Erdogan: Turcja nie uznaje rosyjskiej aneksji Krymu

Ankara popiera suwerenność Ukrainy, integralność jej granic, nie uznaje dokonanej przez Rosję aneksji Krymu i opowiada się za rozwiązaniem konfliktu w Donbasie w duchu porozumień z Mińska - oświadczył w poniedziałek w Kijowie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

(fot. Huseyin Aldemir / FORUM)

Turecki przywódca złożył w poniedziałek oficjalną wizytę na Ukrainie, gdzie przeprowadził trwające ponad trzy godziny rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenką. Po ich zakończeniu szefowie obu państw wzięli udział w posiedzeniu Rady Strategicznej Wysokiego Szczebla Ukraina-Turcja.

Raz jeszcze zapewniłem pana Poroszenkę, że Turcja nadal będzie popierała suwerenność Ukrainy, jej integralność terytorialną, włączając w to Krym, oraz konsolidację polityczną. Nie uznajemy i nie uznamy bezprawnej aneksji Krymu - powiedział Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z Poroszenką.

Jak podkreślił, Turcja z uwagą obserwuje sytuację Tatarów na zajętym przez Rosję Krymie. Będziemy koordynowali z Ukrainą działania w tej kwestii - dodał.

Erdogan wypowiedział się również na temat konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, którzy od 2014 roku zajmują część zagłębia węglowego Donbas na wschodzie Ukrainy.

Ten problem może zostać rozwiązany tylko zgodnie z prawem międzynarodowym i z uwzględnieniem integralności terytorialnej Ukrainy, dlatego popieramy proces miński - powiedział prezydent Turcji.

Poroszenko poinformował ze swej strony, że Kijów i Ankara będą pogłębiać partnerstwo strategiczne. Liczymy także na zaangażowanie Turcji w międzynarodowej grupie przyjaciół na rzecz deokupacji Krymu - oświadczył.

W najbliższym czasie bardzo ważne będzie także dla nas wsparcie naszych partnerów, w szczególności Turcji, w sprawie rozmieszczenia misji pokojowej ONZ w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego - powiedział Poroszenko po spotkaniu z Erdoganem.

Podczas rozmów ukraińsko-tureckich w Kijowie mówiono m.in. o współpracy w energetyce, obronności i przemyśle lotniczym. Podjęliśmy decyzję o podniesieniu wartości naszych obrotów handlowych do 10 mld dolarów rocznie - oświadczył Erdogan.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil