Erdogan: Rozpoczęła się operacja w północno-wschodniej Syrii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał w środę na Twitterze, że siły tureckie i ich sojusznicy w Syrii rozpoczęli planowaną operację wojskową przeciwko kurdyjskim milicjom Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i bojownikom Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii.

(ZUMA Wire)

Operacja rozpoczęła się od nalotów na miasto Ras al-Ain w północno-wschodniej Syrii, przy granicy z Turcją.

Ministerstwo obrony Turcji poinformowało w czwartek rano, że tureckie siły lądowe kontynuują atak na kurdyjskich bojowników w północnej Syrii - podała agencja AP. Resort nie przekazał więcej szczegółów na temat rozpoczętej dzień wcześniej ofensywy.

Erdogan mówił, że ofensywa pod kryptonimem "Operacja Źródło Pokoju" ma na celu wyeliminowanie - jak to ujął - "korytarza terrorystycznego" wzdłuż południowej granicy Turcji i przywrócenie pokoju w regionie. Tłumaczył, że chodzi o wyeliminowanie zagrożeń ze strony syryjskich Kurdów z YPG oraz bojowników z dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) i ułatwienie powrotu do kraju syryjskich uchodźców, przebywających obecnie w Turcji, po utworzeniu "bezpiecznej strefy" w tym rejonie.

"Zachowamy integralność terytorialną Syrii i uwolnimy społeczności lokalne od terrorystów" - zapowiedział szef tureckiego państwa.

Turecką operację w Syrii przeprowadza lotnictwo, które będzie wspierane ogniem artyleryjskim - przekazał agencji Reutera przedstawiciel tureckich sił bezpieczeństwa. Zabrał on głos po wybuchach, które wstrząsnęły Ras al-Ain. Dziennikarz CNN Turk podał, że w mieście tym doszło do kilku silnych eksplozji, a z budynków dobywał się dym.

Świadkowie w mieście Tall Abjad przy granicy z Turcją mówią, że dochodzą do nich odgłosy eksplozji, a dym unosi się wzdłuż granicy.

Ankara uważa YPG za organizację terrorystyczną będącą przedłużeniem zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). YPG jednocześnie stanowią główny trzon wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu IS w Syrii i kontrolują obecnie większość północnych terenów w tym kraju.

SDF przekazały w środę ze swej strony, tuż po komunikacie Erdogana, że atak tureckich samolotów spowodował "panikę wśród ludności". "Tureckie samoloty zaczęły przeprowadzać ataki na obszary zamieszkane przez cywilów" - powiadomił na Twitterze rzecznik SDF Mustafa Bali.

Mocarstwa światowe obawiają się, że operacja Turcji może otworzyć nowy rozdział w syryjskim konflikcie i pogorszy sytuację w regionie. Wśród pogłębiających się problemów humanitarnych sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał wszystkie strony w północno-wschodniej Syrii do zachowania maksymalnej powściągliwości i ochrony ludności cywilnej.

Wcześniej MSZ w Damaszku potępiło planowaną jeszcze wtedy przez Turcję ofensywę w północno-wschodniej Syrii, którą określiło jako "bezczelne pogwałcenie" międzynarodowego prawa. Resort zapowiedział odparcie ataku wszelkimi środkami.

cyk/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 78 etre

Opuszczenie prze USA sojusznika w potrzebie daje do myślenia, żeby Polska nie była następna.

! Odpowiedz
10 30 silvio_gesell

Rząd to tylko departament rozrywki przemysłu militarnego.

! Odpowiedz
5 6 mooooo

Dług amerykański dobija prawie do 23 biliony to trzeba znaleźć ujście do źródła pokoju aby nie było to dla Turka ostatnie źródło bo Kurdowi zgromadzili ogromny potencjał

! Odpowiedz
28 4 pkc

Jackowski wspominał o 3 WW. I zacznie się tam. Było coś że rano się obudzimy i będzie wiadomość taka.

! Odpowiedz
2 25 django

No, to prawdziwy autorytet. Prawie jak Benny Hill.

! Odpowiedz
4 30 talmud

"Operacja Źródło Pokoju" ......."piekna" operacja panie erdogan ........URRRRRRRA URRRRRRA URRRRRRAA

! Odpowiedz
5 22 marianpazdzioch

Wali się gospodarka, to tak jak Hitler zaczął wojnę. Coś mi się zdaje, że dni Turcji w NATO są policzone, a razem z tym baz z bronią nuklearną.

! Odpowiedz
0 13 zenonn

Komuś Hitler pasował. Ktoś go popierał, długo finansował. Dla Brytanii był dobry jako ochrona przed czerwoną zarazą. Do czasu aż napadł na Brytoli

! Odpowiedz
6 45 anty12

Chiny tez biore swoje - HK, bo dawno sie zorientowali ze USA nie kiwni epalcem, poniewaz USA potrafi napadac tylko na kraje 10 razy mniejsze i slabsze.

! Odpowiedz
2 9 vvh

HK jest chiński od momentu gdy oddali go im brytyjczycy.

Co innego Tajwan...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil