Erdogan: UE musi jeszcze przekazać Turcji obiecane 3 mld euro

Unia Europejska musi przekazać 3 miliardy euro obiecane Turcji w ramach porozumienia o odsyłaniu migrantów - oświadczył w środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Wielokrotnie powtarzał on, że unijni przywódcy nie dotrzymują swoich zobowiązań.

Prezydenta Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydenta Turcji Recep Tayyip Erdogan (fot. Osman Orsal / Reuters)

W marcu szefowie państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie z Turcją przewidujące, że wszyscy imigranci, którzy nielegalnie przedostaną się do Grecji, będą odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian za ich przyjmowanie UE zgodziła się na odmrożenie rozmów akcesyjnych z Turcją i przekazanie 3 mld euro (w pierwszej fazie) na pomoc dla Syryjczyków mieszkających w Turcji; łączna pomoc obiecana Ankarze to 6 mld euro.

Porozumienie przewidywało także zniesienie wiz unijnych dla obywateli Turcji.

Wizy dla Turków miały być pierwotnie zniesione od lipca, jednak termin ten przesunięto, ponieważ Turcja nie spełniła jeszcze pięciu z 72 kryteriów liberalizacji wizowej. Chodzi m.in. o przeprowadzenie reformy prawa antyterrorystycznego, które zdaniem UE tworzy pole do nadużyć. Ankara zdecydowania odrzuca taką możliwość.

Umowa praktycznie całkowicie zahamowała niekontrolowany napływ uchodźców i migrantów przez wschodnią część basenu Morza Śródziemnego do Europy. (PAP)

ksaj/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~student

Politycy UE prowadzą nas do zagłady.....na czyje polecenie???

! Odpowiedz
0 5 ~studentka

Na polecenie pejsatych.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 januszcebulak

Za 3mld to pewnie lepsze warunki by mieli niż niejeden polak.

! Odpowiedz
0 10 ~anty_pis_2016

spoko, spoko, UE powinna "wynajac" lub "zamowic" w turcji, syrii i innych krajach basenu morza srodziemnomorskiego po kilka wiezien, i jak taki nowonabyty europejczyk pochodzenia arabskiego naruszy w UE przepisy (żebranie, napad, nękanie, kradzież lub co innego) to od razu, myk do takiego "cieplego" wiezienia, ojej, rozrabiaja na ulicy, myk do wiezienia lub osrodka dla nieletnich, czywiscie poza granicami UE, a urodzony w UE wysylany do wiezienia na terenie UE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 2 ~poco

Szczerze mówiąc to dla mnie nie ma różnicy między naruszającym przepisy Europejczykiem, a osobami o których wspominasz. Jednych i drugich wywoził bym daleko w las.
Dzisiaj bardzo dużo mówi się o aktach terroryzmu i każdy wybryk osoby o innym kolorze skóry wrzuca się do jednego wora, tymczasem w Polsce ginie zadźgany nożem 19-latek i media nie piszą o tym jako o kibolach terroryzujących ludzi.

Różnica między Niemieckim arabem wbijającym nóż w dziewczynę, a kibolem jest taka, że ów "człowiek" najprawdopodobniej był chory psychicznie (co nie usprawiedliwia zupełnie jego czynu), a kibole chodzą po ulicach i dzień w dzień kogoś pobiją. Jeżeli nie jest to objaw terroryzmu to ja chyba inną szkołę kończyłem niż większość społeczeństwa.

Naprawdę wolałbym aby nasze władze zajęły się bezwzględną eliminacją tych idiotów (patrz przypadek maczet w Krakowie) niż marnowały swoje siły na tematach zastępczych. Gdyby funkcjonowało normalne prawo to zarówno fanatyczny muzułmanin jak i kretyn z maczetą zniknęli by z ulic.

PS. W kwestii bezpieczeństwa moich dzieci bez różnicy jest czy skrzywdzi je kibol czy fanatyk religijny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~anty_pis_2016

a niech dodrukuja i dadza, bo co, samochody wykupia z salonow, albo lodowek zabraknie? a niech kupuja za te euro w UE, bedzie mniej towaru z poprzednich lat na magazynach

! Odpowiedz
5 14 ~Liberal

Lewactwo rządzące dziś Europą wpadło na pomysł żeby pobudzić wzrost gospodarczy porzez popyt generowany kasą z zasiłków wypłacanych imigrantom. Gdy sie jednak okazalo, że tych imigrantow jest za dużo, to lewactwo chce zapłacić 3 mld Turcji za czasowe przetrzymanie tej fali do czasu podniesienia podatkow w imię sprawiedliwości społecznej i przeznaczonych w ten sposób uzyskanych środków na zasiłki dla kolejnych imigrantów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~emce

nie lewactwo tylko m.in. Polska i Węgry powiedziały, że sobie nie poradzą...

! Odpowiedz
3 29 ~Marko

ŚMIECHU WARTE UE PŁACI TURCJI ZA CO???? ŻE NIE POTRAFI USZCZELNIENIA SWOICH GRANIC PLAN JEST PROSTY UE PŁACI A POTEM ZNOSI WIZY DLA TURKÓW NASTĘPNIE UCHODŹCY DOSTAJĄ OBYWATELSTWO TURECKIE I LEGALNIE DOCIERAJĄ DO UE !!!!!!!

! Odpowiedz
1 16 ~asad

UE zapłaci 3 mld a potem da im wizy. Turcja da obywatelstwo uchodzca i wysle ich dalej do UE. Pozbędzie się uchodzców i zainkasuje 3 mld EUR

! Odpowiedz
3 1 ~mm odpowiada ~asad

nie wiem czy zauwazyliscie, ale w artykule pisze ze UE nie zaplacila. Nie wiem dlaczego wszyscy automatycznie zakladaja ze polityce europejscy sa glupsi od dyktatora Erdogana.
Troche wiecej wiary, mimo 'lewactwa', we wlasne intelektualnie dziedzictwo.

! Odpowiedz
0 1 ~Aktos odpowiada ~mm

Nie zaplacili ale jeszcze zaplaca. I nie 3 a 6mld EUR. Pierwsza transza to 3.
Nie zmienia to faktu ze pole do naduzyc jak wspominaja ponizej i powyzej jest spore.
Turcja zeby pozbyc sie problemu da jak leci paszporty bo dobrze wiedza ze Ci ludzie nie osiada w Turcji. Wiec tym razem juz legalnie i bez mediow miliony "turystow" podazy w kierunku Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~internet

Jesli to jest prawda ze liberalowie licza ze fala uchodzcow bedzie zwiekszala dobrobyt ze względu na popyt to dlaczego wedlug liberalow, tą kurę znoszącą złote jajka chce odesłać nam prezydent Turcji.

! Odpowiedz
3 4 ~Lewak

bo się nie zna. My się znamy to

! Odpowiedz
2 4 ~PadaŚniegLatem

Unia daje darmową kasę Turcji, to żal było by nie wziąć. Europejskie Elyty robią co chcą z naszą kasą

! Odpowiedz
1 5 ~zez

Mogę się założyć, że Turcja te pieniądze dostanie, wbrew różnym "ostrzeżeniom" eurobiurokratów.

! Odpowiedz
2 5 ~mr_nobody

haha
"wincyj uchodźcóf" :D

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~obiektywny

Turcja współpracuje z ISIS - a działalność ISIS przeklada się na ucieczkę imigrantów ze stref objętych wojną więc Turcja domaga się czego ??? Pieniedzy na problem do którego sama też jest cześcią ???

! Odpowiedz
0 1 ~zez

nie jesteś na bieżąco - ostatnio Turcja dogadała się z Rosją, teraz ISIS już jest be, a Kurdowie są jeszcze bardziej be. Poza tym w Turcji już jest tak wielu uchodźców, że nie będzie problemu żeby wysłać do Europy dodatkowy milion

! Odpowiedz
0 4 ~gf

Np. wkraczając dziś do Syrii z czołgami....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil