Erdogan: Turcja obroni niezależność swej gospodarki

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył we wtorek w Budapeszcie, że jego kraj jest zdecydowany obronić niezależność swej gospodarki. Oznajmił, że trwają ataki na turecką walutę - lirę. Opowiedział się też za zacieśnieniem współpracy gospodarczej z Węgrami.

(fot. Umit Bektas / Reuters)

Jesteśmy bezgranicznie zdeterminowani, by obronić niezależność tureckiej gospodarki - zacytował portal hvg.hu słowa Erdogana na węgiersko-tureckiej konferencji biznesowej w Budapeszcie.

Według tureckiego prezydenta trwa atak spekulacyjny przeciw Turcji, a jego powodem jest rola, jaką kraj ten odgrywa w walce z terroryzmem. W bieżącym roku turecka lira straciła na wartości 40 proc.

Erdogan zaznaczył, że w Turcji przebywa obecnie około 4 mln uchodźców, na których kraj wydał ze swojego budżetu 33 mld dol., do czego Europa dołożyła się sumą 1,7 mld euro zamiast - jak powiedział obiecanych 6 mld. Nasi europejscy przyjaciele nie dotrzymali obietnicy. Mimo to my kontynuujemy realizację porozumienia z UE - oznajmił.

Erdogan opowiedział się też za zacieśnieniem węgiersko-tureckich kontaktów gospodarczych. Wyraził przekonanie, że dwustronne więzy między Węgrami i Turcją są silne i w oparciu o te przyjacielskie kontakty należy podnieść na wyższy poziom także kontakty handlowe. Zapewnił przy tym, że wysiłki na rzecz zacieśnienia współpracy mogą liczyć na wszelką pomoc.

Jak zaznaczył, gospodarki Turcji i Węgier nie są wobec siebie konkurencyjne i mogą podejmować szerszą współpracę, uzupełniając się wzajemnie.

Wśród sfer współpracy dwustronnej Erdogan wymienił turystykę i logistykę. Dodał, że istnieją też dobre warunki do współpracy firm turecko-węgierskich w dziedzinie edukacji, budownictwa i energetyki, a także należy wzmocnić kontakty instytucji finansowych.

Według niego Węgry mogą odgrywać rolę swego rodzaju bazy handlowej dla tureckiego eksportu i transportu towarów do Europy.

Ze swej strony premier Węgier Viktor Orban wyraził przekonanie, że rząd węgierski jest jednym z najstabilniejszych w Europie i także Turcja ma stabilny system rządów, a jej przywódca dysponuje silnymi pełnomocnictwami. Wyraził nadzieję, że współpraca tych stabilnych rządów przyniesie ogromne sukcesy.

Dodał, że omawianych jest 8 dużych projektów i można się spodziewać w ich wyniku inwestycji wysokości około pół miliarda dolarów.

W forum biznesowym uczestniczyło ponad 300 przedsiębiorców z około 150 tureckich i węgierskich firm.

Obaj przywódcy wzięli też we wtorek udział w odsłonięciu odnowionego mauzoleum XVI-wiecznego derwisza Guel Baby (Ojca Róż) w Budapeszcie. Mnich-wojownik Guel Baba przybył do Budy w 1541 r. wraz z wojskami tureckimi i tu zmarł.

Orban mówił, że Guel Baba był synem rycerskiej epoki, a bohaterstwo ówczesnych walk przypomina o wielkości naszych narodów i ostrzega, że także dziś powinniśmy dorosnąć do tej wielkości.

Erdogan dodał, że wartości reprezentowane przez Guel Babę odwaga, poświęcenie, poczucie sprawiedliwości i szacunek - stały się ważnymi symbolami także dziś.

Tymczasem z opublikowanego przez hvg.hu sondażu przeprowadzonego dla Euronews wynika, że ponad 40 proc. Węgrów nie popiera ścisłych kontaktów dyplomatycznych między Turcją i Węgrami. 42 proc. respondentów odparło, że jest im raczej przeciwnych, 24 proc., że raczej je popiera, a pozostali odparli, że nie wiedzą.

Erdogan przybył na Węgry w poniedziałek z dwudniową wizytą na zaproszenie prezydenta Janosa Adera.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 21 pluto85md

Atak ma turecka walute nastepuje z wewnatrz. Wynika z pernamentnie utrzymywanego znaczacego deficytu na rachunku biezacym. I Erdogan nic w tej kwestii nie poprawil.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell

Osłabienie waluty poprawi, tyle że to bolesna terapia.

! Odpowiedz
4 18 antybolszewik

Orban odnawia mauzoleum muzułmańskiego wojownika-agresora z półksiężycem na kopule górujące nad Budapesztem. - Tak się robi politykę, wypinasz się skąd kasa płynie. Nasi politycy wiernie się uczą.

! Odpowiedz
1 17 _jasko

Gül Baba (Ojciec Róż) był bektaszyckim derwiszem, a więc walczącym muzułmańskim zakonnikiem, który w 1541 r. przybył do Budy wraz tureckimi wojskami okupacyjnymi. Zgodnie z legendą zmarł 2 września 1541 r. w czasie uroczystości dziękczynnych za zdobycie miasta.

W Budapeszcie stoi odnowiony pomnik upamiętniającym radzieckich żołnierzy, którzy zginęli podczas tłumienia powstania węgierskiego w 1956 roku. Na pomniku mieści się napis o tym, że sołdaci oddali życie „w walce z kontrrewolucją”.

Renowacje grobów i pomników na cmentarzu była finansowana przez rosyjskiego miliardera i miały miejsce w 2012 i 2014 roku. Bez zmian pozostał także napis na jednym z monumentów brzmiący: Wieczna wdzięczność i chwała radzieckim bohaterom, którzy oddali swoje życie za wolność narodu węgierskiego podczas kontrrewolucji w październiku 1956.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil