co zresztą dali okup i to spory. A taki był mocny, pewny siebie, ale jak Ameryka dała klapsa to biegusiem do mutter Merkel bo bez Euro wszystko dupnie z hukiem.
ajwaj
Koalicja anty - USA rosnie w sile :)
USA (bez przyjaciól Indian od Manitou) istnieje 150+ b. krwawych lat (od niewolników przez Wietnam, Libie, Syrie, Irak, Serbie, Kube, Nikarague itd.itp.), moze i juz wystarczy
ajwaj
Wyraznie na calym swiecie sie zmawiaja przeciwko USA, szybciej pójdzie :)
""Spotkanie z członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin Yang Jiechi
Władimir Putin spotkał się z Jangiem Jiechi, członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, odpowiedzialnym za politykę zagraniczną.""
Wyraznie na calym swiecie sie zmawiaja przeciwko USA, szybciej pójdzie :)
""Spotkanie z członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin Yang Jiechi
Władimir Putin spotkał się z Jangiem Jiechi, członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, odpowiedzialnym za politykę zagraniczną."" dzisiaj w Sochi
Przed wizyta prez. Putina u Angel Merkel, ustalili wspólne stanowiska tj. de-dolaryzacja, gieldy zlota & co. w BRICKSie, Syria, itd. > krótko, jak detalicznie bedzie BRIKS-T & co. sypac piasek w tryby USA
kerad_
Ci którzy się zmawiają też mają wiele na sumieniu więc nie ma co się cieszyć!
hellboy_666
Wystarczy już twojej obecności tutaj. Pewnie wiesz, że można wyśledzić czyjeś IP? Ani, proxy, ani vpn, ani nawet Tor wiele tu nie pomogą
hellboy_666 odpowiada (usunięty)
Poszło zgłoszenie do ABW

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki