Erdogan: UE musi jeszcze przekazać Turcji obiecane 3 mld euro

Unia Europejska musi przekazać 3 miliardy euro obiecane Turcji w ramach porozumienia o odsyłaniu migrantów - oświadczył w środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Wielokrotnie powtarzał on, że unijni przywódcy nie dotrzymują swoich zobowiązań.

Prezydenta Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydenta Turcji Recep Tayyip Erdogan (fot. Osman Orsal / Reuters)

W marcu szefowie państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie z Turcją przewidujące, że wszyscy imigranci, którzy nielegalnie przedostaną się do Grecji, będą odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian za ich przyjmowanie UE zgodziła się na odmrożenie rozmów akcesyjnych z Turcją i przekazanie 3 mld euro (w pierwszej fazie) na pomoc dla Syryjczyków mieszkających w Turcji; łączna pomoc obiecana Ankarze to 6 mld euro.

Porozumienie przewidywało także zniesienie wiz unijnych dla obywateli Turcji.

Wizy dla Turków miały być pierwotnie zniesione od lipca, jednak termin ten przesunięto, ponieważ Turcja nie spełniła jeszcze pięciu z 72 kryteriów liberalizacji wizowej. Chodzi m.in. o przeprowadzenie reformy prawa antyterrorystycznego, które zdaniem UE tworzy pole do nadużyć. Ankara zdecydowania odrzuca taką możliwość.

Umowa praktycznie całkowicie zahamowała niekontrolowany napływ uchodźców i migrantów przez wschodnią część basenu Morza Śródziemnego do Europy. (PAP)

ksaj/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~obiektywny

Turcja współpracuje z ISIS - a działalność ISIS przeklada się na ucieczkę imigrantów ze stref objętych wojną więc Turcja domaga się czego ??? Pieniedzy na problem do którego sama też jest cześcią ???

! Odpowiedz
0 1 ~zez

nie jesteś na bieżąco - ostatnio Turcja dogadała się z Rosją, teraz ISIS już jest be, a Kurdowie są jeszcze bardziej be. Poza tym w Turcji już jest tak wielu uchodźców, że nie będzie problemu żeby wysłać do Europy dodatkowy milion

! Odpowiedz
0 4 ~gf

Np. wkraczając dziś do Syrii z czołgami....

! Odpowiedz
2 5 ~mr_nobody

haha
"wincyj uchodźcóf" :D

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 ~zez

Mogę się założyć, że Turcja te pieniądze dostanie, wbrew różnym "ostrzeżeniom" eurobiurokratów.

! Odpowiedz
3 8 ~internet

Jesli to jest prawda ze liberalowie licza ze fala uchodzcow bedzie zwiekszala dobrobyt ze względu na popyt to dlaczego wedlug liberalow, tą kurę znoszącą złote jajka chce odesłać nam prezydent Turcji.

! Odpowiedz
3 4 ~Lewak

bo się nie zna. My się znamy to

! Odpowiedz
2 4 ~PadaŚniegLatem

Unia daje darmową kasę Turcji, to żal było by nie wziąć. Europejskie Elyty robią co chcą z naszą kasą

! Odpowiedz
3 29 ~Marko

ŚMIECHU WARTE UE PŁACI TURCJI ZA CO???? ŻE NIE POTRAFI USZCZELNIENIA SWOICH GRANIC PLAN JEST PROSTY UE PŁACI A POTEM ZNOSI WIZY DLA TURKÓW NASTĘPNIE UCHODŹCY DOSTAJĄ OBYWATELSTWO TURECKIE I LEGALNIE DOCIERAJĄ DO UE !!!!!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil