REKLAMA

Erbud zakłada, że inwestycja w segment budownictwa modułowego zwróci się po 5 latach

2021-03-18 10:02
publikacja
2021-03-18 10:02
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Erbud zakłada, że inwestycja w segment budownictwa modułowego zwróci się po 5 latach. Według założeń, przychody z nowego obszaru działalności mają wynieść w ciągu 10 lat około 1,5 mld zł przy rentowności operacyjnej minimum 5-10 proc. - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Grzeszczak. Spółka zakłada produkcję na poziomie ok. 100-200 tys. m kw. powierzchni modułów rocznie.

Erbud poinformował w połowie lutego o planach rozszerzenia działalności o segment modułowego budownictwa drewnianego.

"Wciąż będziemy zajmować się budownictwem tradycyjnym, OZE i serwisem dla przemysłu, ale przyszedł czas na kolejną nowość w grupie i rozszerzenie działalności. To właśnie dywersyfikacja pozwala nam zwiększać przychody i zyski - poprzedni rok był rekordowy pod tym względem. Mamy bardzo dobry portfel zleceń na ten rok i solidną pozycję gotówkową, o czym będziemy mówić 8 kwietnia po publikacji raportu rocznego" - powiedział PAP Biznes prezes Dariusz Grzeszczak.

"Świat zmierza w stronę czystego powietrza, czystej energii i w tym kierunku planujemy podążać - właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na drewno. Co jakiś czas trzeba coś w biznesie zmieniać, żeby firma mogła dalej rosnąć, zwiększać przychody i rentowność. Marża netto na tej działalności, którą wykonujemy to 2-3 proc. i gdybyśmy przy tym zostali, to Erbud by nie urósł" - dodał.

Zarząd szacuje, że inwestycja w segment budownictwa modułowego zwróci się po 5 latach.

"W ciągu 10 lat planujemy uzyskać przychód z tego segmentu rzędu 1,5 mld zł przy rentowności operacyjnej minimum 5-10 proc. Budowa zakładu będzie rozłożona na trzy etapy - każdy z nich powinien dołożyć do grupy ok. 0,5 mld zł. Takie mamy cele. Według naszych projekcji, inwestycja w nowy segment zwróci nam się po 5 latach" - powiedział prezes.

"Chcemy budować duże obiekty przemysłowe, magazynowe, budynki użyteczności publicznej, akademiki, hotele - powtarzalne moduły. W grę wchodzi też mieszkaniówka, bo zapotrzebowanie na mieszkania jest ogromne. Chciałbym natomiast podkreślić, że nie interesuje nas budowa modułowych domów jednorodzinnych" - dodał.

Jego zdaniem, budownictwo modułowe ma bardzo duży potencjał rozwoju w długim terminie. Przewagą jest m.in. czas realizacji inwestycji i mobilność obiektów.

"Budownictwo modułowe pozwala obecnie na budowę nawet 30-piętrowych obiektów. Ten segment ma bardzo duże możliwości i potencjał rozwoju na najbliższe dziesięciolecia. Według prognoz, wartość samego rynku niemieckiego wynosi ponad 3,7 mld euro i ma wzrosnąć w ciągu 10 lat do 13 mld euro. Nie planujemy stać z boku i na to patrzeć, ale aktywnie brać udział w tej zmianie" - powiedział prezes Grzeszczak.

"Produkcja obiektów modułowych pozwala skrócić czas budowy o połowę, co pozwala znacząco przyspieszyć realizację niektórych inwestycji. Kolejnym plusem jest mobilność tych obiektów - niektóre z nich można składać, rozkładać i przenieść w inne miejsce. Jest to szczególnie wartościowe w przypadku światowych imprez np. sportowych, gdzie się dużo buduje, a następnie część infrastruktury pozostaje niewykorzystana. Konstrukcje drewniane mają lepszą akustykę i izolację termiczną, ponadto są, ku zaskoczeniu wielu osób, bardziej ogniochronne niż stal" - dodał.

Rozszerzenie działalności wymagać będzie od Erbudu inwestycji, w szczególności zakupu linii produkcyjnych czy zakupu nieruchomości, na której realizowana będzie produkcja. Spółka szacuje, że całkowite nakłady w związku z uruchomieniem nowego segmentu działalności wyniosą w ciągu najbliższych 3 lat około 80-100 mln zł.

Strategia zakłada, że produkcja modułów odbywać się będzie w Polsce, zaś sprzedaż i montaż obiektów modułowych głównie na rynku Europy Zachodniej za pośrednictwem niemieckiej spółki zależnej GWI Bauunternehmung. Zarząd finalizuje właśnie umowę w sprawie zakupu działki.

"Zakładamy produkcję na poziomie ok. 100-200 tys. m kw. powierzchni modułów rocznie. Pierwsze obiekty powinny zostać zrealizowane w pierwszym półroczu 2022 roku" - powiedział prezes.

Dodał, że jeśli pojawią się dobre pod względem rentowności zamówienia w Polsce to spółka również zamierza je realizować.

W celu sfinansowania inwestycji Erbud rozważa IPO spółki zależnej PBDI przy zachowaniu kontroli lub finansowanie dłużne.

"W tej chwili jedną z opcji finansowania jest kredyt inwestycyjny. Decyzję w sprawie dalszego finansowania podejmiemy za kilka miesięcy" - powiedział prezes.

Erbud prowadzi działalność w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym, przemysłowym i energetycznym. Grupa działa w Polsce i na rynkach Europy Zachodniej.

Po trzech kwartałach 2020 roku Erbud wypracował łącznie 1,607 mld zł przychodów, o 10,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Zysk wzrósł o 22,4 proc. do 33,5 mln zł. Prezes Erbudu podtrzymał, że przychody w 2020 roku przekroczą 2 mld zł. Portfel zamówień grupy wyniósł na koniec września 2,44 mld zł. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki