Erdogan: Zaczynamy wysyłać wojsko do Libii

Turcja zaczyna wysyłać żołnierzy do Libii, żeby wesprzeć uznawany przez społeczność międzynarodową rząd w Trypolisie - powiedział w czwartek w Ankarze turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan już 5 stycznia mówił, że Turcja wysyła swoje wojska. W wywiadzie telewizyjnym stwierdził wtedy, że tureccy żołnierze "stopniowo się przemieszczają" do Libii.

W czwartek Erdogan mówił, że Ankara nadal będzie korzystała ze wszystkich dyplomatycznych i militarnych środków, żeby zapewnić stabilność w krajach położonych na południe od Turcji. Dodał, że zgodnie z umową z Libią Turcja zacznie wydawać pozwolenia na prace poszukiwawcze i wiercenia na wschodzie Morza Śródziemnego. Prace w tym regionie rozpocznie turecka jednostka Oruc Reis.

W niedzielę w Berlinie odbędzie się szczyt poświęcony sytuacji w Libii. Ma to być spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Turcji, Włoch, Egiptu, a także ONZ, UE, Unii Afrykańskiej i Ligi Arabskiej. Gospodarzem spotkania będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel. W czwartek udział potwierdzili prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Zaproszenie zostało wystosowane także do Fajiza Mustafy as-Saradża, premiera rządu jedności narodowej popieranego przez ONZ, i prowadzącego z nim wojnę przywódcy samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) Chalify Haftara.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest to rząd jedności narodowej Saradża, ustanowiony w 2015 roku i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd samozwańczej ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar. Od kwietnia 2019 roku siły Haftara prowadzą ofensywę na stolicę kraju, Trypolis, w której siedzibę ma rząd jedności narodowej.

kib/ ap/ arch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil